Petycja w sprawie utworzenia „Krakowskiego Central Parku” w Czyżynach wraz z podziemnym układem drogowym chroniącym tereny zielone

Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję przeciwko likwidacji wojewódzkich linii autobusowych. Tak dla nowych połączeń i czystego powietrza!

2020-11-19 18:24:34

Szanowni Państwo,

przez kilkanaście ostatnich lat w Polsce trwała postępująca likwidacja regionalnego transportu autobusowego. Likwidowano PKS-y, ich miejsce zajmowały jeżdżące nieregularnie busy: ciasne, niewygodne, nierzadko przestarzałe i nie spełniające norm ekologicznych. Niecałe dwa lata temu zaczęło się to w końcu zmieniać na lepsze. Z inicjatywy ministra Andrzeja Adamczyka powstał Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka uruchomił pierwsze kilkanaście wojewódzkich linii autobusowych, w tym pierwszą w Polsce linię transgraniczną (Bukowina Tatrzańska - Dolny Kubin), która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem i okazała się, mimo pandemii, olbrzymim sukcesem frekwencyjnym.

Miał to być dopiero początek, począwszy od 2021 roku miały powstawać kolejne lokalne linie autobusowe w całej Małopolsce. Przyszedł jednak COVID i teraz zamiast myśleć o rozwoju połączeń, musimy walczyć o zachowanie tego, co z tak wielkim trudem udało się utworzyć. Wojewódzkie linie autobusowe w Małopolsce są zagrożone - skarbnik urzędu marszałkowskiego nalega, by je zlikwidować, szukając w ten sposób oszczędności. To byłaby fatalna decyzja, pogłębiłaby wykluczenie transportowe wielu Małopolan, negatywnie odbiłaby się walce ze smogiem. A w czasach COVIDa jeszcze bardziej niż wcześniej powinniśmy promować czysty transport, zmniejszać dzięki rozwojowi lokalnych autobusów korki na drogach, zmniejszać ryzyko wypadków samochodowych dzięki temu, że część ludzi zostawi auto w domu i skorzysta z autobusów.

Zachęcamy do podpisania internetowej petycji "Chcemy oddychać! NIE dla likwidacji wojewódzkich linii autobusowych w Małopolsce! TAK dla nowych połączeń!". Jej podpisanie zajmie Ci mniej niż minutę, a będzie to bardzo duże wsparcie dla tej ważnej dla wszystkich sprawy.

Link do petycji: https://www.ipetitions.com/petition/chcemy-oddychac-nie-dla-likwidacji-wojewodzkich


Autor

Podpisz petycję w sprawie marszałkowskich autobusów Zakopane - Poprad

2020-10-17 20:51:43

Szanowni Państwo,

W tych trudnych czasach nie powinniśmy zapominać, że oprócz koronawirusa wciąż zmagamy się z innymi problemami, takimi jak wyzwania klimatyczne, zakorkowane drogi i smog spowodowany przez nadmierny ruch samochodowy. Dlatego jeżeli bliska jest Państwu idea zrównoważonego transportu i czystego powietrza, a w dodatku lubicie góry, zachęcamy do podpisania poniżej zlinkowanej petycji oraz jej udostępnienie:

www.petycjeonline.com/autobuspoprad

Jeżeli są Państwo na Facebooku, zachęcam też do polubienia strony facebookowej inicjatywy od lat działającej na rzecz zrównoważonego transportu w Tatrach: www.facebook.com/polskaslowacja oraz o dołączenie do grup:


Polska - Słowacja - autobusy

Najnowsze informacje

2020-09-19 08:59:15

Szanowni Państwo,

 

Zachęcam do podpisywania dwóch ważnych petycji:

 

1) Petycja w sprawie budowy Małopolskiego Centrum Nauki i Techniki na terenach „Nowej Huty Przyszłości” wraz z infrastrukturą dla Mieszkańców – kolej miejska, tramwaj, park, chodniki, kanalizacja

Link:  www.petycjeonline.com/kombinatnauki

 

2) Petycja w sprawie przyznania Znaku Dziedzictwa Europejskiego dla Pola Mokotowskiego i Błoń Czyżyńskich

Link: www.petycjeonline.com/znakdziedzictwa

 

Artykuły o lotnisku:

 

Co dalej z Błoniami Czyżyńskimi? Park XXL i rewitalizacja istniejącego parku przy Muzeum Lotnictwa

Znamy koszty utrzymania centrum nauki. Z czego Małopolska zrezygnuje, by utrzymać Cogiteon?

