Ochrona Rezerwatu Przyrody ,,Stara Buczyna w Rakowie ''

buczyna1.jpg

Generalna Dyrekcja Dróg

Krajowych i Autostrad

 

W niedługim czasie na terenie Gminy Łęka Opatowska ma powstać odcinek drogi S11. Jeden z jej wariantów (czerwony) przebiega w sąsiedztwie Lasów Mariańskich oraz Rezerwatu Przyrody „Stara Buczyna w Rakowie''. Jest to miejsce odwiedzane przez mieszkańców i turystów od lat. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny Melico-Fageum na krańcu naturalnego zasięgu buka. Na starych drzewach można obserwować inicjały wycinane przez ludzi wiele lat temu, co czyni ten obszar niezwykle tajemniczym. Nieopodal znajduje się hodowla konika polskiego. Lasy pełne są szlaków pieszych i rowerowych. Bogactwo fauny i flory zapewnia wytchnienie każdemu, kto kiedykolwiek się tutaj pojawił. Uważamy, że budowa drogi a potem jej funkcjonowanie  zniszczy to kultowe miejsce.

Skoro istnieje kilka koncepcji to dlaczego mamy wybrać najbardziej niekorzystną dla ostatnich tak cennych fragmentów środowiska naturalnego i powielać kolejny raz błąd niszczenia tego co wyróżnia nas wśród innych. Podróżni nie zauważą różnicy, ale mieszkańcy, turyści i przyroda stracą coś nieodwracalnego. Przysłowie mówi: mądry Polak po szkodzie. Tak może być tym razem. Dopiero po utracie czegoś, poczuć można tego brak. Prawda jest taka, że zaoferowana kompensacja przyrodnicza będzie zmierzalna dopiero po kilkudziesięciu latach. Dla wielu może być to temat mało ważny, bo "mnie nie dotyczy, bo czego nie widzę tego sercu nie żal". Może właśnie teraz jest czas ,żeby zainteresować się bardziej skarbami mojej małej ojczyzny. Mamy piękny rok, 100-lecie odzyskania niepodległości. Chrońmy więc to, co nam pozostało, bo to jest nasz mały element, który jest wkładem w dziedzictwo narodowe. Dajmy żywy przykład zrównoważonego rozwoju, czyli sposobu gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszy szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń, gdzie środowisko naturalne jest jego podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem. Ta droga jest potrzebna, tyle na nią czekamy nie działajmy pochopnie, żebyśmy później nie mówili tam za granicą to władza liczy się z ludźmi, nie tam po prostu każdy czuje się odpowiedzialny i zainteresowany. Dajmy więc przykład, że od każdego z nas,to wszystko zależy, że my to kreujemy, bo przecież ta droga jest dla nas. Znaczenie przebiegu tej trasy ma jeszcze jeden wątek - kulturowy. Otóż ile pokoleń okolicznych mieszkańców i nie tylko, dorastało w atmosferze opowieści czy to prawdziwych czy wręcz mitycznych o Starej Buczynie. O miejscu, które było świadkiem historycznych zdarzeń, o miejscu beztroskiego dzieciństwa, o miejscu mistycznym, którego historie dopisywała wyobraźnia. Niech to miejsce w obecnym kształcie zostanie nie tylko w pamięci. Mówimy ,,nie" drodze ekspresowej w tym rejonie.


Marta Stencel-Górecka    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marta Stencel-Górecka do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Facebook