NIE dla odwołania Agnieszki Marczak - Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych

Pan Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
kancelaria@minrol.gov.pl

Prośba o odrzucenie odwołania Prezesa Klubu Wyścigów Konnych przez Radę PKWK

Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o nie odwoływanie ze stanowiska prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych pani Agnieszki Marczak.
Rada PKWK, organ statutowy Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, uprawomocniony jest m.in. do wyboru Prezesa Klubu. Kandydaturę taką zatwierdza Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W ubiegłym roku na stanowisko to została powołana pani Agnieszka Marczak, osoba od lat związana z wyścigami konnymi, z doświadczeniem menedżerskim i działająca na rzecz rozwoju wyścigów (była m.in. przewodniczącą Rady PKWK). Argumentem na rzecz jej wyboru był też profesjonalnie przygotowany i interesujący plan działania.
Powołanie Agnieszki Marczak na stanowisko prezesa PKWK okazało się swoistym precedensem – dotąd nigdy stanowiska tego nie objęła kobieta.
W dniu 16.09.2015 r. na posiedzeniu Rady głosowano nad wnioskiem o odwołanie Prezesa. Pani Marczak otrzymała informację i uzasadnienie w terminie niezgodnym z przepisami, które mówią, że w przypadku spraw personalnych powiadomienie powinno nastąpić co najmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ten termin nie został zachowany.
Wynik głosownia wyniósł 13:11 za wnioskiem o odwołanie i wniosek ten został szybko przesłany do Pana Ministra.

My, niżej podpisani, jesteśmy zbulwersowani decyzją Rady. Pomijając fakt opisanego wyżej złamania przepisów, uważamy, że niektórzy członkowie Rady kierowali się przesłankami pozamerytorycznymi, a więc niezgodnymi z obowiązkami statutowymi władz PKWK. Obowiązkiem tym są działania w kierunku rozwoju wyścigów konnych jako czynnika wpływającego na ulepszanie hodowli szlachetnych ras końskich.


Pani Marczak jest w trakcie realizowania planu przychylnie zaopiniowanego w zeszłym roku przez Radę. Niestety, być może z powodu uprzedzeń dotyczących jej płci lub rozczarowania niektórych członków Rady, którzy przypuszczali że „słaba kobieta” łatwo ulegnie działaniom lobbingowym, od pierwszych dni sprawowania funkcji Prezes napotykała na opór i utrudnienia osób, które być może z powodu zbyt długiego zasiadania na swych stanowiskach, zapomniały za co otrzymują od Państwa pieniądze.
Ten socjologiczny powód występuje przeważnie w niewielkich, wyizolowanych środowiskach i z nim pani Prezes potrafiła walczyć. Jest jednak jeszcze jeden, znacznie poważniejszy – ekonomiczny.


PKWK jest decyzją Ministerstwa Skarbu właścicielem terenu Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie. Dzierżawcą i organizatorem wyścigów jest spółka Skarbu Państwa – Totalizator Sportowy S.A. Dzierżawca od samego początku objęcia funkcji stara się przeforsować swój projekt uczynienia z części terenu kompleksu centrum handlowo-usługowego mimo, że teren ten wraz z zabudowaniami jest zabytkiem historycznym, będącym pod opieką prawa.
Tendencjom skomercjalizowania niezgodnym z przeznaczeniem przeciwstawiała się Prezes Agnieszka Marczak. Było to o tyle trudne, że w Radzie PKWK Totalizator posiadał swoich pracowników, którym udało się stworzyć silne lobby. Efektem jest wynik głosowania.


My, ludzie związani z Torem, hodowlą i treningiem koni, mający na uwadze dobro tej części majątku narodowego uważamy, że decyzja Rady PKWK podyktowana została innymi przesłankami niż te, dla których ten organ został powołany.
Oceniamy, że działania Pani Agnieszki Marczak były zgodne z planami i zasadami zawartymi w dokumentach Jockey Clubu, a nawet wprowadzały nowe elementy, których jej poprzednicy nie byli w stanie realizować.


W związku z tym apelujemy do Pana Ministra o odrzucenie wniosku Rady PKWK w sprawie odwołania pani Agnieszki Marczak, jako niezgodnego z prawem (wspomniane wyżej niezachowanie terminów) i kierowanego innymi powodami, niż dobro społeczne.


Z poważaniem


Niżej podpisani