Obniżenie podatku VAT na pieluszki wielorazowe

Jako rodzice świadomie dbający o zdrowie naszych dzieci i obywatele przykładający szczególną wagę do kwestii ochrony środowiska zwracamy się z apelem do pani minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, pana ministra środowiska Jana Szyszko oraz pana ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w kwestii obniżenia podatku VAT na pieluszki wielorazowe z obecnych 23% na preferencyjne 8%, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pieluszek jednorazowych.

Coraz więcej rodziców na świecie, a także w Polsce rezygnuje z korzystania z jednorazowych pieluszek dla dzieci, które są szkodliwe tak dla środowiska (rozkład takiej pieluszki oblicza się na ok. 500 lat!) jak i dla zdrowia naszych dzieci. Pieluszki te wykonane są z nieoddychających materiałów powodujących pieluszkowe odparzenia skóry oraz wzrost temperatury jąder u chłopców, co może prowadzić do problemów z płodnością w wieku dorosłym. Zawarte w pieluszkach związki chemiczne wchodzące w skład superabsorbentów odpowiedzialnych za chłonność pieluszek, stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka, często nie są podawane do wiadomości opinii publicznej, a ich producenci zasłaniają się tajemnicą handlową. Związki te oskarżane są przede wszystkim o niesienie ryzyka kancerogennego.

Rynek pieluszek wielorazowych się rozwija, rodzice coraz częściej po nie sięgają i w większości krajów Europejskich jak i w USA istnieją rządowe programy zachęcające rodziców do korzystania z tego rozwiązania. Samorządy lokalne proponują dofinansowanie zakupu pieluszek wielorazowych, oferują bony na ich zakup lub różne formy zwrotu części poniesionych kosztów. Dzisiejsze pieluszki wielorazowe w swojej formie są łatwiejsze w obsłudze, estetyczne i nie wymagające takich zabiegów pielęgnacyjnych jak pieluszki, których używało się jeszcze 25-30 lat temu, jak moczenie czy gotowanie, a dodatkowo wykonane są z oddychających materiałów i minimalizują ryzyko powstawania odparzeń, dlatego rodzice coraz chętniej zwracają się ku temu rozwiązaniu.

W naszym kraju rodzice stosujący pieluszki wielorazowe są jednak dyskryminowani w stosunku do tych, którzy używają popularnych "pampersów". 23% VAT zniechęca wielu rodziców, którzy chcieliby z tego rozwiązania skorzystać, ponieważ inaczej niż w przypadku jednorazówek, rodzice muszą zaopatrzyć się w kompletny zestaw pieluszek wielorazowych już na początku, jeszcze przed narodzinami dziecka. Taki zestaw starczy na pełen okres pieluchowania, jednak na początku stanowi wysoki wydatek, na który wielu rodziców po prostu nie stać. Ogólny koszt jest znacznie niższy, jednak jeśli spojrzymy na to w taki sposób, że pieluszki jednorazowe kupujemy niejako "na raty" wtedy widzimy, że łatwiej jest robić zakupy w ten sposób.

Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia zużywa około 300-360 pieluszek jednorazowych miesięcznie(!). Jest to ogromna ilość śmieci niepodlegająca recyklingowi, stanowiąca poważny problem dla środowiska. Rodzice używający pieluch wielorazowych choć nie produkują takich ilości śmieci, są obciążeni dokładnie taką samą opłatą za ich wywóz jak wszyscy inni.

Z drugiej strony obniżenie podatku VAT pozwoliłoby polskim producentom pieluszek wielorazowych na szybszy rozwój, a co za tym idzie stworzenie nowych miejsc pracy i stworzenie wysokiej jakości produktu eksportowego podobnie jak w przypadku producentów pieluszek w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. Na dzień dzisiejszy polscy producenci pieluszek wielorazowych borykają się z problemem braku dostępności odpowiednich tkanin na pieluszki w naszym kraju, które muszą być sprowadzane z zagranicy. To powoduje, że są dodatkowo stratni za każdym razem kiedy tkaniny sprowadzane są z krajów o niższej stawce VAT niż w Polsce, natomiast sprowadzanie z USA oraz Kanady, krajów o największej dostępności najlepszej jakości tkanin staje się zupełnie nieopłacalne.

Biorąc pod uwagę to, że rodzice korzystający z pieluch wielorazowych nie stanowią aż tak dużej grupy, aby obniżenie stawki VAT miało spowodować znaczące obniżenie wpływów z tego tytułu do budżetu Państwa oraz to, że na pieluszki jednorazowe produkowane w przytłaczającej większości przez wielkie zagraniczne koncerny stawka VAT wynosi 8% uważamy, że byłoby wielką niesprawiedliwością utrzymanie obecnego stanu faktycznego.

Liczymy na to, że prorodzinne nastawienie obecnego Rządu sprawi, że nasza petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona i przyniesie realną zmianę przede wszystkim w postaci obniżenia podatku VAT. Będziemy czekać na Państwa odpowiedź.

Z poważaniem,