NIE dla spalarni w Chrzanowie

Sprzeciw przeciwko powstaniu spalarni śmieci w Chrzanowie

Szanowny Pan Ryszard Kosowski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie

 

My, mieszkańcy Chrzanowa oraz okolicznych miejscowości (którzy nie podpisywaliśmy dotąd innych petycji w tej sprawie), mając na uwadze troskę o dobra wspólne jak zdrowie i czyste środowisko oraz zgodny z polityką Unii Europejskiej właściwy sposób zagospodarowania odpadów, zdecydowanie sprzeciwiamy się planom budowy spalarni śmieci na terenie miasta. Zwracamy się do Rady Miejskiej o wsparcie naszych działań, w tym podjęcie uchwały wyrażającej sprzeciw wobec planów realizacji takiej inwestycji.

Nasze stanowisko wynika z następujących przyczyn:

We wrześniu 2021 r., Veolia Południe Sp. z o.o. wystąpiła do Burmistrza Chrzanowa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla spalarni śmieci zlokalizowanej przy ul. Pogorskiej w Chrzanowie. Proponowana wydajność tej instalacji jest o blisko 40% większa niż całkowita ilość odpadów wytwarzanych na terenie Chrzanowa. Z uwagi na obowiązki prawne dotyczące osiągnięcia 65% poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2035 r. jest też dwukrotnie większa w stosunku do ilości odpadów, które mogłoby być przekazane do spalenia z terenu gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym „Gospodarka Komunalna”: Chrzanowa, Trzebini i Libiąża, Stąd, spalarnia Veoli będzie musiała importować co najmniej połowę odpadów spoza tych trzech miast.

W promieniu 50 km od Chrzanowa są czynne oraz planowane ogromne spalarnie odpadów, które z wielokrotnym nadmiarem pokrywają ewentualne potrzeby termicznego przetwarzania odpadów całej Małopolski: Kraków (245 tys. ton/rok), Oświęcim (150 tys. t/r), Trzebinia (560 tys. t/r), Andrychów (powyżej 20 tys. t/r). Oprócz nich, do wspomnianej odległości, proponowana jest budowa spalarni w Tychach (250 tys. t/r) oraz Katowicach (150 tys. t/r).

Veolia nie planuje zamknięcia swojej ciepłowni i całkowitego odejścia od spalania węgla, a więc planowana spalarnia będzie dodatkowym źródłem zanieczyszczeń w mieście. Spalanie odpadów generuje szereg toksycznych zanieczyszczeń, które występują w znacznie mniejszych ilościach lub są zupełnie nieobecne w przypadku korzystania z paliw konwencjonalnych -  bromowane i chlorowane trwałe zanieczyszczenia organiczne oraz metale ciężkie. Spalanie „paliwa z odpadów” generuje takie same ilości CO2 w stosunku do ilość wytworzonej energii jak w przypadku korzystania z węgla.

Tego typu instalacja ma funkcjonować 24 godziny na dobę, przez większość część roku i przez 25 lat, emitując w tym czasie ładunek zanieczyszczeń nieobojętnych dla zdrowia mieszkańców oraz stanu środowiska na terenie Gminy Chrzanów, Trzebini, Libiąża oraz Babic.

W spalarniach zdarzają się awarie. Zgodnie z przepisami, spalarnie mogą działać do 60 godzin w ciągu roku w trybie awaryjnym oraz do 4 godziny kontynuować pracę, gdy przekraczany jest standard emisyjny. W takich sytuacjach, w ciągu kilku godzin, spalarnia może wyemitować 100% dopuszczalnego rocznie ładunku pyłów, dioksyn i furanów oraz co najmniej 16% metali ciężkich. Emisje dioksyn mogą być jeszcze wyższe w przypadku, gdy problemy dotyczą utrzymania wymaganej temperatury 850 oC.

Spalanie odpadów jest sprzeczne z polityką Chrzanowa, wyrażoną w „Strategii Rozwoju Gminy Chrzanów na lata 2016 – 2023”, „Programie ochrony środowiska dla Gminy Chrzanów na lata 2017-2020 z perspektywą do 2024 roku” oraz „Planie gospodarki niskoemisyjnej Gminy Chrzanów", gdzie mowa jest o zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń i przechodzeniu na odnawialne źródła energii.

Władze Chrzanowa nie powinny kierować się jedynie interesem prywatnej firmy, dla której liczy się przede wszystkim zysk, choćby kosztem dobrobytu mieszkańców. Nie ma żadnej przesłanki, która świadczyłaby o tym, że planowana spalarnia przyniesie korzyści miastu i jego mieszkańcom. Wręcz przeciwnie – doświadczenia z identycznymi projektami w Rzeszowie oraz Zamościu dobitnie świadczą o tym, że komercyjne spalanie odpadów nie przyczynia się do obniżenia kosztów gospodarowania odpadami, ani do zmniejszenia opłat za ciepło.

Priorytetem dla władz Chrzanowa i Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” powinny być działania na rzecz poprawy poziomu i jakości selektywnej zbiórki odpadów oraz prawidłowego zagospodarowania bioodpadów kuchennych tak, aby możliwe było zrealizowanie wymaganych ustawowo poziomów recyklingu odpadów.

Liczymy, że Rada Miasta Chrzanowa zechce zapoznać się z powyżej zasygnalizowanymi argumentami przeciwko budowie spalarni śmieci, oraz że podejmie działania na rzecz innych metod i sposobów usprawnienia systemu gospodarki odpadami tak, aby były one akceptowane przez wszystkich mieszkańców Związku Międzygminnego.

 

Z poważaniem,

Mieszkańcy Powiatu Chrzanowskiego

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Emil Zieliński do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...