Petycja o nadanie imienia "Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego" dla nowego ronda w Cieszynie (ul. Bobrecka i Hajduka).

Skontaktuj się z autorem petycji

Komisja Urbanistyki negatywnie zaopiniowała wniosek radnych powiatowych PIS i CIS.

2018-01-24 09:00:41

Komisja Urbanistyki, Strategii i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej Cieszyna negatywnie zaopiniowała wniosek radnych powiatowych PIS i CIS o nadanie rondu imienia Marii I Lecha Kaczyńskich.

Komisja będzie rozważać inne propozycje. Na dzień dzisiejszy są to Księstwa Cieszyńskiego lub Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Z poważaniem

Łukasz Lankocz


Łukasz Lankocz

Petycja o nadanie imienia "Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego" dla nowego ronda w Cieszynie.

2018-01-20 20:30:14

Witam Państwa


    Nazywam się Łukasz Lankocz i bardzo chciałbym podziękować za Państwa poparcie naszej, wspólnej petycji. W lutym złożę petycję do Burmistrza Miasta Cieszyn oraz do Rady Miasta. Poinformuje o tym Państwa meilowo. Narazie skupiam się na zdobyciu jak największej liczby podpisów pod petycją. Dlatego chciałbym Państwa prosić o informowaniu znajomych, rodziny o tej petycji poprzez media społeczneściowe, komunikatory internetowe czy też meilowo. 

link do petycji:

 https://www.petycjeonline.com/petycja_o_nadanie_imienia_rondo_rady_narodowej_ksistwa_cieszyskiego_dla_nowego_ronda_w_cieszynie_ul


   Dlaczego wybrałem taką nazwę? Z jednej strony by uczcić jubileusz 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego a z drugiej by przypomnieć o tym ważnym,historycznym wydarzeniu dla naszego regionu. Rada Narodowa dążyła do życia w jedności i zgodzie, odrzucając wszelkie podziały by dążyć do odbudowy państwa Polskiego. Powstała z trzech cieszyńskich stronnictw politycznych, od razu tworząc parytet kobiet. Była pierwszym Polskim rządem. Rada celowo dodała w nazwie "Księstwa Cieszyńskiego" nawiązując do tradycji piastowskich.

27 października 1918 roku odbył się chyba największy wiec w historii naszego regionu. Świądczą o tym zapiski jednej z uczestniczek Zofii Kirkok-Kiedroniowej : "Nikt chyba z Polaków, mężczyzn i kobiet w zagłębiu nie pozostał w domu, tak potężna była rzeka ludzka, płynąca ku Piastowskiej wieży, wzbierając strumieniami z okolicznych wsi i wiosek. Takie same rzeki i strumienie, na znak dany przez Radę Narodową, płynęły z całego Cieszyńskiego, z gór i dolin, a najpotężniejsze z Karwiny i Trzyńca. Przez główny most w Cieszynie pochody zza Olzy szły godzinami i godzinami."

  Z racji moich zainteresowań historycznych związanych z naszym regionem chciałbym Państwu także przedstawić opis wiecu, na którym przez aklamację została zatwierdzona Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego:
"Jedna uczestniczek wiecu, członkini RNKC Z. Kirkor - Kiedroniowa tak opisuje te pamiętne wydarzenia: „Ranek był dżdżysty, co zdawało się źle wróżyć o wiecu. Niedługo dogoniliśmy pochody, zdążające do Cieszyna i z początku wymijaliśmy je. Potem tłumy szły całą szerokością szosy, więc mąż kazał jechać w tempie równym z krokiem pieszych, wysiadł wraz ze Staszkiem i przyłączyli się do pochodu. Nikt chyba z Polaków, mężczyzn i kobiet w zagłębiu nie pozostał w domu, tak potężna była rzeka ludzka, płynąca ku Piastowskiej wieży, wzbierając strumieniami z okolicznych wsi i wiosek. Takie same rzeki i strumienie, na znak dany przez Radę Narodową, płynęły z całego Cieszyńskiego, z gór i dolin, a najpotężniejsze z Karwiny i Trzyńca. Przez główny most w Cieszynie pochody zza Olzy szły godzinami i godzinami.

Od południa tłumy z orkiestrami, sztandarami i wysoko niesionymi tablicami o różnych napisach wlewać się zaczęły na wielki cieszyński plac rynkowy, przepełniły go i na sąsiednich tłoczyły się ulicach. Gdy spojrzałam na jedną z górujących nad głowami tablic, chwycił mnie śmiech a zarazem rozrzewnienie. Bo oto Puńców, wieś pod Cieszynem rzekomo ślązakowszczyną zarażona, obwieszczał światu: „Nie ma Polski bez Puńcowa”. Chmury pierzchły, słońce rozjaśniło barwy sztandarów i rozbłysło na twarzach dziesiątek tysięcy ludzi. Radość w nich była, entuzjazm. Wszakże to wzeszło słońce wolności!

Kto mógł przewidzieć, że zajdzie ono tak prędko - dla najlepszych, najwierniejszych ! 
Z dwóch trybun, ustawionych na Rynku, przemawiali posłowie i kilku innych mówców, m. in. Sykałowa oraz mój Staszek w imieniu młodzieży akademickiej. Mówił dobrze i bez tremy, którą miałam za niego.

Niemieckie władze policyjne w pewnej chwili spróbowaly wiec rozwiązać, ale wobec postawy tłumów zaniechały wszelkiej interwencji. Także cieszyńscy Niemcy, którzy gotowi byli rozbić wiec, zaskoczeni nadspodziwenie wielką liczbą manifestantów, zrezygnowali z awantur. Zadowolili się wybiciem kamieniami kilku szyb w Domu Narodowym.

Wiec cieszyński zatwierdził przez aklamację skład Rady Narodowej oraz uchwalił rezolucje podobne do uchwalonych w Orłowej. I - tak samo jak tam - największe uniesienie, nawet łzy wywołały słowa mówione o Polsce i połączeniu z nią Śląska. Wzruszenie doszło do szczytu, gdy z tysięcznych piersi dobył się śpiew „Jeszcze Polska nie zginęła” i „Rota” Marii Konopnickiej”.".

 

Z poważaniem

Łukasz Lankocz

 


Łukasz LankoczGłoś dobrą nowinę i podziel się tą petycją ze znajomymi!

Powiedz o tej petycji jak największej liczbie osób. Im więcej ludzi podpisze tę petycję, tym więcej uwagi poświęcą jej media i osoby, które podejmują decyzje.Płatne ogłoszenie

Sponsoruj miejsce na reklamę tej petycji, aby była wyświetlana na dole strony. Codziennie odwiedzają nas tysiące osób, więc jest to bardzo skuteczny i niedrogi sposób, aby wzbudzić większe zainteresowanie petycją.

Facebook