jakglosowaliradnizyrardowa

POPRZYJ WNIOSEK O WYWIESZENIE W BIPie ŻYRARDOWA, INFORMACJI, KTÓRY RADNY JAK GŁOSOWAŁ!!!


Dzień dobry Państwu,

Nazywam się Piotr Michalak, jak i Wy jestem mieszkańcem Żyrardowa, równo za miesiąc odbędą się wybory samorządowe. Jako mieszkaniec chciałbym wybrać mądrze, nie populistów, a merytorycznie przygotowanych fachowców. Ideałem byłoby gdyby w ciele kolegialnym jakim jest Rada Miasta znaleźli się działacze społeczni, głównie o specjalnościach ekonomii czy prawa a to dlatego, że mają stanowić prawo i liczyć miejską kase. Jednak, nawet jeśli nie wybierzemy takich osób, to przynajmniej powinniśmy mieć realną możliwość oceny dotychczasowych radnych, bowiem praktycznie wszyscy oni ubiegają się o reelekcję. Barwy partyjne i stowarzyszeniowe zmieniają jak rękawiczki, więc jedyny sposób aby poznać ich poglądy, sposób myślenia i działania, to empiryczne sprawdzenie jak głosowali przez całą kadencję.

W wielu gminach, oczywistością jest, że głosowania są protokołowane w taki sposób, że czytając protokół z obrad rady miasta wiemy, kto jak głosował.
Niestety nasza gmina pod tym względem „nieco” się różni, u nas podaje się tylko sumarycznie (ilu radnych było „za”, ilu „przeciw” i ilu się „wstrzymało”), zapewnia to całkowitą bezkarność i anonimowość poszczególnym radnym. Warto dodać w tym miejscu, że mamy system komputerowy, który na tablicy w czasie sesji podaje numery radnych głosujących (za, przeciw, wstrzymujących się). Jednak te dane jak wspomniałem wyżej nie są uwzględniane w protokołach z obrad Rady Miasta Żyrardowa.

Jako mieszkaniec zwróciłem się do Prezydenta Żyrardowa i Rady Miasta Żyrardowa o „wywieszenie” w BIPie gminy wyników głosowań, które moim zdaniem można wyeksportować w ciągu kilku chwil do arkusza bazodanowego np. w formacie XML. (patrz załącznik nr 1 – treść mojego wniosku z dnia 02.10.2014)
W odpowiedzi (patrz załącznik nr 2 – treść odpowiedzi UM z dnia 10.10.2014) dostałem informację od Sekretarza Gminy pani Małgorzaty Szustakiewicz, że nie wykazałem ważnego interesu społecznego w swoim wniosku w związku z czym dane nie mogą być wydane/upublicznione w BIPie. Taka odpowiedź, oburzyła mnie. Przede wszystkim, w mojej ocenie tym ważnym interesem społecznym jest prawo do wiedzy mieszkańców o działaniach przedstawicieli (radnych), mimo iż na tzw „zdrowy rozum” wydaje się to oczywiste, to do dnia dzisiejszego informacji na temat poszczególnych głosowań nie upubliczniono!

Totalny brak transparentności, nie sprzyja angażowaniu się nas mieszkańców w życie gminy, wręcz przeciwnie utwierdza ludzi w obiegowej opinii, która króluje na gminnych ulicach, że – to wszystko „jedna wielka mafia”, która co innego mówi a co innego robi i potrafi „wyciszyć” wiele, jeśli naruszony zostaje interes skostniałego już po 25 latach od Okrągłego Stołu, „Układu Zamkniętego”, gdzie rozróżnienie na opozycje i koalicję, która rządzi jest zapisem czysto blankietowym.

Kieruje ten apel do Was, drodzy współmieszkańcy, bo tylko stanowcza odezwa nas wszystkich do władz miasta może oczyścić tę „niby demokracje”. Niby – bo ogólnie to mają nas „gdzieś” i traktują się nas wyborców jak bezmyślne małpy, które wyuczone Odruchem Pawłowa raz na 4 lata mają iść i postawić krzyżyk przy kandydatce/kandydacie, którego buzia najczęściej była im serwowana na plakatach wyborczych.

Liczę na Waszą pomoc,

pozdrawiam serdecznie
Piotr Michalak

------------------ załącznik nr 1 (TREŚĆ WNIOSKU z 02.10.2014 ) ------------------

W związku z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej z dnia 26.09.2014, wnioskodawca uściśla swoje żądanie w zakresie wydania przedmiotowej informacji w ten sposób iż

I. Żąda on wydania w zestawieniu (właściwy byłby tu plik bazy danych np. XML) wyników głosowań dla podejmowanych uchwał z uwzględnieniem informacji jaki radny jak głosował.

Przykładowo: Uchwała nr 1
„za” radni 1,2,3,4,5,6,7;
„przeciw”radni 8,9,10,11,12,13,14;
„wstrzymał się” rani 15,16,17,18,19,20,21

Biorąc po uwagę, że Rada Miasta korzysta z programu komputerowego podającego ww wyniki głosowań na ekranie komputera, sam proces „eksportu” danych powinien zająć nie więcej niż 5 kliknięć.


II. Jednocześnie wnoszę o podanie, który radny ma jaki numer w systemie wykorzystywanym do głosowania.

III. W zakresie formy wydania ww danych, jeżeli umieszczenie w BIPie byłoby nazbyt utrudnione, wnoszę o wydanie ww informacji w formie cyfrowej na nośniku typu płyta CD.

W załączeniu zmieniony wniosek.


------------------ załącznik nr 2 (ODPOWIEDZ URZĘDU MIASTA z dn 10.10.2014) ------------------


Żyrardów, 2014.10.10
BR.1431.3.2014.BRI


Odpowiadając na Pana wnioski złożone dn. 26.09.2014 r. oraz 2.10.2014 r. o udostępnienie informacji publicznej dot. udostępnienia wyników wszystkich głosowań obecnej Rady Miasta od jej wyboru du dnia złożenia wniosku z uwzględnieniem informacji o głosowaniu każdego radnego informuję, iż żądana informacja jest informacją przetworzoną tj. taką, która wymaga dokonania szeregu analiz, zestawień. Jednocześnie dodam, iż urządzenie do głosowania nie generuje zestawień o jakie Pan wnosi.

W związku z tym zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2001 Nr 112, poz. 1 198 z późn. zm.) winien Pan wykazać, że uzyskane przez Pana informacje są szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Nadmieniam, że wyniki głosowań radnych nad uchwałą są uwzględnione w protokołach z sesji, które są zamieszczane na stronach Urzędu Miasta Żyrardowa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Sekretarz Miasta
Małgorzata Szustakiewicz

Otrzymują:

1. Adresat
2. a/a

 

 

------------------ link do skanu odpowiedzi UMŻ ------------------

ODP. UMZ Z DN 10.10.2014