Kontrakt NFZ dla Kliniki Położnictwa i Perinatologii WUM

Pan Filip Nowak

Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

ul. Chałubińskiego 8 00-613 Warszawa

Szanowny Panie Dyrektorze,

Zwracamy się do Pana z głośnym apelem o przyznanie kontraktu NFZ Klinice Położnictwa i Perinatologii WUM.

Zespół medyczny Kliniki Położnictwa i Perinatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z doświadczonych specjalistów położnictwa i ginekologii oraz położnych. Zapewnia przyszłym mamom i ich dzieciom profesjonalną opiekę podczas ciąży i porodu, dostęp do najlepszej aparatury medycznej oraz doskonałe warunki podczas pobytu w szpitalu. Współpracują z nim doświadczeni specjaliści neonatologii oraz anestezjologii.

Dlaczego takie miejsce, stworzone także z pieniędzy naszych – podatników nie otrzymało do tej pory kontraktu od Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług medycznych?

Jak podkreślał w jednym z wywiadów dyrektor Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie Robert Krawczyk – „Szpital powstawał za publiczne pieniądze. Skład klinik został zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia. Placówka była budowana przez wiele lat, wszyscy wiedzieli, kiedy będzie jej otwarcie i jakie nowe oddziały w niej powstaną. Mimo to, do dnia dzisiejszego m.in. Klinika Położnictwa i Perinatologii nie otrzymała kontraktu z NFZ”. My, niżej podpisani nie zgadzamy się na taką sytuację.

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci, brakuje miejsc w szpitalach i na oddziałach położniczych. Dlaczego to profesjonalne miejsce stworzone do witania nowego życia ma stać niewykorzystane przez brak kontraktu?

Zespół Kliniki informuje, że pomimo wielomiesięcznych starań, w chwili obecnej Klinika nie ma możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - za wyjątkiem tzw. "stanów nagłych". Brak umowy NFZ oznacza, iż przyjmowane są jedynie pacjentki z czynnością skurczową, odpływaniem płynu owodniowego lub w innym nagłym stanie. Ponieważ nie ma kontaktu z NFZ nie istnieje możliwość hospitalizacji w trybie Oddziału Patologii Ciąży. Oddział Patologii Ciąży stoi pusty choć jest w pełni wyposażony i gotowy na przyjęcie pacjentek. Dodatkowo, jego wykorzystywanie jest pożądane, ponieważ w Warszawie brakuje miejsc dla pacjentek w ciążach powikłanych i zagrożonych. Nie przyjmowane są także pacjentki do planowych hospitalizacji np. planowych cięć cesarskich.

Jako rodzice dzieci, które przyszły lub przyjdą na świat w Klinice Położnictwa i Perinatologii WUM nie zgadzamy się na to, aby nowoczesne oddziały, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny stały puste ze względu na brak kontraktu.

Jak informuje Klinika na swoim profilu w mediach społecznościowych „W Klinice wyraźnie widoczny jest znaczny wzrost liczby porodów z miesiąca na miesiąc. Jeżeli założyć, że liczba porodów utrzyma się tylko na poziomie odnotowanym w maju (bez dalszego wzrostu) to znaczy, że w Oddziale Klinicznym urodzi się więcej dzieci niż w 27 z 49 oddziałów położniczych w województwie mazowieckim”.

Takie dane oraz liczne wyrazy zadowolenia z porodów w Klinice wyrażone przez rodziców na profilu Kliniki na jednym z portali społecznościowych mówią same za siebie i powinny utwierdzać wszystkich w przekonaniu, iż Klinika powinna jak najszybciej otrzymać kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia, o co niżej podpisani apelujemy.