PETYCJA W SPRAWIE UTWORZENIA REMIZY OSP WITOMINO WRAZ ZE SCHRONEM ORAZ INFRASTRUKTURĄ OCHRONY LUDNOŚCI
My, niżej podpisani mieszkańcy Gdyni, w szczególności dzielnicy Witomino, działając w interesie bezpieczeństwa lokalnej społeczności, zwracamy się z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do utworzenia na terenie Witomina remizy i stałej siedziby OSP Witomino wraz ze schronem oraz infrastrukturą ochrony ludności.

Uzasadnienie
Witomino jest jedną z największych dzielnic Gdyni, liczącą około 15–17 tysięcy mieszkańców. Pomimo reaktywacji Ochotniczej Straży Pożarnej - Witomino i aktywnej działalności druhów na rzecz bezpieczeństwa i poprawy życia mieszkańców, jednostka nadal nie posiada własnej remizy ani stałej siedziby umożliwiającej rozwój działalności ratowniczej, szkoleniowej i społecznej.
Jednocześnie od 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, które nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w obiektach zbiorowej ochrony. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami dla Gdyni należy docelowo zapewnić około 120 tysięcy miejsc w obiektach zbiorowej ochrony, w tym około 60 tysięcy miejsc w budowlach ochronnych.
Przedstawione podczas spotkań z mieszkańcami analizy ( w maju i czerwcu 2026 roku ) wskazują, że na terenie Witomina nie funkcjonują obecnie pełnowartościowe schrony, a dostępne obiekty mają charakter raczej miejsc doraźnego schronienia (MDS), zlokalizowanych głównie w piwnicach budynków mieszkalnych z utrudnionym dostępem, a większość istniejących obiektów wymaga modernizacji lub dostosowania do współczesnych zagrożeń. Na terenie Witomina nie funkcjonuje obecnie żaden schron spełniający współczesne wymagania ochrony ludności w klasach S1-S3.
W materiałach przygotowanych dla mieszkańców podkreślono również, że konieczna jest budowa nowych schronów, ponieważ zapewniają one najwyższy poziom ochrony przed skutkami konfliktów zbrojnych, skażeń, katastrof technicznych, ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz awarii infrastruktury krytycznej.
Proponowana inwestycja mogłaby realizować ideę tzw. „dual use”, czyli podwójnego zastosowania. Oznacza to, że obiekt służyłby mieszkańcom każdego dnia jako centrum bezpieczeństwa, edukacji i aktywności społecznej, natomiast w sytuacjach kryzysowych pełniłby funkcję schronu oraz zaplecza ochrony ludności. Takie rozwiązania są obecnie promowane zarówno przez administrację rządową, Wojewodę Pomorską jak i ekspertów zajmujących się odpornością społeczną.
W przyszłości, w zależności od potrzeb mieszkańców, wyników konsultacji społecznych oraz możliwości finansowych, obiekt mógłby zostać uzupełniony również o dodatkowe funkcje społeczne, edukacyjne, kulturalne, rekreacyjne lub sportowe. Wśród rozważanych w przeszłości propozycji pojawiały się między innymi przestrzenie szkoleniowe i wystawiennicze, sala kinowo-widowiskowa, sala sportowa, podziemna strzelnica treningowa, strefy rekreacyjne dla mieszkańców oraz inne funkcje zgodne z zasadą podwójnego zastosowania infrastruktury.
Powstanie remizy OSP Witomino wraz ze schronem i infrastrukturą ochrony ludności przyniosłoby mieszkańcom następujące korzyści:
• zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Witomina i okolicznych dzielnic;
• stworzenie miejsca schronienia dla ludności na wypadek konfliktu zbrojnego, skażeń, katastrof technicznych oraz innych sytuacji kryzysowych;
• zapewnienie zaplecza dla działań ratowniczych, szkoleniowych i edukacyjnych prowadzonych przez OSP Witomino;
• możliwość prowadzenia bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy, ochrony ludności, reagowania kryzysowego i bezpieczeństwa mieszkańców;
• stworzenie lokalnego centrum koordynacji działań wolontariuszy, organizacji społecznych i służb w czasie kryzysów;
• rozwój potencjału społecznego dzielnicy poprzez stworzenie przestrzeni dla mieszkańców, organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich;
• możliwość pozyskania środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę ludności, obronę cywilną, bezpieczeństwo publiczne oraz odporność infrastruktury.
Warto podkreślić, że obecnie funkcjonują programy rządowe i samorządowe przewidujące finansowanie budowli ochronnych, adaptacji obiektów oraz infrastruktury ochrony ludności. Dokumentacja projektowa i planistyczna może stanowić koszt kwalifikowany, a w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie dofinansowania sięgającego nawet 100% kosztów inwestycji dla budowli ochronnych.
Skala i wielofunkcyjny charakter przedsięwzięcia stwarzają możliwość wykorzystania różnych źródeł finansowania, w tym programów publicznych, funduszy zewnętrznych, partnerstw społecznych oraz wybranych form partnerstwa publiczno-prywatnego.
