List Otwarty do Premiera Morawieckiego - stawki minimalne w instytutach PAN - Ustawa 2.0

Skontaktuj się z autorem petycji

Pierwsza jaskółka

2018-12-20 13:27:49

Szanowni Państwo,

Zapraszam do zapoznania się informacją podaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącą dodatkowych środków na działalność statutową Instytutów PAN.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32187%2Cresort-nauki-instytuty-pan-i-uczelnie-otrzymaja-srodki-na-podwyzki.html

 


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Nasze postulaty poparła Akademia Młodych Uczonych PAN oraz Dyrektorzy większości instytutów PAN

2018-09-07 09:52:22

Szanowni Państwo,

Wczoraj został wysłany do władz RP List Otwarty w sprawie szybkich zmian ustawowych, które zakończą dyskryminację finansową pracowników instytutów PAN podpisany przez przedstawicieli Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN, Akademii Młodych Uczonych PAN oraz dyrektorów 57 spośród 69 instytutów PAN (ponad 80%).

Zapraszamy do zapoznania się z Listem Otwartym na stronie http://amu.pan.pl/index.php/aktualnosci/118-list-otwarty-do-wladz-rp i do rozpowszechnianiania jego treści.


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Portal Studio Opinii opublikował nasz List Otwarty do Premiera oraz List Otwarty do Prezesa PAN

2018-07-25 11:36:21

Szanowni Państwo,

kilka dni temu niezależny portal dziennikarski Studio Opinii opublikował dwa Listy Otwarte Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN - do Premiera Mateusza Morawieckiego i do Prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego

http://studioopinii.pl/archiwa/187343

 


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Senat przyjął ustawę - Przepisy wprowadzające... bez poprawek

2018-07-14 21:47:19

Szanowni Państwo,

W piątek 13 lipca wieczorem Senat przyjął kilka poprawek do ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Poprawki dotyczące wynagrodzeń pracowników instytutów PAN były zgłoszone go ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Niestety, Senat przyjął tą ustawę bez poprawek. Przed głosowaniem Senator Jan Żaryn poprosił o przyjęcie poprawek stwierdzając, że "nieprzyjęcie tych poprawek może być traktowane jako podstawa do skierowania tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego."

stenogram z trzeciego dnia posiedzenia:

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,508,3.html

retransmisja (wystąpienie Senatora J. Żaryna - 27 min 55 sek)

https://av8.senat.pl/9Sen634

Wyniki głosowania (głosowanie nr 50)

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,508,3,glosowania.html

 

Ciąg dalszy nastąpi...

Z poważaniem,


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Jeszcze nie było głosowania. Odbyła się debata w Senacie nad Ustawą 2.0

2018-07-11 19:21:35

Szanowni Państwo,

Wczoraj odbyła się debata w Senacie nad Ustawą 2.0. Jest dostępny stenogram i retransmisja.

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,508,1.html

https://av8.senat.pl/9Sen631

Kilka razy poruszano kwestię wynagrodzeń w instytutach PAN. Można znaleźć interesujące nas fragmenty po słowach kluczowych, np. "Akademii". Jeszcze nie było głosowania. Posiedzenie Senatu zostało przedłużone do 14.07.2018.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin był przeciwny poprawkom przyjętym przez Senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu. Stwierdził m. in.:

"Polska Akademia Nauk nie podlega ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego, tylko premierowi. To nie jest moja ustawa. Tutaj inicjatorem zmian powinien być premier."

"Jeżeli chodzi o podwyżki dla pracowników Polskiej Akademii Nauk, to nie jest to materia tej ustawy. Sprawy Polskiej Akademii Nauk i jej funkcjonowania regulowane są osobną ustawą."

Jest to niezgodne z prawdą, ponieważ procedowana ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk senacki 888) wyraźnie stwierdza, że gospodarka finansowa instytutów PAN podlega Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, reguluje m.in. finansowanie instytutów PAN, zdobywanie stopni naukowych i kształcenie doktorantów przez pracowników tych instytutów. Ponadto art. 127 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk senacki 889) wprowadza 50 zmian do ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk.

