NIE dla niszczenia Kalejdoskopu - najdłużej wydawanego łódzkiego pisma kulturalnego

Pod koniec marca 2021 r. dyrektor Łódzkiego Domu Kultury podjął decyzję o zdjęciu Łukasza Kaczyńskiego ze stanowiska redaktora naczelnego magazynu "Kalejdoskop" - najstarszego stale wydawanego pisma łódzkiej kultury, obchodzącego w tym roku 47. rocznicę istnienia.

Sprzeciwiamy się tej decyzji, która w naszej opinii jest groźna dla dalszego trwania pisma w tak udanej, nieszablonowej i głęboko zakorzenionej w lokalności formie. Domagamy się - ze względu na ogromny wkład pracy dotyczasowego redaktora naczelnego - zachowania go na stanowisku i umożliwienia rozwoju jednego z najciekawszych tytułów lokalnej prasy - nie tylko kulturalnej. 

GARŚĆ FAKTÓW

Łukasz Kaczyński kierował Magazynem Kulturalnym "Kalejdoskop" od czterech lat, odpowiadając za bardzo udany mariaż tradycji tego tytułu ze specyfiką współczesnej kultury i rynku medialnego.

W ramach swojej pracy programował treści pisma, sieciował go z instytucjami, środowiskami, największymi wydarzeniami, partnerami na styku kultury i biznesu, otwierał na nowych autorów, nowe tematy i perspektywy. Robił to z uwzględnieniem potrzeb Czytelnika oraz środowiska, w jakim i z którym pismo współistnieje.

Kwietniowy numer ma być przedostatnim redagowanym przez Łukasza. Dyrekcja Łódzkiego Domu Kultury, wydawcy pisma, w osobie dyrektora Waldemara Drozda, poinformowała go, że od początku maja nie będzie już redaktorem naczelnym, ponieważ jego umowa ma nie być przedłużona z przyczyn ekonomicznych i programowych (sic).

Warto przyjrzeć się, co udało się osiągnąć redaktorowi przez ostatnie 4 lata (funkcję pełnił od lutego 2017 r.). Przede wszystkim udało się przywrócić (lub wytworzyć na nowo) zainteresowanie magazynem jako tytułem i medialnym partnerem – czyli uruchomić niewykorzystywany dostatecznie potencjał dla Łodzi i województwa. W pierwszym okresie, co naturalne, mocno osadzono „Kalejdoskop” w Łodzi. Tytuł stał się również miejscem dyskusji o tym, co aktualne, ważne, czasem z pozycji lokalnej, czasem w szerszej skali – ale z przyjęciem przypisanej nam perspektywy.

Mając takie oparcie w sercu województwa, zaczęto prowadzić rekonesans i sieciować magazyn z nieco odleglejszymi środowiskami i instytucjami. Główne działania w tej sferze miały nastąpić w 2020 roku, w który "Kalejdoskop" wszedł z impetem po jubileuszu 45-lecia istnienia w roku 2019. Pandemia spowolniła tempo działań, ale pozwoliła je na nowo przemyśleć, stwarzając też nową sytuację, w której należało się odnaleźć.

Właśnie okres fetowania 45-lecia pokazał, że „Kalejdoskop” jest atrakcyjny dla poważnych partnerów, w tym dla biznesu, i że współpracę tę potrafi udźwignąć. Że nie tylko stoi na merytorycznie dobrym poziomie, ale że po prostu jest wiarygodny. Otwartość licznych środowisk na działania redakcji pokazała z kolei, że pismo jest prestiżowe i uważane za byt potrzebny. Nie byłoby tego jubileuszu, gdyby nie partnerstwo z PKO Bankiem Polski, które pozwoliło zorganizować rok 45-lecia jako festiwal ważnych różnorodnych wydarzeń w Łodzi i województwie. I gdyby nie partnerstwo z Monopolis, które zapewniło rebranding pisma i nowy layout wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards.

Równolegle, trzymając rękę na trendach rynku medialnego, sięgnięto po środki komunikacji i inne media (podkasty, audycje), dzięki czemu można powiedzieć, że „Kalejdoskop” zbliża się do ogólnopolskiej czołówki czasopism kulturalnych. Budowanie autentycznej, pozytywnej mody wśród nowych odbiorców na czytanie „Kalejdoskopu”, jeszcze szersze sieciowanie w województwie, wejście w nowe kanały dystrybucji (uruchamiana jest wersja na urządzenia mobilne) – to tylko kilka z wielu kroków, które Łukasz Kaczyński zaplanował i na które przyszedł teraz czas.

Należy jeszcze wspomnieć, że to Łukasz stoi za osadzeniem w redakcji pisma ogólnopolskiego półrocznika „Kalejdoskop Kultury”, który powstaje jako koprodukcja ze Szkołą Filmową w Łodzi, Uniwersytetem Łódzkim, Akademią Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki w Łodzi. Projekt powstał jako odpowiedź na konkretne potrzeby środowiska i z wiary w wydawnicze combo – zespolenie zasłużonego, żywo redagowanego magazynu z prestiżowym czasopismem, którego efektem ma być transfer autorów, tematów etc. „Kalejdoskop Kultury” to też najlepszy dowód, że „Kalejdoskop” jest na fali wznoszącej. Prace nad pierwszym numerem są na ostatniej prostej, kończy się skład, powstaje strona dla wydania cyfrowego, rozkręca się obecność nowego tytułu w mediach społecznościowych. Jest dużo do zrobienia.

W maju "Kalejdoskop" będzie obchodził 47. urodziny. Rzadki przypadek trwania, gdy wokół tyle znika. Unikat i marka. Warto ją wspierać. Nie gódźmy się na to, by z miesiąca na miesiąc zmieniać osobę, która tchnęła w ten tytuł nowe życie i swoją wiarą pociągnęła zespół autorów i autorek, współpracowników i współpracowniczek do wytężonej pracy nad nadaniem "Kalejdoskopowi" właściwej rangi, rozmachu i prestiżu.

Podpiszcie petycję - pokażcie, że nie ma zgody na tego typu zmiany w łódzkiej i regionalnej kulturze! 

 


Maria Nowakowska w imieniu grona miłośników Kalejdoskopu    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Maria Nowakowska w imieniu grona miłośników Kalejdoskopu do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...