Petycja o utrzymanie bezpośredniego połączenia Rybnik – Kraków w związku z planowaną zmianą trasy IC Porta Moravica


Tekst_akapitu1.pngMy, niżej podpisani mieszkańcy Rybnika oraz całego subregionu zachodniego województwa śląskiego, a także osoby regularnie podróżujące w kierunku Krakowa i dalej – do wschodniej części kraju – wyrażamy sprzeciw wobec planowanej zmiany trasy pociągu IC Porta Moravica, w wyniku której od 14 grudnia 2025 r. nasze miasta utracą codzienne bezpośrednie połączenie z stacją Kraków Główny.

Dotychczasowe połączenie było intensywnie wykorzystywane przez studentów, pracowników oraz osoby dojeżdżające regularnie do Krakowa. Z obserwacji pasażerów wynika, że na stacjach w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Żorach każdego dnia do pociągu wsiadało kilkadziesiąt osób, co potwierdza realne zapotrzebowanie na tę relację.

Zmiana trasy pociągu IC Porta Moravica na wariant omijający Rybnik i pozostałe miasta subregionu znacząco pogorszy dostępność transportową regionu oraz wydłuży czas podróży – zwłaszcza w okresie trwających prac modernizacyjnych na Katowickim Węźle Kolejowym.

W nowym rozkładzie pozostanie jedynie weekendowe połączenie TLK Planty, które jednak nie stanowi pełnowartościowego zastępstwa dla dotychczasowego codziennego połączenia dalekobieżnego.

Dlatego wnosimy o:

  1. przywrócenie obsługi stacji Rybnik, Wodzisław Śląski i Żory przez pociąg IC Porta Moravica w nowym rozkładzie jazdy,
    lub

  2. zapewnienie innego codziennego bezpośredniego połączenia kategorii IC/TLK między Rybnikiem a Krakowem Głównym.

Utrzymanie dogodnego połączenia kolejowego między subregionem zachodnim województwa śląskiego a Krakowem jest istotne dla mobilności mieszkańców, spójności komunikacyjnej regionu oraz dostępności usług edukacyjnych i zawodowych.

Wnosimy o ponowne przeanalizowanie tej decyzji i uwzględnienie potrzeb pasażerów z naszego obszaru.

Mieszkańcy Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Żor i całego subregionu zachodniego


Sebastian Śmieja    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Sebastian Śmieja będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Sebastian Śmieja do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

Petycjeonline.com będzie reklamować tę petycję wśród 3000 osób.

Dowiedz się więcej...