Stop fake-newsom ODCINEK 1: portal TatrySkate prostuje fałszywe tezy polityków i niektórych mediów odnośnie Błoń Czyżyńskich


Kuba Łoginow

Newsletter Lotnisko Rakowice-Czyżyny

2020-09-09 07:04:19

Witam w newsletterze. Co nowego?

Zachęcam do podpisywania i udostępniania petycji w sprawie znaku dziedzictwa europejskiego dla Pola Mokotowskiego i Błoń Czyżyńskich:
https://www.petycjeonline.com/znakdziedzictwa

a także petycji w sprawie utworzenia Małopolskiego Kombinatu Nauki i Techniki na terenach po likwidowanej Hucie Tadeusza Sendzimira:
https://www.petycjeonline.com/kombinatnauki

Najnowsze artykuły dotyczące naszego lotniska:


CO DALEJ Z BŁONIAMI CZYŻYŃSKIMI?
http://www.tatryskate.eu/?p=1868

STOP FAKE-NEWSOM:
http://www.tatryskate.eu/?p=1911


Kuba Łoginow

Pomóż wpisać Lotnisko Rakowice-Czyżyny na listę europejskiego dziedzictwa!

2020-09-01 17:24:59

Szanowni Państwo,

kontynuując nasze działania na rzecz zachowania historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny przed zabudową i utworzenia na tym obszarze największego w Małopolsce parku, stowarzyszenie "Błonia Czyżyńskie" postanowiło wyjść z tym tematem poza Kraków i poza Polskę i zainteresować naszą sprawą Komisję Europejską. Jest to konieczne, by ostudzić gorące głowy niektórych lokalnych polityków, urzędników i lobby deweloperskie, które wywierają naciski na niezależny urząd konserwatorski i dążą do zabetonowania naszych historycznych terenów zielonych. O sprawie zostanie poinformowana Komisja Europejska oraz europosłowie ze wszystkich krajów członkowskich. Dlatego zachęcamy do podpisywania kolejnej już, tym razem ogólnoeuropejskiej petycji, którą znajdą Państwo pod linkiem:

www.petycjeonline.com/znakdziedzictwa

Petycję może podpisywać każdy mieszkaniec Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych lub sąsiadujących z Unią (np. Ukraina, Białoruś). Po zebraniu tysiąca podpisów petycję przekażemy oficjalnie do rozpatrzenia do instytucji unijnych (ze stosownym wnioskiem wystąpi nasze stowarzyszenie) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stosowny mail z prośbą o poparcie i patronat dostaną również wszyscy posłowie i senatorowie RP oraz europarlamentarzyści ze wszystkich krajów członkowskich (petycja zostanie przetłumaczona na język angielski i inne języki), a także polska i europejska prasa.

Z poważaniem,

Jakub Łoginow

Wiceprezes stowarzyszenia "Błonia Czyżyńskie"

 

Więcej o naszym lotnisku i perspektywie utworzenia parku można przeczytać pod linkiem: http://www.tatryskate.eu/?p=1868

 


Kuba Łoginow

Covideon w Czyżynach nie powstanie! Jest szansa na duży park w zarządzie Muzeum Lotnictwa

2020-08-28 11:36:36

Szanowni Państwo,

mamy to! W odpowiedzi na wniosek stowarzyszenia "Błonia Czyżyńskie" Urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania historycznego pola wzlotów do rejestru zabytków. Nasze lotnisko pierwotnie było trawiaste, jak Błonia - i taki krajobraz powinien pozostać, w formie Lotniczego Parku Kulturowego. Teraz jest na to szansa.

