PETYCJA W SPRAWIE PODJĘCIA SKUTECZNYCH DZIAŁAŃ ANTYSMOGOWYCH NA POZIOMIE LOKALNYM MIASTA SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

My, Mieszkańcy Miasta Sępólno Krajeńskie oraz Powiatu Sępoleńskiego, zwracamy sie z apelem o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych, by chronić nasze zdrowie i życie.

Nasza petycja powodowana jest złym stanem powietrza w mieście Sępólno Krajeńskie i jego destrukcyjnym wpływem na zdrowie i życie mieszkańców oraz ze względu na niską świadomość społeczną problemu i brak informacji na ten temat.

Zdając sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii regionu czy władz krajowych, apelujemy o pilne podjęcie działań w niżej wymienionych obszarach na poziomie lokalnym:

1.       Działania informacyjne

1.1 Uruchomienie stacji pomiarowych na terenie Miasta i Gminy Sępólno Krajeńskie, mierzących poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM10, PM2.5) w powietrzu, w miejscach o największym zagęszczeniu zabudowy.

1.2 Uruchomienie skutecznych kanałów informowania mieszkańców o przekroczeniach dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

2.       Działania edukacyjne

2.1 Wdrożenie programu edukacji społecznej w dziedzinie zagrożenia smogowego i ochrony przed jego skutkami.

2.2 Uświadomienie koniecznych zmian i regulacji prowadzących do eliminacji problemu-ograniczenie emisji zanieczyszczeń z domowych palenisk, wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych, niepalenie śmieci i odpadów.

3.       Kontrola i kary za zatruwanie powietrza

3.1 Przeprowadzanie skutecznych kontroli palenia śmieci, odpadów i substancji niebezpiecznych (włączając pobieranie próbek popiołu do analizy), nakładanie mandatów karnych w przypadku potwierdzenia wykroczeń,  zarówno w domach prywatnych jak i przedsiębiorstwach.

4. Działania profilaktyczne i prewencyjne

4.1 Zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów w celu ograniczenia ilości zalegającego materiału prowokującego do nieekologicznej i nielegalnej utylizacji.

4.2 Inwentaryzacja starych pieców „kopciuchów" w Sępólnie Krajeńskim celem zrozumienia skali problemu i stworzenia planu ich eliminacji.

4.3 Kontynuacja obecnego programu i utworzenie nowych celem dofinansowania wymiany starych pieców, tzw. „kopciuchów" na nowe, spełniające normy emisji spalin lub instalacje alternatywnych ekologicznych źródeł ciepła.

4.4 Wsparcie mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym.