PETYCJA W SPRAWIE POSTAWIENIA W SZCZECINIE AUTOMATÓW PRZYJMUJĄCYCH ZUŻYTE BUTELKI I PUSZKI

Skontaktuj się z autorem petycji

ZAGŁOSUJ W SZCZECIŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM NA PROJEKT "SZCZECIN BEZ PLASTIKU (butelkomaty, poidełka, EKOkontener) - NUMER 10 NA LIŚCIE OGÓLNOMIEJSKIEJ

2019-12-05 09:07:10

GŁOSOWANIE TRWA DO PIĄTKU DO GODZINY 12.00:  ODDAJ DWA GŁOSY NA OGÓLNOMIEJSKI PROJEKT „SZCZECIN BEZ PLASTIKU (butelkomaty, poidełka, EKOkontener)” -NUMER 10 

>>Kliknij, aby zagłosować: http://sbownioski.szczecin.eu/voting/welcome Powiedz znajomym o tym projekcie  ;)

W ramach zadania „Szczecin bez plastiku!” proponuję: 

1) Postawienie 8-10 automatów przyjmujących zużyte butelki i puszki (w zależności od ceny jaką zaoferują firmy)

Proponuję, by za każdą wrzuconą butelkę (puszkę) każdy mógł przeznaczyć 10 groszy na wybraną organizację zajmującą się pomocą bezdomnym zwierzętom (np. TOZ Szczecin), wybraną drużynę sportową (taką, która nie otrzymuje od miasta dotacji powyżej 500 tysięcy złotych rocznie, np. futsalowa Pogoń Szczecin ), miejski EKOgadżet „Szczecin Floating Garden” (patrz punkt 3) lub by ta kwota była odkładana na indywidualnym koncie użytkownika, celem późniejszej wymiany na bilet komunikacji miejskiej, minuty na rower miejski lub bilet na basen Floating Arena (motywacyjny charakter systemu). Forma gratyfikacji (jak i cały system jej przyznawania) to kwestia otwarta. W pierwszym etapie akcji „Szczecin bez plastiku!” proponuję, by 10 automatów stanęło w centrum miasta, w tym 2 na bulwarach (wszystkie w miejscach monitorowanych).Podobny system z powodzeniem sprawdza się w Sosnowcu. Każdy automat będzie opatrzony oryginalnym rysunkiem Tomasza Panka, autora "Mało Szczegółowego Przewodnika po Szczecinie". Na automatach powinno znajdować się logo akcji „Szczecin bez plastiku!”. W przypadku wprowadzenia systemu kaucyjnego będzie możliwość przeprogramowania urządzeń. Projekt zakłada, że w ciągu roku 8-10 butelkomatów przyjmie około 5 milionów plastikowych butelek (tj. ok. 2 tysiące ton plastiku!). W całym pomyśle bardzo ważne jest to, że kwota 10 groszy będzie przeznaczona na realizację zadań własnych miasta (np. pomoc bezdomnym zwierzętom) - de facto więc w dużej części kwota ta niejako wróci do miasta. Automaty powinny mieć bardzo dużą pojemność (powinny być z funkcją zgniatania). 

2) Montaż 10 miejskich źródełek ze szczecińską kranówką w centrum miasta (poidełka).

Szczecińska kranówka ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia. Jest to jedna z najlepszych wód w Polsce. Szczecińskie źródełka (poidełka) zachęcą przechodniów do jej spróbowania, a także umożliwią napełnienie butelki (bidonu) wielokrotnego użytku, co ograniczy zużycie plastiku. Poidełko z misą/kranem na różnej wysokości powinno umożliwić korzystanie z niego zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Z miejskiego źródełka będą mogły bez problemu korzystać także koty, psy i ptaki (dolna misa).Proponuję, by koncepcja (forma) szczecińskich miejskich źródełek została opracowana przez studentów Akademii Sztuki lub wyłoniona w konkursie architektonicznym, tak by były to oryginalne, nawiązujące do specyfiki Szczecina, instalacje, których wartością dodaną – poza wymiarem praktycznym – będzie także estetyka. Na poidełkach powinno być logo marki miasta „Szczecin Floating Garden” lub/i akcji „Szczecin bez plastiku!”. 

3) EKOkonterner: kampania społeczno - edukacyjna

Proponuję zakup urządzenia dzięki któremu z przyniesionych butelek i innych plastikowych opakowań będzie można stworzyć miejskie EKOgadżety z logo „Szczecin Floating Garden”, np. doniczki, podkładki, miski, obudowy na telefon, puzzle i wiele innych. Urządzenie stałoby w ekoporcie przy ul. Taczaka do którego w ciągu roku uczniowie szczecińskich przedszkoli i szkół przyjeżdżaliby na specjalne EKOlekcje, w ramach których każdy mógłby z przyniesionych przez siebie plastikowych opakowań wytworzyć nowy przedmiot z logo marki „Szczecin Floating Garden”. Proponuję także, by stworzyć szczeciński EKOkontener, w którym każdy mieszkaniec - w ramach cyklicznych akcji urzędu miasta - będzie mógł dowiedzieć się, dlaczego warto ograniczyć zużycie plastiku oraz jak to zrobić. W kontenerze będzie urządzenie dzięki któremu każdy z przyniesionych przez siebie plastikowych opakowań będzie mógł stworzyć nowe przedmioty z logo marki miasta. Dodatkowo proponuję, by opracować katalog miejskich EKOgadżetów, które byłyby jedną z form gratyfikacji za wrzucone butelki i puszki do butelkomatu (patrz punkt 1). W ramach katalogu wskazane byłoby, że za np. 50 wrzuconych butelek można otrzymać wytworzoną z nich obudowę na telefon albo donicę z logo marki miasta „Szczecin Floating Garden”. Do katalogu miejskich EKOgadżetów zostałyby włączone także torby na zakupy wielokrotnego użytku oraz butelki na wodę dzięki, którym będzie można zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach. Oryginalne EKOtorby będą miały oryginalne rysunki Tomasza Panka, autora "Mało Szczegółowego Przewodnika po Szczecinie". Butelki na wodę powinny zostać wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. EKOkontener stałby na terenie ekoportu przy ul. Taczaka.


Igor Podeszwik



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...