List Otwarty tancerzy do producenta Endemol Shine w związku z powstającym programem taneczno–rozrywkowym So You Think You Can Dance w telewizji TVP.

My niżej podpisani - jako przedstawiciele środowiska tanecznego, choreografowie, pedagodzy, twórcy, właściciele szkół tańca, tancerze, organizatorzy różnych dziedzin polskiego tańca od wielu lat, twórcy polskiej sceny tanecznej - zwracamy się do Endemol Shine w związku z powstającym programem So You Think You Can Dance.

Będąc artystami, jesteśmy jednocześnie twórcami — rozwijamy polską kulturę tańca ciężką pracą oraz zaangażowaniem poprzez przekazywanie wiedzy z zakresu ruchu, kultury oraz historii dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Jest to nasza praca oraz pasja. Organizujemy wydarzenia, eventy, obozy, warsztaty, jamy, turnieje, spotkania, spektakle, pokazy, przedstawienia, posiadamy szkoły tańca. Poprzez ogrom pracy tysięcy osób, polski taniec jest dziś na światowym poziomie.

Taniec to dziedzina sztuki, która wymaga przygotowana zarówno fizycznego, jak i mentalnego — uważności, koncentracji, otwartości, wrażliwości, kreatywności. Sztuka tańca to narzędzie do rozwoju osobistego, jak i artystycznego, kształtowania i wyrażania osobowości, szkolenia tanecznych umiejętności, warsztatu oraz rzemiosła.

Sztuka tańca jest również aspektem społecznym. Taniec to ludzie. Jako środowisko sprzeciwiamy się ograniczaniu jakikchkolwiek praw społecznych oraz dyskryminacji w naszym kraju mniejszości LGBTQ+, która często właśnie w tańcu znajduje akceptację, zrozumienie oraz przynależność społeczno-kulturową. Środowisko, które budowaliśmy przez wiele lat cechuje się otwartością oraz wolnością wyrażania się i poszukiwania własnego „ja” właśnie poprzez ruch.

Telewizja Polska TVP — w której program ma być emitowany jest jednym z wiodących ośrodków propagandowych, który dyskryminuje część społeczeństwa naszego kraju z uwagi na ich poglądy lub orientacje seksualną. Jako środowisko sprzeciwiamy się tworzeniu programu rozrywkowemu o tematyce tańca przez telewizję, która dyskryminuje mniejszości i jest uzależniona od władzy politycznej której władze oraz Ministerstwo Kultury rozdaje środki na promowanie swojej jedynie słusznej ideologii.

Zależy nam na dalszym rozwoju tańca w Polsce, dlatego apelujemy o:

1. Przeniesienie programu do stacji telewizyjnej niezwiązanej z Telewizją Polską.
2. Zatrudnieniu do produkcji programu PROFESJONALNYCH pedagogów, choreografów oraz twórców tańca, związanych oraz wywodzących się z polskiego środowiska tanecznego.
3. Zatrudnieniu PROFESJONALNYCH i uznawanych w środowisku choreografów od konkretnych stylów tańca, którzy znają się na historii danego stylu,
4. Zapewnienie uczestnikom programu wynagrodzenia za udział w produkcji oraz profesjonalnej pomocy lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
5. Skupieniu się podczas programu na tańcu oraz jego roli w kulturze i społeczeństwie.

Polski taniec jest na bardzo wysokim poziomie. Dziś program taneczny You Can Dance w naszym kraju może być ogromnym sukcesem równie jako program rozrywkowy oraz jako program taneczny. Naszemu środowisku zależy na rozwoju polskiego tańca oraz pokazywaniu go szerszej publiczności, ale przez profesjonalnych twórców oraz profesjonalnych tancerzy, którzy są obecni na polskiej scenie tanecznej. Jako społeczność liczymy na popularyzację tańca w najlepszej jakości, oraz w przestrzeni madialnej wolnej od dyskryminacji i manipulacji. Wyrażamy obawę co do jakości oraz etyczności tworzenia programu You Can Dance w telewizji TVP.

Nie jesteśmy głosem całego środowiska tanecznego, ale jak widać po odzewie - jego bardzo dużą częścią. Nie jesteśmy również związani z żadną inną telewizją. Jesteśmy tancerzami. Szanujemy poglądy każdego, póki nie wkraczają na wolności i swobody innych. Zwracamy uwagę na problem i zachęcamy do publicznej dyskusji na ten temat.

Z poważaniem

niżej podpisani

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Grzegorz Kuciak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...