PETYCJA MIESZKAŃCÓW: Stop betonozie na Ruczaju! Żądamy parku zamiast kolejnego bloku przy ul. Drukarskiej, Zachodniej i Jahody.
Do: Prezydenta Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa, Wydziału Planowania Przestrzennego UMK oraz Radnych Dzielnicy VIII Dębniki
PETYCJA MIESZKAŃCÓW: Stop betonozie na Ruczaju! Żądamy parku zamiast kolejnego bloku przy ul. Drukarskiej i Zachodniej
My, mieszkanki i mieszkańcy Ruczaju oraz Krakowa, stanowczo sprzeciwiamy się dalszemu, bezwzględnemu dogęszczaniu zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Drukarskiej, Zachodniej i Jahody.
Żądamy natychmiastowych działań zmierzających do uratowania przed zabudową deweloperską ostatnich zielonych działek w naszym sąsiedztwie (w szczególności terenu objętego projektem MPZP „Bobrzyńskiego”, oznaczonego jako 36MW i 37MW) i przeznaczenia go na ogólnodostępny park osiedlowy.
Sprzeciwiamy się planom wciśnięcia kolejnego dwusegmentowego bloku mieszkalnego z garażem podziemnym na tym terenie. Ruczaj jest już dziś jedną z najbardziej zabetonowanych, przeludnionych i zagęszczonych części Krakowa. Wprowadzenie kolejnej inwestycji drastycznie pogorszy warunki życia obecnych mieszkańców, zabierze resztki światła dziennego i bezpowrotnie zniszczy szansę na stworzenie spójnej strefy rekreacyjnej.
Dlaczego to robimy?
Urząd Miasta Krakowa odrzuca uwagi mieszkańców, zasłaniając się zapisami starego Studium. Nie zgadzamy się na to, by biurokratyczne procedury i interes jednostek decydowały o drastycznym pogorszeniu jakości życia tysięcy ludzi! Prawo własności i zysk deweloperów nie mogą stać ponad dobrem wspólnym i zdrowiem obywateli.
Codziennie mierzymy się z:
-
Paraliżem komunikacyjnym: drastycznym brakiem miejsc parkingowych i wiecznie zakorkowanymi ulicami.
-
Smogiem, hałasem i upałem: bliskość ul. Bobrzyńskiego generuje ogromne zanieczyszczenie, a betonowe ściany tworzą nieznośną miejską wyspę ciepła.
-
Wykluczeniem rekreacyjnym: w tej części osiedla brakuje bezpiecznych, płaskich alejek dla seniorów, matek z wózkami oraz miejsc bezpiecznej zabaw dla dzieci. Oddalony Zakrzówek nie rozwiązuje codziennych potrzeb mieszkańców.
Doceniamy, że w projekcie planu część działek przeznaczono pod zieleń (5ZP). Jednak to za mało! Pozostawienie sąsiednich terenów deweloperowi doprowadzi do absurdalnej sytuacji, w której kilkumetrowy pasek zieleni zostanie zgnieciony przez potężny gmach.
Nasze postulaty i wizja terenu
Wnosimy do Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rady Miasta o:
-
Zmianę przeznaczenia WSZYSTKICH wskazanych działek (w tym: 34/4, 34/6, 227/1, 227/2, 227/3, 30/28, 17/22, obręb 34 Podgórze) na ogólnodostępny teren zieleni urządzonej.
-
Podjęcie kroków zmierzających do wykupu tych prywatnych gruntów przez Gminę Miejską Kraków lub ich zamianę z inwestorem.
-
Utworzenie spójnego parku osiedlowego, który stanowiłby naturalne przedłużenie istniejącego parku kieszonkowego przy ul. Zachodniej.
Chcemy, aby ten teren służył tysiącom mieszkańców jako:
-
Zielone płuca osiedla: chroniące nas przed hałasem, spalinami, suszą i betonozą.
-
Bezpieczna przestrzeń rekreacyjna: z równymi alejkami spacerowymi, ławkami z oparciami dla seniorów, leżakami oraz bezpiecznym placem zabaw dla dzieci.
-
Miejsce integracji sąsiedzkiej: z nowymi nasadzeniami drzew wysokich, ogrodami deszczowymi i domkami dla owadów.
Kolejny blok przyniesie korzyść tylko jednostkom – park podniesie jakość życia nas wszystkich. W dobie kryzysu klimatycznego obrona każdego drzewa na Ruczaju to nasz obowiązek!
Podpisz petycję! Nie pozwólmy zabetonować ostatniej szansy na park na naszym osiedlu!
Skontaktuj się z autorem