Petycja do Prezydenta i Radnych Miasta Opola w sprawie zakupu urządzeń oczyszczających powietrze dla żłobków i przedszkoli w Opolu

Nasze dzieci nie mogą zrezygnować z oddychania! My, niżej podpisani, rodzice i opiekunowie mający dzieci w żłobkach i przedszkolach oraz wszyscy dla których ważne jest zdrowie dzieci i czyste powietrze w naszym mieście chcemy, aby miasto sfinansowało zakup urządzeń oczyszczających powietrze w żłobkach i przedszkolach na terenie miasta Opola. Jest to sprawa pilna i niecierpiąca zwłoki, gdyż chodzi o zdrowie najmłodszych mieszkańców Opola! Działania związane ze zmniejszeniem zanieczyszczeń będą długotrwałym procesem i nie odczujemy szybko poprawy jakości powietrza, jednak możemy zadbać o to, żeby dzieci mogłyby oddychać czystym powietrzem w placówkach oświatowych, do których uczęszczają! Dlaczego jest to dla nas ważne? W ciągu sezonu grzewczego w dniach, gdy jest niska temperatura i bezwietrzne dni nad naszym miastem unosi się trujący smog. Musimy zadbać o zdrowie najmłodszych, ponieważ pomiary wskazują przekroczenie norm pyłów PM10 i PM2,5. Takich dni jest coraz więcej!

Według dr Górskiej-Kot, pediatry zajmującej się m.in. badaniem szkodliwości wpływu smogu na organizm dziecka: „smog negatywnie działa na trzy układy: oddechowy, krwionośny (najmniejsze cząsteczki przedostają się do krwi i z nią docierają do mózgu) oraz nerwowy, a także na skórę. Im młodsze dziecko, tym szkodliwe czynniki mają na nie większy wpływ. Wszystkie układy są jeszcze niedojrzałe. (…Dzieci wykazują dużo większą aktywność niż dorośli, więc szybciej oddychają. Układ oddechowy dziecka jest niedojrzały i bariera ochronna, którą jest śluzówka, również jest niedojrzała. Dlatego wszystkie pyły, które tam się dostają, wszystkie cząstki, powodują dużo więcej krzywdy…)” .   Dr Górska-Kot ostrzega: „szkodliwe cząsteczki wywołują stany zapalne dróg oddechowych, co objawia się kichaniem i kaszlem, a to może prowadzić do mniejszej pojemności oddechowej płuc. Zapadalność na astmę jest dużo większa u dzieci, a dodatkowo częściej narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych pod postacią zapalenia oskrzeli czy zapalenia płuc.” Stanowisko dr Górskiej-Kot jest kluczowe w dyskusji na temat konieczności zakupu przez miasto urządzeń oczyszczających powietrze dla żłobków i przedszkoli w Opolu. Nie jest to jedyny ekspert, który w takim tonie wypowiada się o szkodliwości powietrza! Mówi o tym wielu świadomych alergologów i pulmonologów.     Całoroczny problem!   Warto nadmienić, że problem zanieczyszczonego powietrza to nie jest tylko problem w sezonie grzewczym.  Cały rok są produkowane zanieczyszczenia, chociażby przez dużą ilość aut w centrum miasta – tzn. smog komunikacyjny. Oczyszczacze są urządzeniami całorocznymi i cały czas mogą dbać o czyste powietrze w pomieszczeniach. Jak się okazuje 75-95% zanieczyszczeń trafia z zewnątrz do pomieszczeń. W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy około 90% czasu, dlatego warto zadbać o ich oczyszczanie. Oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko z powietrza cząsteczek PM 10 i PM 2,5, ale również inne cząsteczki: bakterie, wirusy, alergeny, grzyby, pleśnie, lotne zanieczyszczenia chemiczne i organiczne czy nieprzyjemne zapachy. Usunięcie z pomieszczeń tych zanieczyszczeń poprawi komfort dzieci: zmniejszy się liczba zachorowań, a alergicy będą lepiej funkcjonować w placówce. Są to korzyści, wobec których nie można przejść obojętnie i należy szybko działać!   W innych miastach już podjęto działania mające na celu poprawę jakości powietrza w przedszkolach czy żłobkach. Warszawa, Kraków, Pszczyna czy Rzeszów – są to miasta, które działają i efekty tych działań widać w postaci urządzeń oczyszczających. Poniżej materiały potwierdzające te działania:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/pszczyna/a/oczyszczacze-powietrza-w-pszczynskich-przedszkolach,12944160/ https://telewizja.krakow.pl/?videos=oczyszczacze-powietrza-w-zlobkach

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22771638,oczyszczacze-powietrza-we-wszystkich-przedszkolach-warszawa.html  

 

Apelujemy także o to, aby sprzęt nie był najtańszej jakości, aby działał sprawnie i służył wiele lat. Warto zbadać rynek, posłuchać ekspertów i zadbać o to, aby urządzenia działały sprawnie. Aby nie było to tylko pozorne wsparcie, a faktyczne dostarczenie czystego powietrza do wszystkich żłobków i przedszkoli! Bardzo prosimy o szybkie działanie!


Agnieszka, Ewa, Sabina, Przedstawicielki grupy Mamy z Opola    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Facebook