Petycja w sprawie uregulowania opłaty za gospodarowanie odpadami dla gospodarstw domowych nieprzyłączonych do miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej

Skontaktuj się z autorem petycji

Nasza petycja + nowa ustawa + plany Warszawy

2021-11-17 21:11:40

Witajcie!

 

Chciałabym poinformować Państwa co działo się w naszej sprawie przez ostatnie miesiące.

 

Przede wszystkim - nasza petycja z dn. 26.04.2021 została rozpatrzona NEGATYWNIE (nieuwzględnienie wniosku zawartego w petycji zostało podjęte na posiedzeniu Rady Miasta w dn. 26.08.2021)

 

Odpowiedź ze strony Rady Miasta urągała podstawowym zasadom logiki i wnioskowania. Nie sposób inaczej skwitować to, co zostało tam napisane - patrząc chociażby przez pryzmat tezy, jakobym wnioskowała o ustalenie opłaty za śmieci w oparciu o faktury za usługi asenizacyjne, kiedy to wnioskowałam, żeby w oparciu o te faktury ustalać jedynie ilość zużytej wody.

Pogłębiona analiza tego dokumentu jest tutaj zbędna….

Na pierwszy rzut oka widać, że odpowiedź Rady Miasta nie była przygotowana przez prawnika, oraz poziom merytoryczny tej odpowiedzi był skandalicznie niski. 

 

Natomiast w międzyczasie nastąpiły zmiany legislacyjne, mające znaczenie dla warszawskiej uchwały. 

 

Mianowicie, przed wakacjami do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach z dnia 7 czerwca 2021 roku.

 

Jego głównymi założeniami były:

 

  • możliwość pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami przez gminę, jeżeli zebrane środki są niewystarczające lub jeżeli miałoby to prowadzić do obniżenia opłat pobieranych od mieszkańców;

 

  • możliwość indywidualnego rozliczenia gospodarstw domowych w budynkach wielolokalowych, w tym wprowadzenie indywidualnego znakowania worków;

 

  • określenie maksymalnej opłaty za odbiór odpadów komunalnych w gospodarstwie domowym, w przypadku powiązania opłaty ze zużyciem wody - w wysokości 7,8% dochodu rozporządzalnego (czyli niespełna 150 zł na gospodarstwo domowe)             

 

  • uszczegółowienie przepisów dotyczących sposobu ustalania ilości zużytej wody w razie braku wodomierza lub w przypadku nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących ilości zużytej wody                                                                               

 

Projekt nowelizacji ustawy został procedowany oraz przyjęty przez Rząd w lipcu oraz sierpniu oraz podpisany przez Prezydenta RP pod koniec wakacji - część z przepisów weszła w życie w ciągu 14 dni.

 

Natomiast przepis określający maksymalną opłatę za odbiór odpadów w przypadku powiązania ze zużyciem wody (czyli max. 150 zł za gospodarstwo domowe) wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

 

W związku z powyższym pierwotny pomysł złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego należy rozpatrywać przez pryzmat zmiany uchwały, mającej na celu dostosowanie jej do nowych regulacji prawnych. Istnieje bowiem szansa, że zaskarżone przepisy uchwały, w momencie rozpatrywania skargi przez WSA, nie będą już przepisami obowiązującymi, co będzie skutkowało umorzeniem postępowania jako bezprzedmiotowego.

 

 

Dlatego z racji nowelizacji ustawy przez Rząd, cierpliwie oczekiwaliśmy na zmianę uchwały Rady Miasta St. Warszawy w sprawie opłat za śmieci, która byłaby dostosowana do nowych regulacji prawnych.

 

Z nieoficjalnych informacji płynących od kilku dni z mediów, na jutrzejszym posiedzeniu Rady Miasta St. Warszawy  (tj. w czwartek, 18.11.) zaprezentowany zostanie nowy Projekt „uchwały śmieciowej”, który według doniesień od stycznia już nie będzie powiązany z ilością zużytej wody, tylko z metrażem mieszkania. 

Projekt przewiduje pięć wersji opłat ze stawkami w zależności od wielkości mieszkania (w przypadku nieruchomości wielorodzinnej), natomiast w przypadku nieruchomości jednorodzinnej przewidywana jest jedna stawka (ryczałt).

 

Tym samym czekam na jutrzejsze posiedzenie Rady Miasta, na którym zostanie podjęta decyzja, czy zaproponowany Projekt wejdzie w życie.

 

Dopiero kiedy nowa uchwała ujrzy światło dzienne, będziemy mogli odnieść się do jej treści razem z prawnikiem, p. Patrykiem, i ewentualnie wtedy zaskarżyć ją do WSA.

 

Jeśli znajdą się w niej jakiekolwiek przepisy naruszające przepisy prawa lub interesy mieszkańców - to oczywiście będziemy działać :)

 

Mam nadzieję, że nadal mam Państwa poparcie w tej sprawie. 

Nie odzywałam się jednak długi czas, ponieważ wiele spraw legislacyjnych było w toku, oraz oczekiwałam reakcji jaką podejmie Warszawa na nowe przepisy przyjęte przez Rząd w wakacje.

 

Jeśli nadal wspierają Państwo moje działania, to cały czas aktywna jest zbiórka, z której na bieżąco opłacane są działania Prawnika w NASZEJ sprawie :) 

 

https://zrzutka.pl/vzt7my

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Kratochwil

 

 

 

 


Anna Kratochwil

Petycja II

2021-05-10 19:54:36

Witajcie!

Dziękuję za Państwa wkład, zaangażowanie i podpisy pod nową petycją w sprawie opłat za śmieci w Warszawie, dla gospodarstw domowych nieprzyłączonych do moejskiej sieci wodociągowej / kanalizacyjnej.

Informuję, że nasza "nowa" petycja w tym zakresie, skierowana ponownie do rady M. St. Warszawy, złożona 26.04, pojawiła się już na stronie "petycje.um.warszawa.pl" oraz nadano jej numer 21/2021. Planowany termin rozpatrzenia sprawy ustalono na 26.07.2021.

O dalszych losach tej petycji będę Państwa informować na bieżąco.

Tymczasem zachęcam do dalszego udostępniania i zachęcania nowych osób do składania podpisów pod powyższą petycją internetową.

 

Pozdrawiam serdecznie,

AK


Anna Kratochwil



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...