Pomoc dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Petycja dotyczy proponowanego dodatku wyrównującego w kwocie 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Ustawodawca proponuje objąć uprawnionych, kryterium dochodowym w kwocie renty lub emerytury najniższej. Naszym zdaniem projekt jest niezgodny z zasadą sprawiedliwości społecznej, z zaleceniami KPON oraz kłóci się z wydanymi wyrokami K 38/13. oraz SK 2/17 z dnia 26.06.2019 r. Trybunał Konstytucyjny już dwukrotnie wskazał, iż nie można dzielić niepełnosprawnych na moment powstania niepełnosprawności.

Ustalone kryterium najniższej renty i emerytury jako dochód uprawniający osoby, w tej samej sytuacji zdrowotnej, do dodatku wyrównującego jest ukrytą dyskryminacją, ze względu na moment powstania niepełnosprawności.

Kara, za długoletnią pracę. Za chorobę oraz niesamodzielność w wieku późniejszym.

Nie jest to projekt wyrównujący szanse.

Nie można jednej grupy, jaka są niezdolni do samodzielnej egzystencji, dzielić ze względu, na jakiej to wysokości dochody uzyskują i w którym momencie powstała niepełnosprawność.

Dobrym przykładem sprawiedliwej pomocy, jest zasiłek pielęgnacyjny. Jest on w równej wysokości dla dzieci, rencistów socjalnych, jak i dla osób, które zachorowały po ukończeniu edukacji.

Nakazanie ponownego orzekania, uważamy za zbędne podważanie lub potwierdzanie prawomocnych orzeczeń instytucji, które mają legitymację prawną do ich wydawania.Nie można też karać niepełnosprawnych za to, iż jeden z rodziców czy oboje nie żyją.

Wnosimy o                                                                                                                     1. zniesienie kryterium dochodowego, które jest niesprawiedliwe i niezgodne z konstytucją.

2.respektowania orzeczeń wydanych w różnych instytucjach orzekających o niepełnosprawności i niesamodzielności.

3 skreślenie z zapisów w ustawie wliczania rent rodzinnych oraz dodatków sierocych jako dochód.


Niepełnosprawni i ich problemy oraz strona Niepełnosprawność w Polsce =śmierć.    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Niepełnosprawni i ich problemy oraz strona Niepełnosprawność w Polsce =śmierć. do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...