Wszczęcie postępowania oznacza, że nie wolno procedować dalszych prac nad budową kontrowersyjnej drogi oraz budynku Covideonu. Oznacza to, że te obiekty tu nie powstaną. Otwiera to też szansę do powstania PRAWDZIWEGO centrum nauki i techniki (nie podróbki w formie "covideonu") na terenach pohutniczych, o co wnioskują mieszkańcy osiedli peryferyjnych. Zachęcam do podpisywania i udostępniania internetowej petycji w tej sprawie:

 

www.petycjeonline.com/kombinatnauki


Kuba Łoginow

Błonia Czyżyńskie, Małopolski Kombinat Nauki i Park Woźniców

2020-08-10 19:03:57

Szanowni Państwo,

Nie odpuszczamy w kwestii ochrony terenów zielonych naszego zabytkowego Lotniska Rakowice-Czyżyny i wspieramy inne zielone inicjatywy w sąsiedztwie. Oto garść najnowszych informacji.

Na początku lata powstało Stowarzyszenie Błonia Czyżyńskie. Powołaliśmy je po to, by wspólnie działać na rzecz zachowania historycznych łąk dawnego lotniska, czyli właśnie naszych Błoń Czyżyńskich. Więcej informacji już wkrótce, tymczasem zachęcamy do polubienia strony stowarzyszenia na Facebooku: www.facebook.com/bloniaczyzynskie i będziemy wdzięczni za zaproszenie waszych znajomych do polubienia strony.

Wciąż warto udostępniać i podawać dalej naszą petycję. Nawet nie tylko w Krakowie, ale ZWŁASZCZA poza nim. Nasze lotnisko to nie jest jakiś lokalny skwerek, istotny tylko dla lokalnych mieszkańców. To jedno z pierwszych lotnisk na ziemiach polskich, unikalne tym, że jako jedyne (obok Pola Mokotowskiego) zachowało się w tak dobrym stanie w postaci wciąż jeszcze niezabudowanych łąk. To dziedzictwo ważne w skali Polski i Europy. A nasi lokalni urzędnicy i politycy, którzy chcą ten zabytek zabudować choćby i kierując się szczytnymi intencjami, niech się wstydzą już nie przed Krakowianami (bo to ich nie rusza), ale przed polską i światową opinią publiczną.

Zachęcam do lektury artykułu o tym, jak powinno wyglądać centrum nauki, jeżeli do tematu podejdziemy w sposób profesjonalny. Chcemy porządnego centrum nauki - na terenach pohutniczych, a nie jakichś niekonsultowanych ze społecznością podróbek, niechcianych covideonów.

Małopolski Kombinat Nauki. Zobaczcie, jak świetnie Ostrawa zagospodarowała tereny pohutnicze

I wreszcie - ważna sprawa. Urzędnicy Jacka Majchrowskiego odrzucili zgłoszony do budżetu obywatelskiego projekt Parku Woźniców na pograniczu Czyżyn i Łęgu. Wnioskodawcy będą się odwoływać od tej decyzji, gdyż powód odrzucenia jest kuriozalny.

Zachęcam do wsparcia tego projektu - na tym etapie poprzez polubienie i udostępnienie strony FB Parku Woźniców, a wkrótce na tej stronie zostaną opublikowane wskazówki co do dalszych działań. Nie możemy pozwolić, by beton wygrał z zielenią.

Adres strony:  www.facebook.com/parkwoznicow

Artykuł na ten temat:

http://naszleg.pl/park-woznicow-odrzucili-nie-czytajac/

 


Kuba Łoginow

Łączymy siły z Warszawą w obronie zabytkowych Błoń Czyżyńskich dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny

2020-06-21 21:15:58

Szanowni Państwo,

 

Ogromnie dziękuję za wasze podpisy i zaangażowanie w obronie zabytkowego lotniska Rakowice-Czyżyny. A konkretnie w obronie zagrożonych zabudową Błoń Czyżyńskich, czyli zabytkowej łąki w sąsiedztwie pasa startowego, o olbrzymim znaczeniu historycznym. Pamiętajmy - pas startowy powstał dopiero podczas okupacji. Autentyczne historyczne lotnisko było trawiaste, to właśnie jest istota naszego zabytku, to niezabudowane łąki należy chronić w pierwszej kolejności.

