Petycja w sprawie niepodejmowania uchwały przeciwko korytarzom S7 1 do 5 z pominięciem korytarza 6

Rada Miasta Krakowa

Pl. Wszystkich Świętych 3-4

31-004 Kraków  

 

Petycja w sprawie niepodejmowania uchwały
przeciwko korytarzom S7 1 do 5 z pominięciem korytarza 6
 

Jako mieszkańcy Krakowa wnosimy o niepodejmowanie przez Radę Miasta Krakowa na sesji 27 kwietnia 2022 r. uchwały w przedmiocie zaprzestania dalszych prac nad korytarzami 1 do 5 drogi ekspresowej S7 Kraków-Myślenice, wskazanymi w studium korytarzowym GDDKIA opublikowanym 27 stycznia 2022 r., ewentualnie o uwzględnienie w uchwale wszystkich korytarzy od 1 do 6.

Z najwyższym zaniepokojeniem obserwujemy działania radnych Miasta Krakowa, w tym Przewodniczącego Rady Pana Rafała Komarewicza oraz radnego Michała Starobrata polegające na pominięciu żywotnych interesów mieszkańców Bieżanowa zagrożonych przebiegiem korytarza 6, jak i interesów tych Krakowian, którzy posiadają nieruchomości w Wieliczce na trasie korytarza 6. Pod petycją online do GDDKiA przeciwko korytarzowi 6 (ok. 2300 podpisów) podpisało się ok. 400 Krakowian, niemal tyle samo, co mieszkańców Wieliczki. Pisano o tym w Dzienniku Polskim z dnia 20 kwietnia 2022 r. w artykule pt. „Kraków. Droga niezgody. Mieszkańcy protestują przeciwko wszystkim wariantom nowej drogi S7 do Myślenic”.

Nie należy również zapominać, że korytarz 6 zgodnie z analizami GDDKiA nie gwarantuje rozwiązania problemu, który jest powodem projektowania drogi S7 w nowym przebiegu, a mianowicie odkorkowania DK7, tzw. starej zakopianki. Jeśli ten korytarz zostanie zrealizowany, zakopianka za 20 lat będzie wedle analiz GDDKiA bardziej zakorkowana niż obecnie, bez szans na rozwiązanie tej patowej sytuacji. Nikt bowiem nie podejmie się wtedy zadania wybudowania trzeciej drogi ekspresowej, tym razem pośrodku, kosztem jeszcze większych wyburzeń, tak jak to miało być od początku. Mieszkańcy Opatkowic, Swoszowic i Mogilan staną w jeszcze większych korkach do pracy i do domów, nadal będą powstawały weekendowe zatory.

Dyrektor Tomasz Pałasiński z krakowskiego oddziału GDDKiA jasno wskazywał w wywiadzie dla Radia Kraków, że im dalej na wschód, tym ta droga jest mniej opłacalna ruchowo. Wynika to z faktu, że ciążenie potoków ruchu jest z zachodu i korytarz 6 jest zbyt oddalony na wschód, by był wybierany przez kierowców ze Śląska (trasa przez projektowane BDI jest o 30km dłuższa i nie będzie preferowana). Nowe S7 w korytarzu 6 nie rozwiązuje zatem problemu, do którego rozwiązania jest projektowane. Mieszkańcy Krakowa muszą mieć pełną tego świadomość. Podjęcie uchwały przeciwko korytarzom 1 do 5 powoduje uniemożliwienie rozwiązania problemu korków na zakopiance. Korytarz 6 może również potencjalnie nie uzyskać dofinansowania unijnego, a jest najdłuższy i należy do najdroższych z uwagi na tunele w jego przebiegu. Powoduje również konieczność budowy najdłuższego odcinka BDI.