Poprawki przerywające dyskryminację pracowników instytutów PAN zostały zgłoszone przez Senatorów Jana Żaryna i Aleksandra Bobko i zaakceptowane przez Senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu w dniu 9.07.2018 r. (druk senacki 889a). Co ważne, poprawki te zmieniają jedynie art. 127 druku 889 (Przepisy wprowadzające...), a NIE ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wymagają one oczywiście zgody Rządu, ale zostało to przewidziane w dodatkowej poprawce (poprawka nr 4, druk senacki 889a), która zakłada wejście w życie tych przepisów z dniem 1 stycznia 2019 roku co pozostawia czas na wygospodarowanie w budżecie niewielkiej kwoty poniżej 100 mln zł.

Ponieważ los naszych poprawek nadal jest niepewny, prosimy o dalsze propagowanie i podpisywanie Listu Otwartego do Premiera. Jeżeli mają Państwo możliwość zainteresowania mediów tą sprawą, bardzo prosimy o podejmowanie takich działań i pisanie/mówienie o naszej sytuacji.

Z poważaniem,


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu przyjęła nasze poprawki

2018-07-10 09:19:38

Szanowni Państwo,

W dniu 9 lipca 2018 r. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu przyjęła poprawki dotyczące stawek minimalnych wynagrodzeń oraz 50% kosztów uzyskania przychodu dla pracowników naukowych instytutów PAN. Minister Jarosław Gowin był przeciwny wprowadzeniu poprawek ze względu na brak upoważnienia ze strony Rządu do akceptowania poprawek, na które muszą być zabezpieczone środki w budżecie. Jednocześnie zadeklarował, że będzie rozmawiał na ten temat z Premierem Mateuszem Morawieckim i jeżeli uzyska jego zgodę, podejmie inicjatywę w celu szybkiej nowelizacji ustawy o PAN w tym zakresie. Na jutro zaplanowane jest głosowanie na posiedzeniu plenarnym Senatu.  

Spis wszystkich poprawek przyjętych 9.07.2018 przez senacką Komisję Nauki, Edukacji i Sportu: https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/9606/druk/888a.pdf https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/9607/druk/889a.pdf  

Poprawki do ustawy o PAN dotyczące wynagrodzeń pracowników naukowych instytutów PAN są w druku 889a (poprawki do ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).  

Retransmisję z posiedzenia Komisji NES można obejrzeć na stronie:

https://av8.senat.pl/9KNES691

0:49:36 – Senator Jan Żaryn

1:24:50 - Senator Aleksander Bobko

1:57:15 - Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński

2:16:49 - prof. Mikołaj Sokołowski

2:21:30 – dr Julian Srebrny

2:24:52 – prof. Marian Srebrny

2:43:27 – minister Jarosław Gowin o poprawce dot. stawek minimalnych

2:47:20 - Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego MNiSW Marcin Gubała o art. 35.6

2:59:35 – minister Piotr Muller o kosztach uzyskania przychodu

3:08:40 - głosowanie nad poprawką do art. 137 (stawki minimalne)

3:34:16 - głosowanie nad poprawką do art. 116 (koszty uzyskania przychodu)


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN

Petycja do Premiera - Mobilizacja!

2018-06-29 09:37:20

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za wszystkie podpisy. Prosimy o propagowanie petycji bezpośrednio i poprzez media społecznościowe. Mamy już ponad 1200 podpisów - jeżeli każdy znas zachęci jeszcze przynajmniej jedną osobę - za chwilę będzie 2400! Mogą się podpisywać wszyscy, który zgadzają się z treścią petycji, nie tylko pracownicy instytutów PAN. 

Ponieważ w niektórych instytutach pracownicy nie zostali powiadomieni przez wewnętrzną pocztę - prosimy o uruchamianie indywidualnych kontaktów. 

UWAGA! Proszę przekazywać też informację, że podpis trzeba koniecznie potwierdzić klikając w link, który przyjdzie mailem, a wiadomości ze strony Petycjeonline często wpadajądo spamu.

 

w imieniu Inicjatywy Obywatelskiej instytutów PAN

Magdalena Kotowska

IITD PAN, Wrocław


Magdalena Kotowska Inicjatywa Obywatelska Instytutów PAN



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.