Most Tczewski jak Westerplatte - petycja do rządu o przejęcie mostu

Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisano porozumienie między Powiatem Tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej

2022-03-26 18:02:20



P1670657aaaaaa.jpg

Dziś byliśmy świadkami kolejnego wydarzenia, które jest efektem naszej petycji #MostTczewskiJakWesterplatte podpisanej kilka lat temu przez niemal 4 tysiące mieszkańców. Dziś odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Powiatem Tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej. Porozumienie to ma w przyszłości skutkować powołaniem filii muzeum w Tczewie, które będzie miało swoją siedzibę w odbudowanym zachodnim przyczółku i portalu wjazdowym Mostu Tczewskiego.



Aby możliwe było utworzenie muzeum, potrzebne są rzecz jasna środki na dokończenie odbudowy całego mostu, tak by był on przejezdny. Przedstawiciele partii rządzącej są przekonani, że środki popłyną poprzez Polski Ład w kilku transzach, tak by proces odbudowy mostu został zakończony za kilka lat.



✍ Porozumienie z ramienia Powiatu Tczewskiego podpisał Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski oraz Krzysztof Korda - członek zarządu Powiatu Tczewskiego, natomiast Muzeum reprezentował dr hab. Grzegorz Berendt - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.



✍ W konferencji prasowej wziął również udział poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński i Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Igor Strzok. Radę Powiatu reprezentowała przewodnicząca Barbara Kamińska oraz wiceprzewodniczący Witold Sosnowski.


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Dokładnie rok temu wystartowała nasza petycja! Podsumowanie

2020-09-09 18:16:46

po_roku.jpg

Minął rok od momentu zainicjowania przez tczewskich dziennikarzy i Społeczny Komitet Odbudowy Mostu (na zdj.) akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Przez minione 12 miesięcy udało nam się zmienić w kwestii mostu bardzo wiele, choć równie wiele jest nadal do zrobienia, aby osiągnąć szczęśliwy finał.

Pamiętajmy, że nasza pierwsza petycja związana z akcją bannerową „Chcę wyglądać jak dawniej” była zorganizowana w kwietniu 2013 r., a pierwsze owoce przyniosła dwa lata później, w maju 2015 r. kiedy to ówczesny starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski przekonał konserwatora zabytków do zmiany wariantu odbudowy mostu na historyczny. Z tego powodu jesteśmy przekonani, że w przypadku zeszłorocznej akcji największe owoce dopiero nadejdą.  

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu byliśmy w sytuacji, kiedy po zakończeniu etapu II A starostwo musiałoby cyklicznie ubiegać się o kolejne dotacje z rezerwy subwencji ogólnej na etap II B, później na III i na końcu na IV. Każdy z tych etapów szacunkowo zająłby 3 lata. Rok temu uznaliśmy, że proces ten jest zdecydowanie zbyt wolny. Mogłoby dojść do sytuacji, w której w momencie oddania mostu do użytku okazałoby się, że trzeba wyremontować te części mostu, które były odnawiane w pierwszej kolejności. Z tego powodu powstała nasza petycja, której celem było przekonanie rządzących, aby to Skarb Państwa przejął Most Tczewski i odbudował go nie w 10 lat w wielu etapach, ale w kilka lat w formie jednego, ostatecznego etapu. Jednocześnie apelowaliśmy o utworzenie na moście muzeum - naszym największym marzeniem było stworzenie muzeum centralnego, np. w formie filii Muzeum II Wojny Światowej.  

Co udało nam się przez rok osiągnąć?  

- We wrześniu i październiku 2019 r. zebraliśmy około 4 tysięcy podpisów mieszkańców, którzy poparli naszą petycję.  

- Petycję poparło wiele osób publicznych, w tym parlamentarzyści, samorządowcy z całego Pomorza, dyrektorzy różnorodnych placówek i instytucji oraz ludzie kultury: aktorzy i muzycy.  

- W lutym tego roku petycję złożyliśmy osobiście w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, w Ministerstwie Infrastruktury, Ministerstwie Kultury oraz w Sejmie.  

- W maju i czerwcu tego roku dokonaliśmy rzeczy, która wydawała nam się początkowo niemożliwa. Na naszą prośbę głos w sprawie Mostu Tczewskiego zabrało jedenastu kandydatów na prezydenta RP! Wyjątkiem był prezydent Andrzej Duda, który do dziś nie przesłał nam żadnego bezpośredniego komentarza. Zamiast tego odpowiedź przesłała nam jedynie Kancelaria Prezydenta.  

- Latem tego roku udało nam się osiągnąć pierwszy cel naszej petycji - Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zielone światło od ministra kultury Piotra Glińskiego na utworzenie na naszą prośbę filii o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich. Dyrekcja gdańskiej placówki jest bardzo zainteresowana naszym mostem i deklaruje z nami współpracę.  

