NIE dla niekontrolowanej wycinki drzew w ogrodach działkowych


                                                                                           Poznań, 15.03.2019


Koalicja Zazieleń Poznań


                                                                                        Minister Środowiska
                                                                                        Henryk Kowalczyk
                                                                                        ul. Wawelska 52/5
                                                                                        00-922 Warszawa

 

Nie dla zwolnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych
z obowiązku zgłaszania zamiaru wycinki drzew


W październiku 2018 r. Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców zwrócił się z wnioskiem do Ministra Środowiska o “wprowadzenia generalnego zwolnienia działkowców i PZD z konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew, ewentualnie również z obowiązku zawiadomienia, o którym mowa w art. 83 f ust. 4 ustawy o ochronie przyrody”.
Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni i apelujemy o odrzucenie tego wniosku.

W myśl przepisów osoby fizyczne w Polsce są zobowiązane zgłosić zamiar usunięcia drzew, które przekraczają obwody pni na wys. 5 cm
- 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego
- 65 cm przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Nie ma żadnego powodu, by wyłączać jakąś grupę osób z tego obowiązku. To właśnie duże drzewa i krzewy ozdobne są dzisiaj największą wartością działek ROD - wartością nie tylko dla działkowców, ale dla wszystkich mieszkańców. Zwłaszcza działek znajdujących się w miastach, zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach, stanowiących system zieleni miejskiej i klinów zieleni. Duże drzewa, kępy krzewów tłumią hałas uliczny, oczyszczają powietrze z pyłów, napowietrzają miasta i umożliwiają ich przewietrzanie, są więc niezbędne w walce ze smogiem. Dla przypomnienia - kliny zieleni w wielu dużych miastach są pod ochroną konserwatora miejskiego.
Mało prawdopodobne jest, że po wycince drzew ozdobnych wróci trend do przeznaczenia prawie całej działki pod uprawę roślin użytkowych. Znane są natomiast przykłady bezkarnego i nieuzasadnionego wycinania drzew nie tylko na poszczególnych działkach, ale również na terenach wspólnych – alejkach, placach zabaw, boiskach, parkingach, w pasach zieleni oddzielających od ruchliwych ulic – wykonywanego lub inicjowanego przez Zarządy ROD.
W tej sytuacji PZD powinien zająć wręcz odwrotną pozycję – namawiać działkowców do maksymalnego wykorzystania terenów wspólnych i działek pod uprawę drzew i krzewów ozdobnych – miododajnych i przyjaznych ptakom, z zachowaniem również dojrzalych, okazałych drzew starych odmian owocowych, tak cennych z punktu widzenia  bioróżnorodności w miastach.

Wnioski o pozwolenie na wycinkę ze strony właścicieli ogrodów działkowych powinny podlegać takiej samej ocenie jak w przypadku pozostałych właścicieli nieruchomości, a zarządy ogrodów mogą służyć pomocą swoim członkom w ich formułowaniu.


Członkowie Koalicji ZaZieleń Poznań
------------------------------------------------------------------------------------------

KZZP tworzy 8 stowarzyszeń oraz kilkanaście osób niestowarzyszonych, w tym przyrodnicy, dendrolodzy, architekci krajobrazu, architekci, psycholodzy i mieszkańcy Poznania, z których większość ma wykształcenie i doświadczenie w dziedzinach nauk przyrodniczych, projektowaniu zieleni miejskiej, ochronie przyrody i działalności społecznej. W skład Koalicji ZaZieleń Poznań wchodzą: Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju, Klub Przyrodników Koło Poznańskie, Stowarzyszenie Urbanator, Stowarzyszenie Zielony Grunwald, Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko, Zielona Starołęka, Inicjatywa Lokalna Stawy Umultowskie, Kolektyw Rozbrat, Razem Poznań, osoby fizyczne

 


Koalicja ZaZieleń Poznań    Skontaktuj się z autorem petycji