Głosuj nie wychodząc z domu - Wezwanie do wprowadzenia E-Votingu

Panie Ministrze Cyfryzacji
Żyjemy w czasach internetowych kont bankowych, coraz powszechniejszej komunikacji obywatela z urzędem poprzez internet np. w formie e-PUAP'u. 
Jednocześnie wciąż jak w czasach przedsoborowych jesteśmy zacofani pod względem sposobu głosowania, ponieważ odbywa się to tylko papierowo.

Przy każdych wyborach są problemy z niewielką frekwencją, czy związanych z rejestrem wyborców i funkcjonującego na zasadzie martwych przepisów meldunku.
W efekcie setki tysięcy Polaków z racji na odległość od przypisanego okręgu i obwodu wyborczego nie mogą oddać głosu, zwłaszcza w wyborach samorządowych. 
Wystarczy, że dzień wyborów wypadnie np. w dniu służbowego wyjazdu do innego miasta i wyborca jest przez prawo w zasadzie wykluczony z wyborów.

Przyszłość to E-Voting!

Kwestią czasu jest, gdy przygniatająca większość obywateli będzie miała stały dostęp do internetu, a my wciąż będziemy stosowali tylko archaiczne głosowanie papierowe? 

Głosowanie poprzez internet, na podstawie np. bazy PESEL czy w inny sposób powinno być obiektem pracy ministerstwa Cyfryzacji.
Jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej wnioskujemy o ułatwienie nam, osobom funkcjonujących niemal cały czas w sieci, głosowania w wyborach. 

Obecnie Budżety Obywatelskie w miastach mają możliwość głosowania przez internet, efekty? Nawet 99% głosów jest oddawanych w ten sposób. Oczywiście nadal istnieje forma papierowa dla zainteresowanych.

W czasach w których martwimy się o wycinane lasy, zmagamy się ze smogiem - wciąż zużywamy niespotykane ilości papieru na karty do głosowania. Cierpi na tym nie tylko natura, ale również budżet państwa. E-Voting to sposób na zmniejszenie kosztów wyborów. 

Skomplikowane prawo wyborcze ukierunkowane wyłącznie na papier powoduje, że w gminach powyżej 20 tys mieszkańców w wyborach samorządowych gdzie jest np. 5 okręgów wyborczych - Obywatele muszą się 5 razy podpisać pod tymi samymi kartami poparcia dla kandydatów, potem jeszcze 6 np. do powiatu i 7 do sejmiku województwa. W efekcie jeden głos poparcia zajmuje 7 kartek papieru. 

W Estonii E-Voting funkcjonuje i powinniśmy iść w tym światłym kierunku dając światu przykład.
W USA co prawda nie można głosować z domu, ale głosuje się poprzez maszyny a nie papier.

Nie czekajmy aż reszta świata zrobi to przed nami! 



Michał Sawicki, Julian Urniaż - Studenci Politologii Uniwersytetu Warszawskiego    Skontaktuj się z autorem petycji