Opodatkowanie kościoła

Donald Tusk

Premier Rzeczpospolitej Polskiej

 

Z niepokojem obserwujemy kolejne doniesienia o szukaniu oszczędności w wydatkach budżetu Naszego Państwa. Jesteśmy przerażeni faktem, iż dopuszczane są rozwiązania typu odebrania Polakom ulg na dzieci, internet, czy podniesienie podatku VAT.

Zamiast szukać oszczędności, wśród i tak coraz gorzej mającej się grupy obywateli, można doszukiwać się innych źródeł finansowania budżetu Państwa.

Obserwując sytuację u Naszych sąsiadów zza zachodniej granicy proponujemy opodatkowanie kościoła.

W mediach coraz częściej słychać o tym, ile kosztuje ceremonia zaślubin, pogrzebu, chrztu, czy komunii. Jest to zarobek nie kontrolowany przez jakąkolwiek organizację. Kościoły świadczą usługi za które pobierają opłaty, często mijające się z głoszonym "co łaska", a wyrażone w konkretnych kwotach.

Proponujemy rejestrację duchownych jako przedsiębiorców, którzy świadczą odpowiednie usługi i są traktowani na zasadach osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ponadto Kościół Katolicki jest największym w Naszym kraju beneficjentem dopłat i ulg w Polsce, co świadczy o tym, że Państwo świadomie rezygnuje z oszczędności w tym sektorze życia społecznego.

Uważamy, iż deklaracja każdego z obywateli co do przynależności do danego wyznania i wprowadzenie tzw. "podatku kościelnego" pozwoli pozyskać dodatkowe fundusze.

 

Zwracamy się z prośbą o poruszenie tego tematu podczas jednego z kolejnych posiedzeń Sejmu.