PETYCJA O WPROWADZENIE STANDARDÓW OPIEKI NAD DRZEWAMI W TRAKCIE INWESTYCJI W TORUNIU

Toruń, 22.09.2020  

 

Sz.P. Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

 

PETYCJA O WPROWADZENIE STANDARDÓW OPIEKI NAD DRZEWAMI W TRAKCIE INWESTYCJI PROWADZONYCH W TORUNIU

 

Szanowny Panie Prezydencie,

na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. 2014.1195) działając w interesie publicznym, Fundacja Stabilo wraz z grupą aktywistów i aktywistek biorących udział w warsztatach „Ochrona drzew w przestrzeni miejskiej” w ramach projektu "Organizacje Stanowią Prawo" składa niniejszą petycję z żądaniem podjęcia niezbędnych działań, dostępnych Prezydentowi Torunia, zmierzających do ustanowienia standardów opieki nad drzewami w trakcie inwestycji prowadzonych w Toruniu.

Bezspornym jest, że w dobie zmian klimatu drzewa stanowią najważniejszy składnik zieleni miejskiej - to wspólne dobro wszystkich mieszkańców miasta. Drzewa nie tylko produkują tlen i pochłaniają szkodliwe substancje, ale ograniczają powstawanie wysp ciepła, zwiększają retencję, zatrzymują wody opadowe przeciwdziałając podtopieniom, a także poprawiają samopoczucie i wpływają korzystnie na zdrowie mieszkańców.

Niestety, często spotykamy się z brakiem poszanowania drzew i ich barbarzyńskim traktowaniem w czasie prac remontowych i budowlanych. Widzimy to zarówno podczas działań prowadzonych przez prywatne podmioty, jak i przy realizacji miejskich inwestycji. Niniejszym żądamy jak najszybszego wprowadzenia standardów opieki nad drzewami, które pozwolą na ochronę drzew w trakcie inwestycji, zgodnie ze współczesną wiedzą naukową i dobrymi praktykami stosowanymi w innych miastach. Standardy pozwolą również edukować inwestorów i firmy budowlane, które nie zawsze posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu botaniki i dendrologii.

Postulujemy:

  1. Przyjęcie dobrych praktyk w zakresie ochrony drzew podczas prowadzenia inwestycji drogowych i budowlanych.
  2. Przyjęcia dobrych procedur, zawierających element partycypacji mieszkańców, inwestorów, urzędników, naukowców i innych interesariuszy.
  3. Jawność i dostępność do pełnej informacji o wnioskach o wycinkę składanych przez jednostki organizacyjne Miasta Torunia.

W szczególności postulujemy, aby:

  1. Zobowiązać podmioty zarządzające nieruchomościami w imieniu Gminy Toruń, w tym komórki organizacyjne Urzędu Miasta Torunia i gminne jednostki organizacyjne, do dbałości o drzewa i krzewy, podejmowania działań zmierzających do zachowania w dobrej kondycji jak największej liczby drzew na obszarze Torunia, w szczególności w ramach planowanych i prowadzanych przez nie procesów inwestycyjnych.
  2. Na etapie prowadzenia inwestycji stosować rozwiązania przestrzenne i technologiczne niezbędne do zapewnienia drzewom żywotności i optymalnych warunków siedliskowych oraz zapewnić nadzór dendrologiczny nad ochroną zieleni.
  3. W standardach uzależnić liczbę nasadzeń zastępczych od liczby pni, obwodu i lokalizacji wycinanych drzew.

Dobre praktyki, które można wykorzystać podczas prac nad standardami:

  • zarządzenie nr 1217/19 Prezydenta Miasta Wrocławia z dnia 28 czerwca 2019r. w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Wrocławia;
  • Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach Wrocławia;
  • System zarządzania publicznymi terenami zieleni dla Miasta Tychy.

Uzasadnienie

Za wprowadzeniem standardów ochrony drzew w procesie inwestycyjnym przemawiają zapisy zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:

  • art.74 ust. 2 - Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych;
  • art.74. ust. 4 - Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska;
  • art.68 ust.4 - Władze publiczne są zobowiązane do [...] zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska;

oraz

  • art. 4 ust.1 i 2  ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody - Obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym. Organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody.  

Ponadto w projekcie Strategii rozwoju  miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy rozwoju do 2028 (Załącznik do uchwały nr 861/18 RMT z dnia 17 maja 2018 r.), w obszarze Wyzwań ekologicznych widnieje zobowiązujące stwierdzenie: „(...) Toruń posiada szczególnie korzystne warunki do łączenia walorów potencjału przyrodniczego i kulturowego, aby czynić miasto niezwykle atrakcyjnym dla mieszkańców, turystów i gości. Warto kontynuować działania na rzecz tworzenia wizerunku Torunia jako miasta zieleni i kwiatów. (...)”.

 

Równocześnie pragniemy poinformować, że nasi specjaliści i eksperci chętnie włączą się w prace nad wspomnianymi standardami.


Fundacja Stabilo oraz toruńscy Aktywiści i Aktywistki    Skontaktuj się z autorem petycji