NIE dla podniesienia VAT na napoje roślinne!

graf.png

Szanowny Panie Ministrze,

My, niżej podpisani zwracamy się z prośbą o zmianę decyzji rządu dotyczącej projektu nowej matrycy stawek VAT na rok 2019, w której planowana jest podwyżka stawki VAT na napoje roślinne z 5% do 23%.  Wnioskujemy o pozostanie przy dotychczasowych stawkach podatkowych.

W najnowszej matrycy stawek VAT proponuje się wzrost stawki podatku na napoje roślinne z 5 na 23%. Planowana zmiana mocno uderzy w wegan i wegetarian, bardzo dużą grupę osób cierpiących na alergie na białko mleka krowiego, mających nietolerancję laktozy oraz pozostałe osoby, które z różnych innych względów dietetycznych nie mogą spożywać mleka krowiego.  

Napoje roślinne wyprodukowane na bazie soi, migdałów, orzechów laskowych, owsa, ryżu itp. stanowią zdrową roślinną alternatywę dla mleka krowiego dla wyżej wymienionych grup społecznych. Wg. raportów w Polsce jest 7% wegan i 8% wegetarian a liczby te stale rosną. Szacuje się, że osób cierpiących na nietolerancję laktozy jest w polskim społeczeństwie ok.20-30%.

Nazwa dla produktów roślinnych zastępujących mleko - napój, jest myląca i prawdopodobnie to ona powoduje, że te produkty zostały wrzucone do jednej kategorii ze słodzonymi sokami i innymi dodatkami. Nazwa mleko zgodnie z przepisami unijnymi jest zarezerwowana dla produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego producenci roślinnych alternatyw używają nazwy "napój". W tym przypadku również skład napoju roślinnego nie może być 100% ponieważ taki produkt byłby zbyt gęsty do wypicia i musi zostać rozcieńczony, aby był wygodny w użyciu co w niczym nie umniejsza jego wartości odżywczych.

Ministerstwo Finansów deklaruje, że głównym powodem wprowadzenia nowych stawek VAT jest promocja zdrowych, pełnowartościowych produktów.  Takim produktem są napoje roślinne na bazie soi, migdałów, orzechów, ryżu, czy owsa, które – często fortyfikowane - są źródłem białka, wapnia, magnezu, cynku, żelaza i witaminy B12 - tak ważnej w diecie roślinnej, a tym samym stanowią ważny element prawidłowo zbilansowanej diety.

Mleko krowie to jeden z głównych alergenów zwłaszcza u dzieci. Dla takich osób pomocą jest roślinna alternatywa, m.in. np. napój sojowy, należący do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej zbliżonych, jeśli chodzi o wartości odżywcze do mleka krowiego. Tu należy podkreślić, że napoje roślinne podobnie jak mleka krowie stanowią bardzo dobre źródło wapnia dzięki wzbogaceniu o ten składnik, którego przyswajalność z produktu fortyfikowanego jest niemal taka sama, jak z mleka krowiego.

Dodatkowo w kontekście planowanej zmiany stawki podatku na mleka roślinne nie bez znaczenia jest porównanie wpływu produkcji mleka oraz jego zamienników na klimat. Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa produkty mleczne są nieporównywalnie bardziej szkodliwe dla atmosfery niż soja (jako jeden z głównych składników napojów roślinnych), mleko zwierzęce jest 4,5 krotnie razy bardziej szkodliwe dla klimatu niż mleko sojowe. Dodatkowo należy wspomnieć o problemie wylesiania, za które aż w 70 % odpowiada hodowla zwierząt, w czym około 19 % należy przypisać samej produkcji nabiału. Tym bardziej niezrozumiała jest polityka rządu, zobowiązanego na mocy Konstytucji do troski o środowisko naturalne, dyskryminująca osoby, które swoimi decyzjami konsumenckimi starają się ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko.

 

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!

ProVeg

Stowarzyszenie Empatia

Basta Inicjatywa na Rzecz Zwierząt

Fundacja Alberta Schweitzera

 


Anna Żuchniewicz, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!    Skontaktuj się z autorem petycji