Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

TEMIDA

/ #1317 Re: Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

2012-06-10 00:39

#1310: - Re: Do najemców Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej LUIZA

Uchwała określająca odrębną własność lokali w budynku jest integralną częścią aktu notarialnego. Jak wynika z Pana wypowiedzi, nie budzi Pana wątpliwości treść § 6 tej uchwały, która w powiązaniu z „Regulaminem przeniesienia praw do lokali mieszkalnych GSM LUIZA”, nakłada na Pana obowiązek pokrycia spółdzielni różnicy pomiędzy poniesionymi przez nią kosztami remontów i modernizacji w budynku, w przeliczeniu na pana lokal, a wpłaconym przez Pana funduszem remontowym. No jeśli nie budzi, to znaczy, że zapis jest prawidłowy.

Pana wątpliwości budzą natomiast kwoty, które naliczył Wam Zarząd w poprzednio proponowanych dokumentach, których podpisanie było warunkiem przeniesienia na Waszą rzecz własności lokali. I słusznie Panie Kolego, bo te kwoty były kompletnie nierzetelne, i dlatego odradzaliśmy Wam podpisanie tych dokumentów. Celem tej nierzetelności było zniechęcenie Was do ewentualnego zamiaru powołania wspólnoty.

Podsumowując.

Fakt, że podpisze Pan zgodne z prawem zobowiązanie do pokrycia spółdzielni różnicy pomiędzy poniesionymi przez nią kosztami a wpłaconym przez Pana funduszem nie oznacza, że wyraził Pan zgodę na zapłatę poprzednio wskazanej kwoty. Pan się godzi, owszem, na zapłatę różnicy pomiędzy udokumentowanymi wydatkami i rzetelnie policzoną kwotą wpłaconego przez Pana funduszu remontowego. Jeśli więc przyjdzie Panu w przyszłości zapłacić taką różnicę spółdzielni to sobie Pan zażyczy, żeby prezes udowodnił Panu, że wydał na Wasz budynek np.1,5 mln zł i żeby wydrukiem z księgowań pokazał Panu ile Pan wpłacił na fundusz remontowy. Zapewniam Pana, że jeśli zestawi Pan tak udokumentowane wpływy i wydatki na funduszu remontowym Waszego budynku, różnica stopnieje do niegroźnego dla Pana zobowiązania. To zobowiązanie na dodatek powstanie tylko wtedy, kiedy spółdzielnia przestanie zarządzać częściami wspólnymi Waszego budynku.

Kaucje to odrębny temat. Jeśli spółdzielnia nie będzie chciała ich wypłacić w godziwej wysokości, pozostaje droga sądowa. § 6 tej uchwały, która Pana niepokoi, mówi o Pana zobowiązaniach wobec spółdzielni, a kaucja jest zobowiązaniem spółdzielni wobec Pana.

Podpisując akt notarialny, którego integralną częścią jest uchwała podpisuje Pan deklarację dotyczącą oczywistego obowiązku pokrycia poniesionych przez spółdzielnię kosztów, a więc akceptuje Pan tylko  część zapisów Regulaminu traktującą o kosztach, a nie cały Regulamin.

Ps. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest wystarczająco konstruktywne i Pana przekonało :) Życzę powodzenia w poniedziałkowej wizycie w kancelarii notarialnej.