Łączymy siły z Warszawiakami, by w ten sposób zwrócić uwagę całej Polski i Europy na plany dewastacji historycznego lotniska. Odpowiednikiem naszego lotniska jest warszawskie Pole Mokotowskie. Dlatego jeżeli są Państwo na Facebooku, gorąco zachęcam do dołączenia do Facebookowej grupy:

Pole Mokotowskie - sympatycy dawnego lotniska:  https://www.facebook.com/groups/polemokotowskie/

a także dodanie do niej waszych warszawskich i krakowskich znajomych.

Więcej o tym w krótkim artykule: "Pole Mokotowskie - brat bliźniak Lotniska Rakowice-Czyżyny":

http://glosujnakube.pl/pole-mokotowskie-brat-blizniak-lotniska-rakowice-czyzyny/

A już za kilka dni nowa, ważna inicjatywa. Nie odpuszczamy tematu, musimy uratować to miejsce przed bezdusznymi urzędnikami i politykami, którzy od dwóch lat odmawiają nam Mieszkańcom rozmowy i prawdziwego dialogu, forsują swoje wizje (być może nawet w dobrej wierze) bez tak potrzebnych konsultacji ze społeczeństwem.

Jakub Łoginow

 

 


Kuba Łoginow

Walczymy o zieleń dawnego lotniska

2020-05-19 08:22:09

Szanowni Państwo,

zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące drogi do planowanego Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Mieszkańcy wypowiedzieli się jednoznacznie - droga w forsowanym przez miasto i województwo kształcie jest nie do przyjęcia, gdyż zniszczy tereny zielone i uzbroi działki, umożliwiając ich zabudowę.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa i prezydent Jacek Majchrowski są głusi na postulaty prawie 5000 osób, które były gotowe zaakceptować centrum nauki w tym miejscu jeżeli zostanie zmieniona koncepcja drogi, a okoliczne tereny zostaną wykupione pod przyszły park. Odrzucono te wnioski.

Obecna sytuacja jest taka, że jeżeli na lotnisku powstanie Cogiteon - to w pakiecie z kontrowersyjną drogą i totalną zabudową zielonych terenów. Budowa Małopolskiego Centrum Nauki w tym miejscu oznacza wyrok śmierci na całe lotnisko, które będzie wyglądać dokładnie tak, jak po drugiej stronie pasa startowego.

W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem by uchronić lotnisko przed zabudową jest odstąpienie od budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon i utworzenie w tym miejscu parku. MCN można natomiast utworzyć w innym miejscu za kilka lat. Proponowane lokalizacje to wystawiona na sprzedaż Plaza oraz Nowa Huta Przyszłości.

Coraz więcej polityków i radnych skłania się ku takiemu rozwiązaniu. Ważne jest też, że Cogiteon pochłonie ogromne pieniądze, których teraz w czasie kryzysu nie ma. Zabraknie więc na rozwój zrównoważonego transportu - SKA i autobusów wojewódzkich.

Zachęcam zatem do podpisywania i udostępniania kolejnej petycji w tej sprawie, która zdobyła już sporo podpisów. Link do petycji:

 

 

 


Kuba Łoginow

Małopolska potrzebuje sprawnego transportu międzypowiatowego, a nie betonowego Cogiteonu

2020-05-05 00:24:56

Szanowni Państwo,

 

na konkurencyjnym portalu z petycjami pojawiła się petycja pod nazwą: "

Małopolska potrzebuje sprawnego transportu międzypowiatowego, a nie betonowego Cogiteonu.

 

Zachęcam do zapoznania się z treścią petycji i jeżeli podzielają Państwo jej treść, warto w takim przypadku ją podpisać i udostępnić. Link do petycji:

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/marszalek_i_radni_wojewodztwa_malopolskiego_malopolska_potrzebuje_sprawnego_transportu_miedzypowiatowego_a_nie_betonowego_cogiteonu/details/


Kuba ŁoginowUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...