Deklaracja "Radomsko - miasto bez mowy nienawiści"

DEKLARACJA

Radomsko – miastem bez mowy nienawiści

 

My mieszkańcy Radomska, sygnatariusze niniejszej deklaracji, ze smutkiem i niepokojem dostrzegamy, jak w naszym życiu społecznym i politycznym szerzenie nienawiści staje się coraz bardziej powszechne i, niestety, przez wielu akceptowane. Stanowczo się temu sprzeciwiamy. Słowa nie mogą być narzędziem wykorzystywanym do siania zamętu, niepokoju, obaw i strachu. Słowa nie mogą być narzędziem do inspirowania działań niepożądanych, wrogich czy wręcz agresywnych.

Apelujemy do wszystkich o to by, pamiętając o skutkach jakie mowa nienawiści może wywołać, nigdy po nią nie sięgali lub zaniechali jej używania.

Stoimy na stanowisku, że debatę publiczną powinny cechować kultura wypowiedzi i szacunek dla adwersarza.

Nie godzimy się na słowa i czyny motywowane nienawiścią. Musimy zmienić język debaty publicznej, zaczynając od naszego miasta i powiatu.

Chcemy aby przestrzeń publiczna naszej mała ojczyzny był wolna od takich zachowań. Radomsko – miastem bez mowy nienawiści!

Uważamy, że wypowiedzi noszące znamiona mowy nienawiści, powinny być piętnowane i w miarę możliwości eliminowane, niezależnie od formy w jakiej padły.

Stoimy na stanowisku, że osoby posługujące się mową nienawiści powinny być wykluczone z radomszczańskiej przestrzeni publicznej a ich zachowanie spotkać się ze społecznym ostracyzmem.

My sygnatariusze niniejszej deklaracji, sami zobowiązujemy się do prowadzenie debaty publicznej, w sposób który nie będzie nosił znamion mowy nienawiści w żadnym jej aspekcie.


Daniel Łuszczyn (Telewizja NTL Radomsko), Andrzej Andrysiak (Gazeta Radomszczańska)    Skontaktuj się z autorem petycji