CENTRUM PRAW KOBIET PRZECIWKO DYSKRYMINACJI W POLICJI

Nadinspektor Marek Działoszyński

Komendant Główny Policji

Inspektor Jan Lach

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu

Szanowni Panowie Komendanci,

Sprawa policjantki z Opola, wobec której wszczęto postępowanie dyscyplinarne, obniżono jej pensję o połowę i zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych, podczas gdy jej przełożonemu pozwolono w szybkim tempie odejść na emeryturę jest przejawem dyskryminacji ze względu na płeć i naruszeniem Konstytucji stojącej na straży równego traktowania kobiet i mężczyzn (art. 32 i 33).

Apelujemy do przełożonych Pani naczelnik oraz do Komendanta Głównego Policji, aby w zaistniałej sytuacji, respektując zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn, doprowadzili do umorzenia  toczącego się przeciwko Pani Naczelnik postępowania  dyscyplinarnego, jeśli jej przełożonemu pozwolono uniknąć konsekwencji.

Nie jest prawdą, że w tej sprawie nie można było postąpić inaczej, jak tylko przenieść gen. Marca na emeryturę. Pan komendant Marzec został przecież najpierw zdymisjonowany przez swoich przełożonych, a dopiero później złożył wniosek o przejście na emeryturę. Gdyby zamiast dymisji został zawieszony w związku z zarzutami o naruszenie zasad etyki zawodowej, nie byłoby przeszkody, aby również przeciwko niemu wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Należy się także zastanowić, czy można w przedmiotowej sprawie czynić zarzut naruszenia zasad etyki i czyjejś godności, jeśli miało to miejsce w rozmowie przełożonego z podwładną, a zamiarem uczestników rozmowy nie było aby jej treść dotarła do osób trzecich.

Jeśli jednak zachowanie komendanta i pani Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej w Opolu naruszało zasady etyczne, to postępowanie komendanta należy ocenić surowiej. Oceniając zaistniałą sytuację, nie możemy bowiem tracić z pola widzenia faktu, że mężczyzna był przełożonym policjantki, wobec której toczy się postępowanie. Od przełożonych mamy prawo wymagać więcej. Oni tworzą w firmie standardy komunikacji, mają realną władzę i możliwości oddziaływania na swoich podwładnych. Ponadto w sytuacji kiedy w grę wchodzą relacje przełożony podwładny należy dodatkowo ostrożnie podchodzić do oceny zachowania podwładnej. Zależność służbowa nie pozostaje bowiem bez wpływu na jej zachowanie i może wiązać się z wykorzystaniem stosunku zależności. Dlatego też w wielu krajach chcąc uniknąć podejrzeń o wykorzystywanie stosunku zależności lub zarzutów o preferencje dla podwładnych pozostających w intymnych relacjach z przełożonymi, takie relacje nie są tolerowane. W związku z zaistniałą w Opolu sytuacją, która możemy przypuszczać nie odosobniona, warto jak sądzę zastanowić się, czy w Polsce, w tym w służbach mundurowych, nie należałoby wprowadzić podobnych standardów.

Wierzymy, że  Panowie komendanci podejmą leżące w ich gestii kroki, aby jak najszybciej położyć kres sytuacji, która stanowi poważne naruszenie konstytucyjnych praw Pani naczelnik i jest przejawem dyskryminacji ze względu na płeć.

Wyrażając radość z powołania przez ministra spraw wewnętrznych „pełnomocnika ds. równego traktowania w służbach mundurowych” oraz uruchomienia  „żółtej linii” do anonimowego informowania o nierównym traktowaniu kobiet i mężczyzn w służbach podlegających ministerstwu, apelujemy do Pana Komendanta Głównego Policji aby powołał podobnych pełnomocników w strukturach policji.

Fundacja Centrum Praw Kobiet deklaruje także chęć współpracy z Komendą Główną Policji w prowadzeniu szkoleń z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, w tym molestowaniu seksualnemu oraz przy wypracowywaniu wewnętrznych regulaminów i zasad, które zminimalizują ryzyko tego typu zachowań w służbach mundurowych.

 

Z poważaniem,

 

 

Urszula Nowakowska

Przewodnicząca Zarządu Fundacji

Centrum Praw Kobiet

 


Urszula Nowakowska    Skontaktuj się z autorem petycji