- W lipcu pomorskie posłanki Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska podchwyciły nasz pomysł i zrealizowały kolejny cel naszej petycji - stworzyły specustawę na temat przejęcia przez Skarb Państwa Mostu Tczewskiego. Miałoby się to odbyć wzorem półwyspu Westerplatte, którego przejęcie zostało zrealizowane w analogiczny sposób latem 2019 r. Specustawa póki co znajduje się w sejmowej poczekalni. Dużo w tej kwestii zależy od marszałek Elżbiety Witek.  

- Nigdy nie upieraliśmy się, że specustawa jest jedynym wyjściem, choć zapewne najprostszym. Jeśli rząd zaproponowałby inne, skuteczne rozwiązanie, będziemy je wspierać. Takie rozwiązanie zostało w lipcu przedstawione przez posła Kazimierza Smolińskiego. Poseł z Tczewa poinformował, że na szczeblu rządowym są finalizowane decyzje w sprawie Mostu Tczewskiego. Rządowa propozycja miałaby polegać na przekazaniu z budżetu centralnego 100% środków potrzebnych na dokończenie całej odbudowy i co najważniejsze - bez wkładu własnego samorządu. Inwestycja miałaby się zakończyć już w 2023 roku pod warunkiem, że ruszy najpóźniej w roku 2021. Jednocześnie most nadal miałby być w rękach powiatu tczewskiego. Poseł obecnie informuje, że decyzji wciąż nie ma, ponieważ rząd czeka na rozliczenie etapu II A, które jest procedowane w Ministerstwie Infrastruktury.  

Liczymy na to, że kolejne tygodnie i miesiące przyniosą to, na co najbardziej czekamy - na konkretną decyzję rządu na temat sfinansowania odbudowy Mostu Tczewskiego. Przypomnijmy, że na dokończenie inwestycji potrzeba ok. 200 mln zł.  

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierają nasze działania - mieszkańcom powiatu tczewskiego, miasta Tczewa, Lisewa Malborskiego, obecnemu staroście tczewskiemu Mirosławowi Augustynowi, byłemu staroście Tadeuszowi Dzwonkowskiemu oraz posłom i senatorom, którzy bezpośrednio lub pośrednio wspierają działania zmierzające do ostatecznej odbudowy cudu techniki, jakim jest Most Tczewski: Małgorzata Chmiel, Beata Maciejewska, Kacper Płażyński, Agnieszka Pomaska, Kazimierz Smoliński, Ryszard Świlski, Michał Urbaniak.  

Dziękujemy również obecnemu Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków za to, że popiera wierną odbudowę Mostu Tczewskiego według stanu sprzed wybuchu II wojny światowej. Mamy nadzieję, że kość niezgody, jaką jest przęsło ESTB, będzie wkrótce łączyć, a nie dzielić. Czekamy na nową decyzję konserwatora i liczymy na to, że jakakolwiek ona nie będzie, rząd przeznaczy odpowiednie środki na to, by wizję konserwatora sfinansować.  

Nie możemy doczekać się kolejnych miesięcy i dobrych wiadomości, którymi będziemy się z Wami dzielić! :)


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

12 kandydatów na prezydenta RP skomentowało temat Mostu Tczewskiego

2020-06-25 15:47:29

Kolaż_kandydatów7.jpg

 

Cała dwunastka kandydatów na prezydenta RP skomentowała kuriozalne przerwanie odbudowy kilometrowego Mostu Tczewskiego na Wiśle. Według Rafała Trzaskowskiego prezydent Andrzej Duda 5 lat temu okłamał mieszkańców Tczewa. W 2015 r. ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda oświadczył, że „to kraina absurdów” skoro wielki, wiślany most jest na barkach małego samorządu zamiast Państwa Polskiego. Zapowiedział, że ten absurd zakończy, jeśli zostanie głową państwa. Po upływie 5 lat ten absurd nadal trwa. Mimo trwającej już 8 lat i wartej 70 mln zł odbudowy Mostu Tczewskiego, inwestycja została przerwana przez wyczerpanie się środków. W efekcie zamiast mostu Tczew zyskał dziurę nad Wisłą i jednokilometrowe molo.

W kwietniu 2015 r. ubiegający się wówczas o prezydenturę Andrzej Duda powiedział w Tczewie: „W Polsce trzeba zlikwidować takie absurdy jak to, że państwa powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu. I przecież każdy wie, że powiat nie jest w stanie czegoś takiego zrealizować sam. To powinna być sprawa władz centralnych. To Polska, a nie powiat tczewski, powinna się tym zajmować (…) To jedyny taki most w Polsce, wymaga wyraźnej interwencji ze strony prezydenta (...) To jest kraina absurdów, jeżeli coś takiego się dzieje, a absurd, proszę państwa, nie może wiecznie trwać”.

