PAŁAC W LUBOSTRONIU ZAGROŻONY!

Do: Sz. P. Marka Sawickiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Szanowny Panie Ministrze!


Zwracamy się do Pana w imieniu środowiska artystów bydgoskich, którzy od lat aktywnie działają i wspierają rozwój kulturalny w regionie, korzystając także z życzliwości oraz pomocy Dyrekcji Pałacu Lubostroń przy organizowaniu wielu imprez artystycznych - w tym także tych, przewidzianych dla młodzieży trudnej i ubogiej z Bydgoszczy i okolic.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecną sytuacją formalno-prawną w jakiej znalazły się osoby pracujące w Pałacu Lubostroń, ponieważ działalność oświatowo-kulturalna tej instytucji jest zagrożona likwidacją.

Instytucja kultury Pałac Lubostroń, działająca na terenie zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego w Lubostroniu, od wielu lat jest organizatorem rozmaitych imprez kulturalnych, a co za tym idzie – miejscem niezwykle ważnym dla środowiska artystycznego działającego -  w położonej nieopodal – Bydgoszczy. Od lat odbywają się tutaj stałe imprezy muzyczne w wykonaniu bydgoskich artystów: m. in. muzyków Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova, a także pedagogów i studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej. Obecnie Pałac w Lubostroniu jest instytucją kultury, w której odbywają się cyklicznie imprezy min. koncerty, warsztaty, wernisaże i spektakle teatralne, a także festiwale artystyczne.

Zabytkowy zespół pałacowo – parkowy w Lubostroniu - na mocy dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej - został przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Pałac zajmowali najpierw aktywiści ZMP, urlopowicze FWP, a wreszcie miejscowy PGR. Sam pałac uniknął dewastacji tylko dzięki zdecydowanym działaniom miejscowych władz i służb konserwatorskich. 30 kwietnia 1994 roku na bazie kompleksu Wojewoda Bydgoski utworzył instytucję kultury pod nazwą Badawczo – Rozwojowe Centrum Rehabilitacji Społecznej,    Sztuki              i Animacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. W wyniku reformy administracyjnej w roku 1999 organizatorem instytucji staje się Powiat Żniński, który nadaje jej w 2002 r. nową nazwę – „Pałac Lubostroń”. Powiat pełni tę funkcję do 2009 r., kiedy to Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego w poczuciu odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe regionu przejął rolę współorganizatora instytucji. Z dniem 1 stycznia 2013 r. „Pałac Lubostroń”, po wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu przez Powiat, uzyskuje status wojewódzkiej instytucji kultury.

Decyzją Pana Ministra, z dnia 24 czerwca 2015 roku, orzeczenie Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, który ustosunkował się negatywnie do wniosku Zygmunta Skórzewskiego o stwierdzenie, czy zespół pałacowo – parkowy majątku Lubostroń, stanowiący uprzednio własność rodziny Skórzewskich, podpadał pod działanie art. 2 ust. lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Orzeczenie Wojewody zostało jednak uchylone. Natomiast Minister Rolnictwa i Rozowoju Wsi wydał decyzję, w której orzekł, iż zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu nie podpadał pod działanie dekretu z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, w związku z czym ma zostać zwrócony prawowitym właścicielom.
Zarówno Dyrekcja instytucji Pałac Lubostroń, jak i środowisko bydgoskich artystów współpracujących z Pałacem Lubostroń nie żywi żadnych pretensji do Pana Leona Skórzewskiego i jednomyślnie uważa, iż Pan Skórzewski powinien otrzymać od Skarbu Państwa rekompensatę za utracony majątek. Jednak zrezygnowanie z formy finansowego zadośćuczynienia i opowiedzenie się za przekazaniem majątku pałacowo – parkowego może doprowadzić do sytuacji, w której cały potencjał tego pięknego miejsca i dorobek na płaszczyźnie artystyczno-kulturalnej zostanie zaprzepaszczony, a zespół pałacowo-parkowy w ostateczności trafi do rąk prywatnych właścicieli, którzy uczynią z tego miejsca ośrodek typowo komercyjny, który wykluczy jednocześnie wszelkie przedsięwzięcia o charakterze artystycznym.

Zwracamy się zatem z gorącą prośbą o pomoc i zainteresowanie się przez Państwa kwestią związaną z przyszłością i charakterem w jakim funkcjonować będzie pałac w Lubostroniu.

Zaprezentowaną przez nas sytuację traktujemy jako niezwykle istotną i pilną, ponieważ uważamy, iż należy pomóc w ratowaniu Pałacu w Lubostroniu już teraz i będziemy niezmiernie wdzięczni za zainteresowanie oraz wsparciu wszelkich działań mających na celu ocalenie
i kontynuowanie działalności artystyczno-kulturalnej Pałacu Lubostroń.

 

Z poważaniem
W imieniu środowiska bydgoskich artystów

Grupa „Czarny Karzeł”,
Fundacja Kultury „Rozruch” ,

Paweł Obuchowski – ambasadada,