Nie należy również tracić z pola widzenia faktu, iż korytarz 6 może zagrozić Kopalni Soli Wieliczka wpisanej na pierwszą w historii listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. obok takich skarbów ludzkości jak Park Narodowy Yellowstone, czy Wyspy Galapagos. Miasto Kraków, jak i jego radni mają szczególny obowiązek ochrony Kopalni, bowiem stanowi ona dawny majątek królów polskich, zasiadających na Wawelu. Konserwator powołany specjalnie do ochrony Kopalń Soli Wieliczka i Bochnia określony został jako Konserwator Zabytków Krakowskich Żup Solnych. Pomimo iż obecnie kopalnia znajduje się w granicach administracyjnych Wieliczki, to stanowi ona dziedzictwo Krakowa, które jego radni winni traktować ze szczególną atencją.

Zagrożenia dla kopalni potwierdza przygotowana przez Instytut Mechaniki Górotworu PAN opinia z marca 2022 r., która została przekazana GDDKiA oraz UNESCO. W opinii tej we wnioskach eksperci wprost stwierdzają, że realizacja drogi S7 w korytarzu 6 może stanowić naruszenie zobowiązania Polski jako sygnatariusza Konwencji w sprawie światowego dziedzictwa do niepodejmowania świadomie żadnych działań, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio zagrozić zabytkowi. Rezolucja Rady Miasta Krakowa przeciwko korytarzom 1 do 5, a więc w istocie za korytarzem 6, wpisuje się w ten trend i będzie musiała być zakomunikowana UNESCO w razie jej podjęcia. Oznaczałaby ona bowiem, że Miasto Kraków nie dba o zachowanie światowego dziedzictwa, które jest ściśle powiązane z historią miasta. Podkreślić należy, że nie da się treści takiej rezolucji wytłumaczyć li tylko poprzez stwierdzenie, że korytarz 6 znajduje się wyłącznie w gestii Wieliczki, bowiem jest to nieprawda. Korytarz 6 przebiega przez Bieżanów, w granicach administracyjnych Krakowa. Radni nie powinni zatem podejmować uchwał, które potencjalnie mogą oznaczać naruszenie konwencji.

W tym kontekście pamiętać należy o katastrofie poprzeczni Mina w 1992 r. w wyniku drobnej przebudowy czoła chodnika, która to katastrofa ostatecznie zadecydowała o zaprzestaniu wydobycia w Kopalni Soli Wieliczka. Katastrofalny wyciek słodkich wód wraz z materiałem skalnym do kopalni spowodował powstanie w centrum Wieliczki ogromnego leja sufozyjnego i zapadnięcie się terenu o ok. 2m. Szyny kolejowe się powyginały, a Klasztor Franciszkanów popękał. W mieście zapanowała panika i rozważano jego ewakuację. Wyciek udało się zatamować dopiero po 15 latach. W kontekście powyższego oczywiste jest, że UNESCO jako globalny konserwator zabytków nigdy nie wyrazi zgody na realizację korytarza 6 na kolizji ze strefą buforową Kopalni Soli.

Na koniec wreszcie, w świetle wykonanej w studium korytarzowym Analizy Kosztów i Korzyści, uchwała w sprawie odstąpienia od dalszych prac nad korytarzami 1 do 5 jest z góry skazana na niepowodzenie. AKK decyduje o dofinansowaniu unijnym, a korytarze 1, 2, 3 i 5 otrzymały najwyższe noty. Nigdy zaś w historii analiz GDDKIA do Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego nie przeszło więcej niż 4 korytarze, a to z uwagi na wysoki koszt wierceń geologicznych i inwentaryzacji przyrodniczej. Rada Miasta Krakowa promuje zatem korytarz 6, który może nawet nie uzyskać dofinansowania unijnego.

Z uwagi na powyższe, niniejsza petycja jest w pełni uzasadniona.  

Udzielam upoważnienia Aleksandrze Błaszczyńskiej-Śmigielskiej do złożenia w moim imieniu niniejszej petycji do Rady Miasta Krakowa.

Jednocześnie wnoszę o zaproszenie i udzielenie głosu Aleksandrze Błaszczyńskiej-Śmigielskiej na sesji Rady Miasta Krakowa dnia 27.04.2022 r. celem zreferowania przedmiotowej petycji.


Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Aleksandra Błaszczyńska-Śmigielska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...