Link do pełnej, niespełnionej obietnicy prezydenta Andrzeja Dudy w wersji wideo

Jesienią 2019 r. społecznicy i dziennikarze z Tczewa zainicjowali głośną na całym Pomorzu internetową petycję #MostTczewskiJakWesterplatte, którą podpisało ok. 4 tysięcy osób. Jest to apel do rządu Polski o przyjęcie specustawy, która przekazałaby wielki most z rąk powiatu tczewskiego na rzecz Skarbu Państwa i umożliwiłaby dokończenie jego odbudowy oraz stworzenie w wielkim portalu wjazdowym oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Samorządu nie stać na dokończenie tej odbudowy. Akcję poparli ludzie kultury, a także każde środowisko polityczne, w tym wielu samorządowców, a także posłów i senatorów. W lutym inicjatorzy petycji złożyli ją osobiście w Kancelarii Prezydenta RP, w Kancelarii Premiera, w Ministerstwie Kultury i Ministerstwie Infrastruktury.

Wiosną społecznicy spytali każdego z 12 kandydatów na prezydenta RP o stanowisko w sprawie przedłużającej się odbudowy Mostu Tczewskiego. Odpowiedzieli wszyscy kandydaci, co jest ewenementem w przypadku tematu lokalnego. Założenia akcji #MostTczewskiJakWesterplatte poparł Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, była kandydatka Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski i Stanisław Żółtek. Szymon Hołownia poparł społeczników, ale zaproponował inne, alternatywne rozwiązanie. Z kolei akcji nie poparł Marek Jakubiak i Paweł Tanajno. W czerwcu petycję poparli dwaj zupełnie nowi kandydaci, Rafał Trzaskowski i Waldemar Witkowski.

Wszystkie odpowiedzi 12 kandydatów na prezydenta RP

Mimo upływu 8 tygodni od zadania pytań w tej sprawie Biuru Prasowemu Kancelarii Prezydenta, do dziś nie uzyskano odpowiedzi. Nie wiadomo, czy prezydent Duda spełni swoją obietnicę sprzed 5 lat. W maju społecznicy otrzymali jedynie odpowiedź od szefowej Kancelarii Prezydenta RP, z której wynika, że temat odbudowy Mostu Tczewskiego wykracza poza możliwości Kancelarii Prezydenta. Do tych słów odniósł się Rafał Trzaskowski, który zarzucił prezydentowi kłamstwo: „Drodzy mieszkańcy Tczewa. Pewnie pamiętacie, że 5 lat temu Andrzej Duda grzmiał, że most w Tczewie musi stać się sprawą wagi państwowej. Tymczasem przez 5 lat w tej sprawie niewiele zrobił. I choć przez ostatnie lata sam Andrzej Duda i jego koledzy z PiS rządzili niepodzielnie Polską, jego kancelaria twierdzi, że sprawa mostu wykracza poza możliwości działania Kancelarii Prezydenta. Krótko mówiąc, Andrzej Duda was okłamał, a most w Tczewie powinien być wizytówką Polski” - powiedział Rafał Trzaskowski.

Link do pełnej wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego w wersji wideo

Nieoficjalnie wiadomo, że na szczeblu rządowym trwają rozmowy na temat rozwiązania problemu przedłużającej się odbudowy Mostu Tczewskiego. Miałoby ono polegać na całkowitym sfinansowaniu prac przez Skarb Państwa. Konkretne informacje mają zostać zaprezentowane przez rząd najpóźniej w lipcu, co w ostatnich dniach kilkukrotnie zapowiedział poseł PiS z Tczewa, Kazimierz Smoliński.

Kilometrowy, XIX-wieczny Most Tczewski na Wiśle to słynny zabytek i unikalny most w skali świata, który jest miejscem, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa - to tu spadły pierwsze bomby o kilka minut wcześniej niż na Westerplatte i w Wieluniu. Ponad 160-letni Most Tczewski to nie tylko miejsce pamięci związane z II wojną światową, ale także atrakcja turystyczna oraz wiślana przeprawa, która umożliwia szybkie przemieszczanie się mieszkańców Żuław Malborskich na Kociewie i Żuławy Gdańskie.

Od niemal 10 lat most jest całkowicie zamknięty. Mimo 8-letniego remontu i wydania dotąd 70 mln zł (z czego 57 mln przekazały dwa rządy - najpierw PO-PSL, a później PiS), nie wykonano nawet połowy zadania. W maju zakończyły się wszelkie prace, a na kolejne powiat nie ma już środków. W efekcie most dziś nie łączy brzegów i stanowi swego rodzaju kilometrowe molo. Na dokończenie odbudowy brakuje od 150 do 200 mln zł.


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Wszyscy kandydaci na prezydenta RP zabrali głos

2020-05-27 15:35:46

Kolaż_kandydatów.jpg

 

- Mimo trwającej już 8 lat i wartej 70 mln zł odbudowy Mostu Tczewskiego, inwestycja została przerwana przez wyczerpanie się środków. W efekcie zamiast mostu Tczew zyskał dziurę nad Wisłą i jednokilometrowe molo.

- Wszyscy kandydaci na prezydenta RP, którzy wzięli udział w nieodbytych wyborach 10 maja, zabrali głos w sprawie kuriozalnej sytuacji Mostu Tczewskiego. Okazało się, że most, który nie łączy brzegów, połączył różnych polityków.

