Apel do Prezydenta m.st. Warszawy ws. organizacji ruchu na granicy Woli i Bemowa

Szanowny Panie Prezydencie,

W imieniu Stowarzyszenia Koło Sąsiadów zrzeszającego mieszkańców warszawskiej Woli i Bemowa, zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o podjęcie szybkich i konkretnych działań mających na celu rewizję tymczasowej organizacji ruchu na ul. Górczewskiej na pograniczu Woli i Bemowa, która została wprowadzona w związku z kolejnym etapem budowy II linii metra.

Pierwsze utrudnienia pojawiły się blisko 3 lata temu - w 2016 r. Mieszkańcy Woli i Bemowa zostali pozbawieni możliwości korzystania ze znacznej części siatki komunikacji drogowej, jednak kluczowe znaczenie miało wyłączenie dużych fragmentów ulicy Górczewskiej z ruchu. Jest to główna arteria łącząca te dwie dzielnice, z której na co dzień korzystały dziesiątki tysięcy mieszkańców Warszawy. Z czasem i z konieczności przywykli oni do ograniczeń w ruchu sądząc, że wraz z kolejnymi etapami budowy metra sytuacja drogowa ulegnie poprawie.

Jak pokazuje obecna sytuacja, mieszkańcy byli jednak w błędzie. Wprowadzona dnia 10 maja br. nowa tymczasowa organizacja ruchu wprowadziła paraliż obu dzielnic, szczególnie Bemowa przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej w okolicy Ratusza dzielnicy Bemowo. Ponadto, uniemożliwia mieszkańcom Woli bezpośredni dojazd do położonego w tej samej dzielnicy C.H. Wola Park, przejazd na Bemowo. Nowa organizacja ruchu spowodowała również zamknięcie możliwości skrętu w ul. Góralską dla osób jadących od strony Bemowa.

Skalę problemu wywołaną nową organizacją ruchu mogą obrazować gigantyczne korki, które tworzą się na ul. Górczewskiej, a które zostały jeszcze spotęgowane przez odcięcie kolejnych mieszkańców od dojazdu do centrum czy węzła trasy S8. O sytuacji tej informowały obszernie media lokalne, np. TVN Warszawa czy warszawski dodatek do Gazety Wyborczej.

Utrudnienia związane z nową organizacją ruchu wpływają na pogorszenie dostępności komunikacyjnej i mobilności dla mieszkańców okolicznych osiedli, m. In. Koło i os. Górce.

Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie działań mających na celu ponownie zespolenie miasta na styku Woli i Bemowa poprzez m.in.

  • Dopuszczenie do ruchu prywatnych pojazdów na całym odcinku ul. Górczewskiej od ul. Konarskiego do ul. Elekcyjnej, przez całą dobę, lub w wybranych godzinach (np. porannego i popołudniowego okresu dojazdów i powrotów z pracy)

  • Zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Górczewskiej z ul. Krępowickiego umożliwiającą dwukierunkowe połączenie z terenem C.H Wola Park

  • Budowę przejazdu przez bocznicę kolejową na ul. Zaborowskiej

Dodatkowo, prosimy Pana Prezydenta o podjęcie mądrych działań mających na celu skłonienie władz dzielnicy Wola do porozumienia z zarządcą centrum handlowego Wola Park mającego na celu otwarcie przejazdu przez bramę zlokalizowaną w ok. ul. Marynin oraz umożliwienie przejazdu tą ulicą.

W ub. roku, działając wbrew poparciu społecznemu, władze dzielnicy Wola wbiły słupki blokujące przejazd ul. Marynin na teren C.H. Wola Park przyczyniając się tym samym w kolejny sposób do zwiększenia korków w dzielnicy. Takie działanie jest dla nas kompletnie niezrozumiałe dlatego prosimy Pana Prezydenta o interwencję w tej sprawie.

Będziemy wdzięczni za każde szybkie działanie przywracające spójność tkanki miejskiej i zmniejszające korki będące ogromną codzienną uciążliwością dla dziesiątek tysięcy mieszkańców Woli oraz Bemowa.

W załączeniu przekazujemy listę poparcia dla naszego apelu.

Stowarzyszanie Koło Sąsiadów


Piotr Bojaruniec, Stowarzyszenie Koło Sąsiadów    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Piotr Bojaruniec, Stowarzyszenie Koło Sąsiadów do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook