POMOC FINANSOWA DLA NIEPUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI NA TERENIE GMINY MIEJSKIEJ KIELCE

  Kielce, dnia 22 marca 2020r.

 

Wiceprezydent Miasta Kielce

Pan Marcin Różycki  

Szanowny Panie Prezydencie,    

My, niżej podpisani przedstawiciele organów prowadzących działalność oświatową polegającą na prowadzeniu niepublicznych przedszkoli na terenie Gminy Miejskiej Kielce realizujących zadania wynikające z zapisów Ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, mając na uwadze szeroko pojęty interes publiczny związany z okolicznościami powstałymi w następstwie decyzji Rządu RP w dniu 11 marca 2020r. o zawieszeniu działalności naszych placówek początkowo do dnia 25 marca br. a następnie o przedłużeniu tego terminu do 10 kwietnia b.r. w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się zachorowań wywołanych wirusem COVID-19,  

zwracamy się z apelem do Pana Prezydenta  

o natychmiastowe podjęcie działań, których celem jest zapobieżenie utraty płynności finansowej, a w konsekwencji ograniczenie bądź zamknięcie działalności ponad 50% przedszkoli działających dotychczas na rzecz mieszkańców naszej gminy.  

Jako pracodawcy, mając na uwadze zapewnienie możliwości realizacji zadań nałożonych przez Państwo Polskie w czasie stanu epidemii na przedszkola (realizacja podstawy programowej) oraz niezwłoczne podjęcie normalnej działalności po zakończeniu tego stanu i działając w poczuciu odpowiedzialności zarówno za los zatrudnionych przez nas pracowników jak i dobro naszych wychowanków prosimy o podjęcie następującej decyzji:   

zwiększenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych w miesiącach, w których placówki były zamknięte przez cały miesiąc lub jego część. 

Wnioskujemy, aby zwiększenie dotacji nie wiązało się z koniecznością spełnienia warunków przyznawania dotacji opisanych w art. 17 ust.1 Ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. 2017 poz. 2203).

W przypadku otrzymania zwiększonej dotacji zobowiązujemy się do obniżenia kwoty czesnego pobieranego od rodziców minimum o kwotę będącą różnicą pomiędzy obecną a zwiększoną dotacją.

Wierzymy, że taka decyzja wpłynie na zmianę postawy większości rodziców, którzy stojąc na gruncie kodeksu cywilnego, odmawiają płatności swoich umownych zobowiązań wobec przedszkola w warunkach zawieszenia jego działalności. Wpływy z dotacji nie pokrywają kosztów stałych związanych z utrzymaniem infrastruktury i zatrudnieniem pracowników; ekonomiczność działania przedszkoli niepublicznych wymaga pobierania czesnego. Abstrahując od wątpliwości związanych z interpretacją zapisów umów zawartych z rodzicami w kontekście pomocy finansowej udzielanej bezpośrednio rodzinom w okresie epidemii, stan faktyczny grozi nam utratą płynności finansowej i w konsekwencji wypowiedzeniem umów oraz zwolnieniami pracowników w nadchodzących tygodniach.

Wybiegając w przyszłość i analizując możliwe scenariusze naszego funkcjonowania, chcemy zwrócić również uwagę na to, iż do zapewnienia płynności finansowej naszym placówkom, niezbędne jest utrzymanie co najmniej na obecnym poziomie kwoty dotacji dla placówek niepublicznych ustalonej na rok 2020 w okresie po wznowieniu normalnej działalności. Mając na uwadze, że kwota ta wyliczana jest na podstawie kosztów bieżących funkcjonowania przedszkoli samorządowych oraz wobec nietypowych wahań kosztów zmiennych wywołanych zawieszeniem normalnej działalności przedszkoli, uważamy, że zachowanie dotychczasowego mechanizmu naliczania dotacji spowoduje narastające niezrównoważenie budżetu i w konsekwencji spowoduje kryzys finansowy naszych przedszkoli w końcu roku budżetowego, czyli w połowie roku szkolnego 2020/2021.

Zgodnie z danymi zawartymi w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, na terenie Gminy Miejskiej Kielce działa 79 przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, w tym 43 to placówki niepubliczne. Wierzymy, że w obliczu tej nadzwyczajnej sytuacji, wymagającej pilnych działań, nieprzerwane funkcjonowanie wszystkich przedszkoli w naszym mieście ma znaczący wpływ na jakość życia i zapewnienie aktywności zawodowej rodziców naszych wychowanków zarówno w trakcie jak i co ważniejsze, po ustaniu epidemii. Proponowane przez nas działania nie zamykają możliwości wypracowania we współdziałaniu i dialogu z pracodawcami innych form wsparcia finansowego proponowanych przez Gminę Miasto Kielce.

W imieniu przedstawicieli organów prowadzących przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego w Gminie Miejskiej Kielce,

Katarzyna Wołowska i Edyta Karnas – Niepubliczne Leśne Przedszkole Dziupla

Katarzyna Hordziejewicz – Przedszkole Casa dei Bambini i Przedszkole Casa dei Bambini Karczówka

Agnieszka Nowak-Maliszewska i Karol Golonka – Przedszkole Dzieciaki.pl i Przedszkole „Wyspa Odkrywców”

Barbara Luścińska - Przedszkole Mini College w Kielcach  

 


Katarzyna Wołowska - Niepubliczne Leśne Przedszkole Dziupla    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Katarzyna Wołowska - Niepubliczne Leśne Przedszkole Dziupla do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...