- Zabranie głosu przez wszystkich kandydatów na prezydenta RP to efekt trzeciego etapu głośnej na całym Pomorzu akcji społecznej #MostTczewskiJakWesterplatte.

- 5 lat temu ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda oświadczył, że „to kraina absurdów” skoro wielki most jest na barkach małego samorządu zamiast Państwa Polskiego. Zapowiedział, że ten absurd zakończy, jeśli zostanie głową państwa. Mimo upływu 5 lat, ten absurd nadal trwa.

- Pomorski konserwator zabytków kilka miesięcy temu wydał szkodliwą decyzję, przez którą Skarb Państwa mógł utracić nawet 12 mln zł.

Wszyscy kandydaci na prezydenta RP zabrali głos w sprawie kilometrowego, XIX-wiecznego Mostu Tczewskiego na Wiśle (link do wypowiedzi poniżej) - słynnego zabytku i unikalnego mostu w skali świata, który jest miejscem, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa - to tu spadły pierwsze bomby o kilka minut wcześniej niż na Westerplatte i w Wieluniu. Większość kandydatów poparła petycję www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl, o której na całym Pomorzu jest głośno od minionej jesieni. Nasza petycja to apel do rządu Polski o przyjęcie specustawy, która przekazałaby wielki most z rąk powiatu tczewskiego na rzecz Skarbu Państwa i która umożliwiłaby stworzenie w wielkim przyczółku oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Samorządu nie stać na dokończenie tej odbudowy.

Ponad 160-letni Most Tczewski to nie tylko miejsce pamięci związane z II wojną światową, ale także atrakcja turystyczna oraz wiślana przeprawa, która umożliwia szybkie przemieszczanie się mieszkańców wschodnich Żuław na Kociewie i Żuławy Gdańskie. Od niemal 10 lat most jest całkowicie zamknięty. Obiekt został w znacznej części zniszczony 1 września 1939 r. W epoce PRL władza centralna odbudowała go prowizorycznie. W 1999 r. władze centralne III RP podjęły kuriozalną decyzję - przekazały administrowanie tak wielkim obiektem powiatowi tczewskiemu. W 2012 r. powstał nasz Społeczny Komitet Obudowy Mostu i w tym samym roku ruszyła ostateczna odbudowa mostu, która ma odtworzyć przejezdność oraz kształt historyczny obiektu sprzed wojny.

Mimo upływu 8 lat i wydania dotąd 70 mln zł (z czego 57 mln przekazały dwa rządy), nie wykonano nawet połowy zadania. W maju zakończyły się wszelkie prace, a na kolejne powiat nie ma już środków. W efekcie most dziś nie łączy brzegów i stanowi swego rodzaju kilometrowe molo. Na dokończenie odbudowy brakuje jeszcze szacunkowo od 150 do 200 mln zł, których rząd dotąd nie zagwarantował. Jesienią 2019 r. odbudowę skomplikował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wstrzymał trwające prace mimo prawomocnych pozwoleń (podważył decyzję poprzedniczki - zdewastowane, powojenne przęsła przeznaczone do rozbiórki oraz wymiany nakazał pozostawić i chronić). Jego decyzja została uchylona przez Generalnego Konserwatora Zabytków, ale wstrzymanie prac wygenerowało kilkumiesięczne opóźnienie, niewykonanie połowy zaplanowanych prac i straty kosztujące Skarb Państwa nawet 12 mln zł. Urzędnik dotąd piastuje swoje stanowisko.

Społecznicy tczewscy nie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł przekazania mostu Skarbowi Państwa. Pierwszy był prezydent Andrzej Duda, który w kwietniu 2015 r. powiedział: „W Polsce trzeba zlikwidować takie absurdy jak to, że państwa powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu. I przecież każdy wie, że powiat nie jest w stanie czegoś takiego zrealizować sam. To powinna być sprawa władz centralnych. To Polska, a nie powiat tczewski, powinna się tym zajmować (…) To jedyny taki most w Polsce, wymaga wyraźnej interwencji ze strony prezydenta (...) To jest kraina absurdów, jeżeli coś takiego się dzieje, a absurd, proszę państwa, nie może wiecznie trwać”. Link do pełnej, niespełnionej obietnicy w wersji wideo >> www.youtube.com/watch?v=P8bD94U91VY

Jesienią 2019 r. społecznicy i dziennikarze z Tczewa zainicjowali głośną na całym Pomorzu internetową petycję www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl, którą podpisało ok. 4 tysięcy osób. Akcję poparli ludzie kultury, a także każde środowisko polityczne, w tym wielu samorządowców, a także posłów i senatorów. W lutym inicjatorzy petycji złożyli ją osobiście w Kancelarii Prezydenta RP, w Kancelarii Premiera, w Ministerstwie Kultury i Ministerstwie Infrastruktury.

