Konkursy gimnazjalne

My, wszyscy niżej podpisani, zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc i zaangażowanie w rozwiązanie problemu, który z końcem lutego dotknął uczniów polskich szkół gimnazjalnych, zmieniając zasady przyznawania punktów za konkursy na świadectwie wraz z zakończeniem gimnazjum. Na polecenie Ministerstwa Edukacji Kuratorowie Oświaty z każdego województwa ogłosili listę konkursów, które mogą zostać wpisane na świadectwo ukończenia gimnazjum, a za które przyznawane są punkty mające znaczenie w postępowaniu rekrutacyjnym. Niestety, w wykazie tym nie uwzględniono konkursów, które odbyły się w tym roku szkolnym, a także w trakcie dwóch ubiegłych lat, co pozbawia uczniów prawa do wykazania się osiągnięciami.
 
Według wcześniejszych zasad rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych ogólnie przyjęta zasada głosiła, że na świadectwach zamieszczało się informacje o konkursach co najmniej powiatowych, w których dany uczeń zdobył wyróżnienie lub zajął jedno z pierwszych miejsc – tym samym nie obowiązywała żadna lista ograniczająca liczbę tych konkursów. Zgodnie z obecnym postanowieniem wielu uczniów nie będzie mogło liczyć na jakikolwiek dodatkowy wpis odnotowujący ich wygrane, mimo iż osiągali sukcesy w konkursach powiatowych, wojewódzkich lub nawet ogólnopolskich podczas trzech lat nauki w gimnazjum. Regulacja ta obowiązuje już od rocznika 1998, obecnie kończącego naukę w gimnazjum, co czyni prawie niemożliwym wzięcie udziału przez tegorocznych absolwentów gimnazjów jeszcze w jakichkolwiek konkursach zatwierdzonych przez kuratorium w celu zapewnienia sobie wpisu na świadectwie.
 
W naszej opinii wprowadzenie takiego postanowienia w momencie, kiedy do zakończenia roku szkolnego pozostają niespełna cztery miesiące, jest krzywdzące dla gimnazjalistów z klas trzecich, ponieważ redukuje liczbę osiągnięć, które mogły być odnotowane na świadectwie, co może niekorzystnie wpłynąć na szanse kandydata do szkoły ponadgimnazjalnej w trakcie postępowania rekrutacyjnego. Nowe normy powinny obowiązywać od roczników, którym pozostaje jeszcze rok lub dwa nauki w szkołach gimnazjalnych, a więc 1999 i 2000, gdyż ci uczniowie są w stanie zaangażować się w konkursy i projekty zamieszczone na liście kuratorium.