Budowa wieży widokowej na górze Libek w Kuźnicy na Półwyspie Helskim

20662535_10156503566434502_1032403900_o2.jpgMy mieszkańcy wsi Kuźnica (Hel) i wszyscy ludzie z tą wsią związani, pragniemy zgłosić się do Burmistrza gminy Jastania z prośbą  o pomoc w promowaniu naszej miejscowości, poprzez wybudowanie wieży widokowej na górze Libek.

Kuźnica jest miejscowością znajdującą się na Półwyspie Helskim, położoną na terenie przyrodniczym , na którym żyją ludzie związani z morzem a także z turystyką. 

W ostatnim czasie powstało tu wiele inwestycji promujących nasz piękny rejon (m.in. nowy port, ścieżki rowerowe) i wszystko to w zgodzie z naturą.

Nazwa Libek pochodzi od nazwy statku `Lüebeck`, który wszedł na mieliznę i zatonął nieopodal tej góry, prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII w. 
Do miejsca, w którym znajduje się Góra Libek można dojść pieszo zarówno z Kuźnicy jak i z Jastarni. Pierwsza trasa o długości 2,5 km, rozpoczyna się przy wejściu na plażę oznaczonym numerem 32 w Kuźnicy i biegnie brzegiem klifu porośniętym lasem. Czas dojścia do Góry Libek z Kuznicy to około 40 minut. Druga trasa piesza z Jastarni to około 3 km .

Jako najwyższa wydma Mierzei Helskiej na terenie miasta Jastania (12,5 m n.p.m.) Libek jest doskonałym miejscem na obserwację terenu.
Znajdują się tam stare fundamenty poniemieckiej wieży wojskowej z okresu drugiej wojny światowej. Mogłyby zostać wykorzystane pod budowe punktu obserwacyjnego, z którego można byłoby zachwycać się pięknym Półwyspem Helskim, panoramą mu towarzyszącą i widokami od strony morza. 
Wieża Widokowa umożliwiaby również podziwianie wspaniałego cudu natury jakim jest ‘’Mewia Rewa’’ .
Jest to piaszczysty pas , który ciągnie się na wysokości od Góry Libek aż do Rewy przez Zatokę Pucką . To jedno z tych miejsc na ziemi, które cały czas broni swojej naturalności, powala swym pięknem i wyjątkowym klimatem a dostęp do niego jest ograniczny.

Jestesmy przekonany, że inicjatywa ta wniesie pozytywny wkład w propagowanie historii Kuźnicy i Jastarni a góra Libek stanie się atrakcyjnym miejscem odwiedzanym zarówno przez mieszkańców jak i turystów.20663165_10156503565654502_1750469775_o.jpg

 

 

 

 

Facebook