Pod koniec kwietnia spytaliśmy każdego z kandydatów na prezydenta RP o stanowisko w sprawie przedłużającej się odbudowy Mostu Tczewskiego. Wszystkie odpowiedzi, w tym odpowiedź Kancelarii Prezydenta na petycję, opublikowaliśmy tutaj >> www.facebook.com/SKOMTczew/photos/a.103296566506102/1549377508564660


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Przekazaliśmy petycję premierowi Polski i ministrowi kultury!

2020-02-29 13:57:03

IMG_20200228_114440379_HDR.jpg

 

Kilka słów podsumowujących petycję #MostTczewskiJakWesterplatte.  

W piątek 28 lutego petycję z niemal czterema tysiącami podpisów złożyliśmy w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego na ręce Krzysztofa Kubowa, szefa gabinetu politycznego premiera, a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ręce Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, która petycję przekaże ministrowi Piotrowi Glińskiemu.  

Kilka dni wcześniej, we wtorek 25 lutego złożyliśmy petycję na ręce Haliny Szymańskiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wiceministra Rafała Webera w Ministerstwie Infrastruktury, który przekaże ją ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. Petycję przekazaliśmy także w Kancelarii Sejmu zaadresowaną dla marszałek Elżbiety Witek. Musimy teraz cierpliwie poczekać na przeanalizowanie petycji przez jej adresatów.  

W tym miejscu należą się podziękowania w pierwszej kolejności dla wszystkich osób, które we wrześniu i październiku ubiegłego roku poparły petycję oraz pomogły ją wypromować. Mowa o lokalnych osobach publicznych z całego Pomorza - dziękujemy samorządowcom, dyrektorom placówek, ludziom kultury i dziennikarzom. Bez Was ta petycja by się nie udała.  

Dziękujemy również za poparcie naszych działań politykom, niezależnie od ich barw klubowych. Dziękujemy przedstawicielom rządu i najbliższego otoczenia prezydenta RP, że umożliwili nam spotkania, podczas których mogliśmy osobiście złożyć petycję i przedstawić punkt widzenia tczewian. Dziękujemy posłom, senatorom i europosłom, zarówno z partii rządzącej jak i opozycji, którzy poparli naszą petycję i składają w sprawie Mostu Tczewskiego m.in. interpelacje czy poprawki do budżetu państwa.  

Od samego początku akcji podkreślamy, że jest ona apolityczna i nastawiona tylko na jeden cel: szybką odbudowę Mostu Tczewskiego. Przypomnijmy słowa naszych przedstawicieli, które kilka dni temu padły w Radiu Gdańsk:  

- Dzięki naszej akcji most zyskał należytą rangę. Często mówi się o nim w Sejmie i Senacie. Cieszy nas to, że politycy różnych opcji łączą się w staraniach, by Most Tczewski został w końcu odbudowany - mówi Łukasz Brządkowski. - My jako organizatorzy akcji może trochę naiwnie, ale wierzymy w to, że sprawa mostu symbolicznie połączy wszystkich zainteresowanych tematem bez względu na barwy polityczne - dodaje Jolanta Pobłocka.  

Koniec petycji #MostTczewskiJakWesterplatte nie oznacza końca akcji. Wkrótce będziemy sprawdzać, jakie kroki wykonują ci posłowie i senatorowie, którzy poparli nas jesienią. Sprawdzimy także, jaki pomysł na odbudowę Mostu Tczewskiego mają wszyscy kandydaci na prezydenta RP.


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Przekazaliśmy petycję prezydentowi RP, ministrowi infrastruktury i Sejmowi!

2020-02-26 18:04:28

tczew-spolecznicy-i-dziennikarze-rozmawiaja-dzisiaj-w-warszawie-o-przyszlosci-mostu-tczewskiego-a8f3-885498.jpg

 

Blisko cztery tysiące podpisów osób, które walczą o przekazanie Mostu Tczewskiego na barki Skarbu Państwa i odbudowę w kształcie sprzed zniszczeń wojennych, 25 lutego przekazali w Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu i w Ministerstwie Infrastruktury społecznicy i organizatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy we wrześniu i październiku ubiegłego roku poparli naszą petycję!

 

Więcej informacji na temat złożenia podpisów w Warszawie:

 

https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=a5ecc87296924e34&title=Spolecznicy-i-dziennikarze-rozmawiaja-dzisiaj-w-Warszawie-o-przyszlosci-Mostu-Tczewskiego

 

https://www.youtube.com/watch?v=-UuipVTE3RY

 

https://tczew.naszemiasto.pl/inicjatorzy-akcji-mosttczewskijakwesterplatte-rozmawiali-w/ar/c1-7569899


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Dziś Most Tczewski kończy 162 lata! W urodziny premiera specjalnego filmu

2019-10-12 12:43:57

13c.jpg

W sobotę 12 października minęły dokładnie 162 lata od oficjalnego otwarcia Mostu Tczewskiego, który w połowie XIX wieku był najdłuższym mostem na świecie. Z tej okazji tczewski dziennikarz i społecznik Bartosz Listewnik przy współpracy z Dawnym Tczewem opublikował film o historii tego zabytku.  

