Darmowy Program kastracji oraz znakowania psów i kotów dla mieszkańców Gminy Pobiedziska w roku 2022

Drodzy Sąsiedzi zwracam się do Was z prośbą o podpisanie petycji skierowanej do Burmistrza oraz Radnych Gminy Pobiedziska o zabezpieczenie środków w budżecie na rok 2022 na Darmowy Program sterylizacji/kastacji oraz znakowania zwierząt (kotów i psów) z terenu naszej Gminy.

Wiemy, że bezdomność zwierząt zaczyna się w domu. Sposobem na zapobieganie bezdomności zwierząt nie jest schronisko ale proponowany przez Nas Program. Takie programy wprowadzono już w Swarzędzu i Poznaniu, a Kostrzyn wprowadził darmowe znakowanie (chipowanie). Najwyższa pora żebyśmy też coś zrobili w tej sytuacji.

W tym roku nie ma już pytania czy nas stać (ogromna nadwyżka budżetowa ogłoszona niedawno przez Burmistrza) ale czy widziemy taką potrzebę? Wprowadzenie takiego Programu może w ciągu 5 lat zdredukować liczbę zwierząt które trafiają do Schroniska co za tym idzie mniejsze wydatki z budżetu Gminy czyli naszej włąsnej kieszeni (w ostatnim roku rachunek za utrzymanie zwierząt w schronisku z terenu naszej Gminy to 155 tys za w 2016 zaczynaliśmy od 86 tys. Koszty rosną zwierząt przybywa. Teraz właśnie jest czas żeby ten trend wzrostowy zatrzymać.

Poniżej zamieszczam test Wniosku, który zostanie wysłany do Burmistrza oraz wszystkich Radnych w dniu 14 września 2021 o 21szej. 

Programem tym nie zmienimy świata ale nasze podwórko już tak.  Działajmy  lokalnie ale myślmy globalnie. 

Dziękuje za Wasz głos. Pamiętajcie by kliknąć w emailu na link z petycji bez tego Wasz głos nie będzie ważny.

 

Pozdrawiam

Wasza sąsiadka Agnieszka

WNIOSEK

Wniosek o zabezpieczenie w budżecie na rok 2022 środków
na realizację w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Pobiedziska dwóch zadań:
- finansowania sterylizacji/kastracji psów i kotów domowych (właścicielskich),
a także kotów wolno żyjących
- finansowania elektronicznego znakowania (czipowania) psów i kotów domowych (właścicielskich)

W imieniu mieszkańców gminy Pobiedziska wnosimy o zabezpieczenie w budżecie na rok 2022 środków na realizację w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Pobiedziska dwóch zadań:

  1. finansowania zabiegów kastracji i sterylizacji
    - psów i kotów domowych (właścicielskich) w wysokości 60 000 zł - kotów wolno żyjących w wysokości 30 000 zł

  2. finansowania elektronicznego znakowania (czipowania) psów i kotów domowych (właścicielskich) w wysokości 10 000 zł

Od 5 lat pomimo radykalnego wzrostu wydatków na Schronisko w Skałowie Gmina nie jest w stanie zmniejszyć liczby bezdomnych zwierząt i zejść poniżej liczby wyjściowej z 2016 roku - tj. 36 psów i kotów.

Przyjęta przez Gminę polityka bez wdrożenia bezpłatnych programów kastracji/sterylizacji oraz czipowania psów i kotów domowych jest z góry skazana na niepowodzenie.

Sterylizacja i kastracja zwierząt bezdomnych oraz domowych to najskuteczniejsza metoda unikania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt. Od

6 stycznia 2017 r. możliwość

finansowania z własnych środków sterylizacji i kastracji zwierząt, w tym psów i kotów posiadających właścicieli. Z opcji tej skorzystało już bardzo wiele gmin, wdrażając skuteczne

i cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców akcje.

Poniżej prezentujemy wyniki osiągnięte przez Miasto Poznań po dwóch latach od wdrożenia zmian w Programie i uruchomieniu dla mieszkańców BEZPŁATNYCH

programów kastracji/sterylizacji oraz czipowania psów i kotów właścicielskich.

Liczba psów przyjętych do schroniska z terenu Poznania spadła przez 2 lata o blisko 50% (!), a kotów o 26%. To bardzo dobry i zgodny z przewidywaniami wynik, który powinien w dalszym ciągu poprawiać się, przy utrzymaniu ciągłości zabiegów oraz zachowaniu poziomu środków.

Kontynuując dyskusję rozpoczętą w zeszłym roku na temat zmian w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi (...) ponownie będziemy zabiegać o dostosowanie dokumentu do obowiązujących standardów polskich i europejskich i przyjęcie przez Gminę Pobiedziska najlepszych wzorców stosowanych z powodzeniem przez inne samorządy. W tej sytuacji wniosek o zabezpieczenie środków w budżecie na 2022 rok jest w pełni uzasadniony.

Z poważaniem
Mieszkańcy Gminy Pobiedziska

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Agnieszka Hanson do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...