Obecny okres jest wyjątkowo korzystny dla realizacji tego typu przedsięwzięć. W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ochrony ludności oraz uruchomieniem programów wsparcia dla infrastruktury bezpieczeństwa, dostępne są środki finansowe, które mogą nie być dostępne w podobnej skali w kolejnych latach. Dlatego właśnie teraz jest najlepszy moment, aby rozpocząć przygotowanie projektów odpowiadających na rzeczywiste potrzeby mieszkańców i miasta.
Aktywne organizacje społeczne, jednostki OSP oraz mieszkańcy mogą odegrać istotną rolę w przygotowaniu i realizacji takich przedsięwzięć. Odkładanie działań na kolejne lata może oznaczać utratę szansy na wykorzystanie obecnie dostępnych programów wsparcia i finansowania.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że celem niniejszej petycji nie jest oczekiwanie natychmiastowej realizacji całej inwestycji.
Mamy pełną świadomość, że budowa nowoczesnej remizy OSP Witomino wraz ze schronem oraz infrastrukturą ochrony ludności jest przedsięwzięciem wymagającym czasu, odpowiedniego przygotowania, pozyskania finansowania oraz współpracy wielu instytucji. Rozumiemy, że tego typu inwestycja nie może powstać z dnia na dzień. Petycja ma określić punkt startu działań i zapotrzebowanie na nie.
Celem petycji jest przede wszystkim zebranie społecznego poparcia mieszkańców dla rozpoczęcia procesu tworzenia na Witominie stałej siedziby i remizy OSP Witomino, która w przyszłości mogłaby pełnić również funkcję schronu oraz lokalnego centrum ochrony ludności.
Uważamy, że właśnie remiza OSP jest najbardziej naturalnym miejscem do budowy takiego obiektu. W czasie codziennego funkcjonowania służyłaby strażakom ochotnikom, mieszkańcom, działaniom edukacyjnym i społecznym, natomiast w sytuacjach kryzysowych mogłaby stać się lokalnym centrum koordynacji działań ratowniczych oraz miejscem schronienia dla ludności.
Naszym celem jest rozpoczęcie rozmowy o lokalizacji, możliwościach projektowych i potencjalnych źródłach finansowania takiego obiektu. Chcemy, aby Witomino zostało uwzględnione w długofalowych planach rozwoju infrastruktury bezpieczeństwa miasta Gdyni, a remiza OSP wraz ze schronem stała się jednym z elementów budowy odporności naszej dzielnicy na przyszłe zagrożenia.
Fundacja Sebastiana Ody oraz OSP Witomino deklarują gotowość do współpracy z Miastem Gdynia, Radą Miasta, Radą Dzielnicy, administracją rządową oraz wszystkimi zainteresowanymi podmiotami przy przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia. Jesteśmy gotowi wspierać działania informacyjne, konsultacyjne i organizacyjne prowadzące do powstania remizy OSP Witomino wraz ze schronem oraz infrastrukturą ochrony ludności.
Niniejsza petycja ma pokazać, że mieszkańcy dostrzegają potrzebę realizacji takiej inwestycji i chcą, aby już dziś rozpocząć działania, które pozwolą ją urzeczywistnić w przyszłości.
Mając na uwadze bezpieczeństwo obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Witomina, zwracamy się z prośbą o rozpoczęcie prac planistycznych oraz wskazanie lokalizacji umożliwiającej realizację inwestycji obejmującej remizę OSP Witomino, schron oraz infrastrukturę ochrony ludności.
Bezpieczeństwo mieszkańców jest inwestycją ponad podziałami i wspólną odpowiedzialnością całej lokalnej społeczności.
Warto również podkreślić, że na początku 2026 roku Rada Dzielnicy Witomino podjęła uchwałę wskazującą na potrzebę rozwoju infrastruktury ochrony ludności na terenie dzielnicy. Był to ważny sygnał pokazujący, że kwestia bezpieczeństwa mieszkańców została dostrzeżona również przez lokalny samorząd.
Uchwała ta odnosiła się do części szerszej koncepcji przygotowanej wcześniej przez środowisko OPPF, OSP Witomino oraz współpracujące organizacje i instytucje. Koncepcja ta zakładała utworzenie remizy i siedziby OSP Witomino wraz z centrum szkoleniowo-edukacyjnym w zakresie bezpieczeństwa, ratownictwa i ochrony ludności, wielopoziomowym schronem ochronnym, bazą współdziałania służb ratowniczych i mundurowych oraz przestrzenią służącą edukacji, integracji i aktywności społecznej mieszkańców. Założeniem projektu było stworzenie nowoczesnego lokalnego centrum bezpieczeństwa, które na co dzień służyłoby mieszkańcom, organizacjom społecznym i służbom ratowniczym, a w sytuacjach kryzysowych pełniłoby funkcję centrum koordynacji działań ratowniczych i schronienia dla ludności.
Niniejsza petycja nie stanowi krytyki dotychczasowych działań ani uchwał podejmowanych przez organy samorządowe. Jej celem jest wyłącznie zebranie społecznego poparcia mieszkańców dla dalszego rozwijania tej idei oraz pokazanie, że mieszkańcy Witomina dostrzegają potrzebę powstania remizy OSP wraz ze schronem i infrastrukturą ochrony ludności jako inwestycji ważnej dla bezpieczeństwa obecnych i przyszłych pokoleń.
Poniżej AI wizualizacja ;

Skontaktuj się z autorem