Film jest dostępny w serwisach YouTube i Facebook

Film „Historia Mostów Tczewskich: zmiany konstrukcji na przestrzeni dziejów” to najbardziej szczegółowe i najbardziej kompletne opracowanie historii obu mostów w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach.

20-minutowy film składa się z kilkudziesięciu rysunków oraz fotografii, które ukazują burzliwe zmiany zachodzące na obu Mostach Tczewskich od połowy XIX wieku aż do dziś. Tak szczegółowych informacji na temat zmian w konstrukcji mostów na próżno szukać w innych publikacjach. Autor w przystępnej dla każdego formie opowiada o dziejach wiślanych mostów - za pomocą strzałek i innych oznaczeń wyjaśnia, na czym polegały zmiany w konstrukcji w poszczególnych latach. Rysunki Bartosza Listewnika zostały w filmie ożywione dzięki animacjom Mateusza Dziąby, z kolei opowieść ożywił głos Kamila Prabuckiego.  

„Historia Mostów Tczewskich” to nie tylko film, ale także publikacja w formacie PDF, którą można samodzielnie wydrukować. Na stronie DawnyTczew.pl został zamieszczony plik PDF z poszczególnymi planszami, ukazującymi dzieje wiślanych mostów. Papierową wersję „Historii Mostów Tczewskich” autor wkrótce przekaże Sekcji Historii Miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Mobilizujemy całe Pomorze - rusza akcja KUPONOWA w Dzienniku Bałtyckim!

2019-10-04 09:03:06

71386707_2441167389285404_9072883486678843392_n.jpgZaczynamy kolejny etap akcji #MostTczewskiJakWesterplatte - pora na wielką mobilizację całego Pomorza! :)

 

Z przyjemnością informujemy, że dzięki współpracy z Dziennikiem Bałtyckim od dziś co tydzień w piątek będą ukazywały się kupony, będące drukowanym rozszerzeniem naszej internetowej petycji

www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl.

 

W każdy piątek w trzech tygodnikach lokalnych (tczewskim, malborskim i nowodworskim) dodawanych do Dziennika Bałtyckiego znajdziecie kupony, które należy wyciąć, wypełnić i wysłać lub zanieść osobiście do tczewskiej redakcji pisma znajdującej się przy ul. Obrońców Westerplatte 28. Kupony będą również ukazywały się w ogólnopomorskich wydaniach Dziennika Bałtyckiego.

 

Akcja kuponowa to odpowiedź na sugestie internautów, którzy prosili o to, abyśmy dali możliwość złożenia podpisu pod petycją również osobom, które nie korzystają z internetu. Kilka lat temu podobna akcja zorganizowana przez Dziennik Bałtycki odniosła ogromny sukces. Początkowo na wysokości Tczewa na autostradzie A1 nie było w planach budowy węzła w Stanisławiu. Akcja kuponowa sprawiła wówczas, że taki węzeł powstał. Dzięki temu dziś tysiące tczewian mogą korzystać z łatwego dojazdu do A1. Analogicznie sprawmy wszyscy razem, aby Most Tczewski został przejęty przez państwo, został szybko odbudowany w wariancie historycznym i aby powstało na nim muzeum.

 

Osoby, które oddały swój głos w internetowej petycji, oczywiście mogą również wysłać/zanieść kupon wycięty z Dziennika Bałtyckiego. Jedno drugiego nie wyklucza.

 

#MostTczewskiJakWesterplatte na Facebooku


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Konserwator wstrzymał odbudowę na podstawie błędnych informacji!

2019-10-02 19:15:52

71501465_915830192122566_655307779._._._._._._._._._._._._._._._._._1.jpg

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wstrzymał odbudowę Mostu Tczewskiego na podstawie błędnych informacji! Przęsła ESTB w Tczewie NIE SĄ ostatnimi w Europie, a nawet w Polsce!

Prosimy o udostępnianie tej informacji w celu poinformowania opinii publicznej o faktach oraz w celu sprostowania nieprawdziwych informacji krążących w różnych mediach od ostatniego poniedziałku.

#MostTczewskiJakWesterplatte na Facebooku

W poniedziałek dowiedzieliśmy się o decyzji Igora Strzoka, który poinformował, że wg niego angielskie przęsło ESTB zamocowane na Moście Tczewskim jest unikatem. Pomorski konserwator stwierdził, że to jedyne zachowane tego typu przęsło w Polsce i prawdopodobnie jedyne w Europie. Rzecznik konserwatora przekazał ten komunikat wielu mediom lokalnym oraz ogólnopolskim. Zaledwie dzień później, we wtorek wieczorem, znaleźliśmy przykład innego istniejącego do dziś przęsła ESTB w Polsce - na rzece Biebrzy w miejscowości Osowiec w województwie podlaskim. Wspomniany 60-kilkumetrowy most kolejowy ESTB istnieje w tym miejscu od 1958 roku, a w 2015 przeszedł generalny remont. Również w 1958 roku (a nie tuż po wojnie jak mylnie sugeruje informator konserwatora) dwa przęsła ESTB zostały zamontowane na moście drogowym w Tczewie.  

