Skarga na Zarząd Cmentarza Parafii Grobu Bożego w Miechowie.

 

Burmistrz Gminy i Miasta Miechów

Ul. Sienkiewicza 25 32-200 Miechów 

Dotyczy:  skarga na niewłaściwe funkcjonowanie Zarządu  Cmentarza Parafii  Grobu Bożego w Miechowie

Szanowny Panie Burmistrzu,

My, niżej podpisani Obywatele i Mieszkańcy Miechowa, składamy skargę na Zarząd Cmentarza Parafii Grobu Bożego w Miechowie.

Mamy wszyscy prawo, a przede wszystkim obowiązek, by pożegnać własne rodziny zgodnie z cywilizowanymi zasadami, a - przede wszystkim -  z chrześcijańskim obrządkiem i rytuałem, które należy traktować jako pielęgnowaną przez wieki i pokolenia tradycję. Nie możemy zatem zgodzić się na praktyki stosowane na miechowskim cmentarzu - a w szczególności wymuszane pod rygorem wstrzymania pochówku umowy dzierżawy grobów rodzinnych - murowanych  na następne dwadzieścia lat i konieczność dokonania wpłaty 1000 zł. na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.  Uważamy, że te działania są niezgodne z obowiązującym prawem. Aby ułatwić Panu podjęcie decyzji w przedmiotowej sprawie, powołujemy się na zapisy, które w wyrazisty sposób wyjaśniają, gdzie szukać prawdy.

Po pierwsze, USTAWA z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, brzmi: Art. 7. 1. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.  2. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.  3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do chowania zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.

Po drugie, zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 r : Do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu (art. 7 ust. 3 ustawy), a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. W tym wypadku zarządowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po upływie dwudziestu lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej opłaty.

Po trzecie, pragniemy przytoczyć wyjaśnienia ks. Aleksandra Sobczaka dr. hab. teol. prawa kan., Wiceoficjała Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie.: Przepisy ustalające termin 20-letni oraz odnowienie opłaty nie mają zastosowania w przypadku chowania zwłok w grobach murowanych, przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok (art. 7 ust. 3). W tym przypadku osoby uprawnione do grobu nie potrzebują po upływie 20 lat (ani jakiegokolwiek innego terminu) składać zastrzeżenia i dokonywać opłat celem przedłużenia posiadanego prawa. Właścicielowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania miejscami w takich grobach po upływie 20-letniego okresu. Nie może również po 20 latach domagać się odnowienia pokładnego. Opłata wniesiona przy pogrzebie takiej osoby jest zasadniczo opłatą wieczną.

Z powyższego jasno wynika, że wymuszanie przez zarządcę podpisania umowy dzierżawy grobu murowanego (po dwudziestu latach od jego postawienia) jak i pobieranie związanej z tym opłaty jest niezgodne z obowiązującym porządkiem prawnym.

Zwracamy się ze skargą do Pana Burmistrza, ponieważ Art. 21. 1 .USTAWY z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówi wyraźnie: Nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszej ustawy oraz przepisów wykonawczych do ustawy sprawują starostowie, wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) oraz właściwi miejscowo inspektorzy sanitarni.

Licząc na Pana poczucie obowiązku, że działając dla dobra Obywateli w trybie nadzoru nad realizacją USTAWY, do czego jest Pan Burmistrz prawnie zobligowany, wnikliwie rozpatrzy Pan naszą skargę. Prosimy także, aby zapoznał się Pan ze z regulaminem i wszystkimi opłatami, które znacznie wzrosły w ostatnim czasie i obowiązują na cmentarzu parafialnym, pełniącym także funkcję cmentarza komunalnego.

Do wiadomości: Przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie, Radni Rady Miejskiej, Starosta Miechowski, Przewodniczący Rady Powiatu, Radni Rady Powiatu, Wojewoda Małopolski, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Proboszcz Parafii przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Posłowie i Senatorowie na Sejm RP, Radni na Sejmik Wojewódzki, Rzecznik Praw Obywatelskich, Media lokalne i krajowe,