Nie dla ekranów akustycznych wzdłuż ulicy Lazurowej.
                                                                                                         Szanowna Pani
                                                                                                         Anna Piotrowska 
                                                                                                         Dyrektor
                                                                                                         Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych    

 

       W związku ze zbliżającą się przebudową ul. Lazurowej między ul. Sterniczą a ul. Górczewską, jako mieszkańcy Jelonek i Chrzanowa zwracamy się do Pani Dyrektor z prośbą o zastosowanie alternatywnej formy ograniczenia hałasu względem ekranów akustycznych. Jesteśmy zaniepokojeni zagrożeniami, jakie dotkną w przyszłości nasze osiedla, wynikającymi bezpośrednio z budowania mało estetycznych ekranów akustycznych i stanowiących swego rodzaju MUR wzdłuż ul. Lazurowej. Nie można pozwolić, aby ta ulica radykalnie dzieliła dzielnicę Bemowo.
         

      Budowa ekranów stworzy podwaliny pod podziały społeczne pomiędzy osiedlami, utrudni asymilację i utożsamianie się nowych mieszkańców Chrzanowa z dzielnicą i najbliższą okolicą. Warto też zaznaczyć, że ekrany akustyczne odbijają hałas, nie rozwiązując żadnych problemów. Jeśli powstaną, na wysokości 2-3 metrów od ziemi hałas nie będzie docierał, ale osoby mieszkające na 3-4 piętrze wciąż będą go odczuwać. Nie chcemy, aby Lazurowa przypominała autostradę lub drogę ekspresową, a właśnie tak wygląda po rozbudowie np. al. Wilanowska. 


         Skuteczną alternatywą do budowy muru będzie odpowiednie nasadzenie zieleni i wykorzystanie odpowiedniej technologii w budowaniu jezdni, tzw. cichy asfalt. Nasadzenia odpowiednich drzew i krzewów spowodują, że spełnione zostaną normy ograniczenia hałasu oraz uzyskamy przyjazną przestrzeń z funkcją filtra oczyszczającego powietrze. Drzewa i inna roślinność - oprócz pochłaniania dwutlenku węgla - produkują również tlen i nawilżają powietrze, ochładzając okoliczną przestrzeń. Poprzez liście i szpilki drzewa wychwytują cząsteczki pyłów oraz sadzy, a także rozmaite szkodliwe substancje gazowe zanieczyszczające powietrze. Dla przykładu jedna dorosła sosna “produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób.
            Czyste powietrze skutkuje mniejszą liczbą zachorowań, szczególnie u ludzi starszych, którzy zamieszkują m.in. w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” przy ul. Sterniczej oraz w blokach Jelonek. Choroby układu oddechowego dotyczą również dzieci, których coraz więcej zamieszkuje w nowych blokach na Chrzanowie.

            Biorąc pod uwagę powyższe fakty mamy nadzieję, że Pani Dyrektor uwzględni nasze argumenty. Nie chcielibyśmy, aby kosztem naszego zdrowia, przestrzeni i więzi społecznych wybudowano mur, dzielący nas na kilka dekad.

                                                                                                                                           Z wyrazami Szacunku 

                                                                                                                                                   Mieszkańcy

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Maciej Bartosiak do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Facebook