Budowa chodnika na ulicy Rypińskiej do plaży przy jeziorze Sowica

Kopia_Red_and_White_Modern_Employee_Handbook_Booklet_(10×14_cm)_(10×7_cm)_(Post_na_Instagram_(Portret)).png

Drodzy mieszkańcy Prabut i okolic,
Proszę o wsparcie mojej petycji w sprawie budowy chodnika na odcinku drogi wojewódzkiej 521 ul. Rypińska do plaży miejskiej nad jeziorem Sowica.

Poniżej nakreślę problem z jakim piesi, rowerzyści oraz kierowcy muszą się codziennie mierzyć na omawianym odcinku.

W ostatnim czasie nasiliła się liczba osób korzystających z drogi. Dane z Generalnego Pomiaru Ruchu pokazują że ruch pojazdów wzrósł z 2433 pojazdów dziennie w 2015 roku do 3730 pojazdów dziennie w 2020, co stanowi 52% przyrost użytkowników silnikowych tego odcinka. Dodatkowo wzrasta też ruch pieszych i rowerzystów, którzy korzystają z drogi po zmroku, w warunkach mocno ograniczonej widoczności. Ponadto droga posiada dwa ostre zakręty i brak pobocza, momentami usytuowane są bariery energochłonne, które
uniemożliwiają ucieczkę w przypadku zagrożenia. Mimo ograniczenia do 40 km/h kierowcy nie stosują się do przepisów, co dodatkowo zwiększa ryzyko tragedii.

Odcinek opisywanej drogi prowadzi do domów mieszkalnych nowopowstałego osiedla oraz do plaży miejskiej. Rodziny z dziećmi, do których domów prowadzi droga nie mogą pieszo przemieszczać się do centrum miasta i są zmuszane do korzystania z samochodów. Dzieci są zależne od rodziców lub autobusu szkolnego, ponieważ korzystanie z drogi pieszo lub rowerem jest zbyt niebezpieczne. Z plaży miejskiej przy jeziorze Sowica, co roku korzysta wielu mieszkańców i turystów. Niektóre rodziny ryzykują przejście odcinka na pieszo lub rowerami co stwarza ogromne zagrożenie dla kierowców i dla nich samych. Z pewnością wielu mieszkańców rezygnuję ze spędzania czasu nad jeziorem, bo nie mają możliwość bezpiecznego dotarcia na miejsce.
Brak chodnika dotyka nie tylko mieszkańców Prabut, ale wszystkich uczestników ruchu pieszego i jezdnego na tym odcinku.

Petycja zostanie wysłana do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która nadzoruje drogi wojewódzkie. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie to proszę o podpis.
Każdy głos ma znaczenie!

Pozdrawiam
Agata Kowańdy