W ten sposób obalamy podstawowy argument, którym kierował się konserwator podczas podejmowania szkodliwej decyzji nt. wstrzymania robót w Tczewie. Najwyraźniej decyzja ta, narażająca powiat tczewski na ogromne straty oraz narażająca również na niebezpieczeństwo pasażerów pociągów na trasie Gdynia-Warszawa (w razie katastrofy budowlanej istnieje realne zagrożenie dla mostu kolejowego w Tczewie), została podjęta na podstawie błędnych, nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacji. Nam wystarczyło kilkanaście godzin na znalezienie innego niż w Tczewie istniejącego przęsła ESTB w Polsce, a jesteśmy przekonani, że mając więcej czasu, udałoby się znaleźć takie przykłady także w innych krajach europejskich. Zastanawiamy się, dlaczego konserwator nie zweryfikował tych informacji.  

Skąd zatem pochodzą te błędne informacje, na których oparł się Igor Strzok? Konserwator w poniedziałek powiedział: „Opieramy się na informacjach pozyskanych w roku 2019 przez dr. inż. Waldemara Affelta z Politechniki Gdańskiej oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Informacje te pochodzą na podstawie ustaleń przedstawicieli ośrodka naukowego Uniwersytetu w Kaiserslatuern, którzy stwierdzili, że tczewskie przęsła ESTB są najprawdopodobniej ostatnim przykładem historycznego systemu ESTB w całej Europie”.  

Przypomnijmy, że 12 września, kilka dni po zainicjowaniu naszej akcji #MostTczewskiJakWesterplatte, Tomasz Korzeniowski - prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zaalarmował ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie rzekomego niszczenia zabytku, jakim miałyby być wg niego przęsła ESTB. To m.in. na bazie niektórych fragmentów tego listu, opublikowanego w Gdańskiej Strefie Prestiżu (https://www.gdanskstrefa.com/rozbiorka-mostu-drogowego-w-tczewie-wstrzymana), konserwator oparł swoją decyzję. Listu, który pełen jest błędnych informacji i twierdzeń nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.  

W związku z tym, że decyzja konserwatora została oparta na błędnych informacjach, oczekujemy pilnego odwołania wcześniejszej decyzji nt. wstrzymania robót. Oczekujemy zgodnej z wcześniejszymi wytycznymi, opartych na faktach, a nie mitach, ekspozycji krótkiego fragmentu przęsła ESTB, a nie fragmentu aż 120-metrowego.  

Jednocześnie chcielibyśmy wyraźnie zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu przez konserwatora Igora Strzoka naszej działalności, w tym naszej akcji #MostTczewskiJakWesterplatte, jako argumentu rzekomo potwierdzającego konieczność wstrzymania prac. Zacytujmy fragment decyzji: „Konieczne jest także uwzględnienie wyjątkowej historycznej roli wszystkich zachowanych do dnia dzisiejszego elementów przedmiotowego zabytku, podkreślając ważny interes społeczny odzwierciedlony w wystąpieniach Towarzystwa Opieki nad Zabytkami kierowanymi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nowymi licznymi wypowiedziami działaczy społecznych z Tczewa, którzy w formie petycji przyrównują znaczenie mostu w Tczewie do historycznej roli Westerplatte. Argument ten jest szczególnie ważnym społecznym uzasadnieniem podjęcia koniecznych działań organu ochrony zabytków”.  

Panie konserwatorze, argument ten jest ciosem poniżej pasa w naszą stronę. Pana decyzja jest szkodliwa i dla naszej akcji i dla odbudowy mostu. Celem akcji tczewskich dziennikarzy i społeczników jest jak najszybsze odbudowanie Mostu Tczewskiego w pełnym wariancie historycznym (który nie uwzględnia zachowania ESTB w całości, a jedynie w małym fragmencie wyeksponowanym w innym miejscu niż na moście), a Pan powołuje się na nas w kontekście ochrony złomu, którego nie chcemy i którego ochrona spowolni inwestycję, czego również nie chcemy.  

Czy minister Piotr Gliński, minister Jarosław Sellin i wojewoda pomorski Dariusz Drelich nadal uważają, że podjęta przez konserwatora decyzja oparta na błędnych informacjach, jest słuszna? Minister, konserwator jak i opinia publiczna zostały wprowadzone w poważny błąd przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i dra Waldemara Affelta. Pora ten błąd naprawić. Liczymy na szybkie wydanie oświadczenia w tej sprawie i sprostowanie nieprawdziwych informacji, które posłużyły do wydania szkodliwej decyzji o wstrzymaniu odbudowy.


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Podsumowujemy 2 tygodnie akcji!

2019-09-24 19:41:24

70909911_1330933133742433_7265030875895562240_n.jpg

 

Minęły dwa tygodnie od zainicjowania naszej petycji "Most Tczewski Jak Westerplatte". Choć podpisów mamy już ponad 2700, to wciąż liczymy na więcej - sprawmy, aby podpisów było co najmniej 3000! Nie do każdego trafił link do tej strony, zatem bardzo prosimy o przekazanie adresu petycji znajomym. Nie muszą oni koniecznie mieszkać w Tczewie czy nawet na Pomorzu. Jeśli Skarb Państwa przejmie Most Tczewski i dokończy jego odbudowę, będzie to atrakcja turystyczna na skalę nie tylko Polski, ale i co najmniej Europy.   

✅ Podpisz petycję i udostępnij dalej www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- Jest pierwszy efekt naszej akcji! Władze powiatu złożyły oficjalne pismo do premiera z wnioskiem o przejęcie mostu. Z kolei poseł Kazimierz Smoliński twierdzi, że środków na most można byłoby poszukać w rezerwie premiera.  

- W minionym tygodniu przygotowaliśmy propozycję - naszą koncepcję funkcjonowania muzeum na Moście Tczewskim. Wzorujemy się na londyńskim moście Tower Bridge - moście, który jednocześnie jest muzeum, ponieważ jedno absolutnie nie wyklucza drugiego! >> LINK!  

- Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu na Facebooku "Most Tczewski jak Westerplatte na bis" >> LINK! 

- Naszą petycję popierają nie tylko samorządowcy z Tczewa i powiatu tczewskiego (prezydent, starosta, były starosta, radni), ale także marszałek i wicemarszałek województwa pomorskiego, wójt gminy Lichnowy, przewodnicząca Rady Gminy Lichnowy, sołtys Lisewa Malborskiego oraz siedemnastu samorządowców z całego województwa pomorskiego, m.in. starosta malborski, starosta nowodworski, starosta gdański czy prezydent Gdyni. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tczewskiego większość radnych poparła naszą petycję.  

- Naszą akcję poparł dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki. Jednym z celów naszej akcji jest to, aby na Moście Tczewskim w portalach i wieżach funkcjonował oddział tego muzeum.  

- Trwa kampania wyborcza, nic zatem dziwnego, że głos w sprawie naszej akcji zabierają kolejni politycy. Już dwa tygodnie temu petycja spodobała się wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, który uważa, że pomysł przekazania Mostu Tczewskiego państwu za pomocą specustawy jest dobry. W pierwszej kolejności naszą akcję poparło kilku przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, a następnie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Mamy nadzieję, że nie jest to tylko działanie na czas wyborów, ale że politycy będą interesować się tym tematem również po wyborach. Sprawdzimy.   

- Tylko dwóch polityków krytycznie ocenia cele, do których dążymy - wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) oraz były wiceminister infrastruktury i jednocześnie poseł z Tczewa Kazimierz Smoliński (PiS). Ten ostatni podczas zwołanej na naszą prośbę konferencji prasowej w tczewskim starostwie krytycznie wypowiedział się o naszym pomyśle wykorzystania specustawy do przekazania mostu Skarbowi Państwa (ten sam poseł był medialną twarzą specustawy o Westerplatte). Pozostali politycy, którzy zabrali głos, zarówno z PiS, KO i Lewicy, pozytywnie ocenili cele naszej akcji.  

- Nasz pomysł popierają dyrektorzy tczewskich placówek np. Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki, Fabryki Sztuk, Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Szpitali Tczewskich, Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, czy Powiatowego Urzędu Pracy.  

- Naszą petycję poparł prof. Andrzej Januszajtis, niekwestionowany specjalista w dziedzinie ratowania zabytków. Akcję popierają również tczewscy historycy, którzy są autorami publikacji na temat wybuchu II wojny światowej w Tczewie: Kazimierz Ickiewicz i Krzysztof Korda.   

- Petycję podpisali artyści: słynny muzyk Marek Piekarczyk, aktorka z „Futra z misia” Grażyna Zielińska, poeta Kazimierz Szymanowski i tczewski muzyk Marek Plutowski.  

- Naszą petycję popierają sportowcy: kulturysta Andrzej Majchrzyk, a także tczewscy biegacze biorący udział w Parkrunie oraz rowerzyści podczas corocznej akcji MIŁO!  

- Kolejne gazety, portale, radia i telewizje aktywnie nas wspierają i/lub o nas mówią - nie tylko na poziomie lokalnym czy regionalnym, ale i ogólnopolskim.  

- SMS z informacją o petycji dotarł do wielu tczewian za sprawą Systemu Informowania Mieszkańców Tczewa, za co serdecznie dziękujemy ratuszowi. Z kolei przy moście pojawił się banner z adresem naszej petycji, za co serdecznie dziękujemy starostwu.   

Jeszcze raz dziękujemy za dotychczasowe podpisy i czekamy na więcej! Podpisz petycję i udostępnij dalej: www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl


Społeczny Komitet Odbudowy Mostu



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...