Poprawa ordynacji wyborów samorządowych.

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

00-583 Warszawa

Al. Ujazdowskie 1/3  

Lublin, 23.10.2018

 

 

     Szanowny Panie Premierze,


Doświadczamy poważnych trudności w obszarze wyborów samorządowych. Uważamy, że obecne rozwiązania nie pozwalają na:


1. dobre przygotowanie się do skorzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego;

2. prowadzanie kampanii umożliwiającej prezentację osób kandydujących obywatelom;

3. dokonywanie wyboru na podstawie utrudnionego prezentowania wizji, modeli funkcjonowania i kierunków kandydatów i kandydatek;

4. czujemy zmęczenie degradacją przestrzeni publicznej materiałami wyborczymi;

5. nie odpowiada nam zagarnianie wyborów tak bardzo dotyczących społeczności lokalnych przez silne partje o ogólnopolskich strukturach, które przenoszą problemy i napięcia na samorządowe pole. Bardzo dobrze widać to na przykładzie trudnej sytuacji Ruchów Miejskich, których lokalne postulaty ustępują miejsca napędzanemu wzajemnie lękowi pomiędzy sukcesem politycznych molochów. 

Dlatego jako ludzie, którym zależy na małych ojczyznach zwracamy się z prośbą o podjęcie skutecznych działań w kierunku zmian przeprowadzania wyborów samorządowych:

1. W wyborach samorządowych ludzie głosują najczęściej na znanych sobie kandydatów ze względu na prezentowane przez nich metody działania, dotychczasowe zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej, dlatego uważamy za krzywdzące dla "siły głosu" obywateli przyznawanie mandatów korzystając z metody D'Hondta. Często powoduje to, że kandydatka bądź kandydat uzyskujący większe poparcie mieszkańców okręgu nie uzyska mandatu, a osoba ze znacznie mniejszym poparciem znajdująca się na liście partyjnej przy mniejszym poparciu zajmie dane stanowisko.


2. Wyborcy powinni mieć zapewniony dostęp do informacji o kandydatach, ale aktualnie sprowadza się to do medialnego zabiegania o uwagę w czym faworyzowane są osoby, które aktualnie sprawują jakieś funkcje publiczne, organizowane debaty skupiają się na "liderkach i liderach" list oraz osób ubiegających się o tytuł wójta, starosty, burmistrza czy prezydenta. Dlatego proponujemy utworzenie prostej platformy prezentującej kandytów umożliwiającej dotarcie do informacji o wszystkich kandydatach w danym okręgu wyborczym i zapoznanie się z informacjami jakie zdecydują się udostępnić. W miarę możliwości finansowo organizacyjnych chcielibyśmy, aby była tam możliwość zadawania pytań i udzielania odpowiedzi.

3. W trakcie kampanii toczą się batalie na zaklejanie plakatami nie wnoszące niczego merytorycznie poza szpecącymi słupami i zyskiem drukarni. Prosimy o wprowadzenie udostępnianie powierzchni dedykowanych dla poszczególnych Komitetów Wyborczych, co pozwoli na praktycznie jednokrotne umieszczenie materiałów wyborczych. Od wizji komitetów zależało będzie czy będą tam czasowo prezentować plakaty poszczególnych kandydatów, czy wydrukują materiały umożliwiające prezentację postulatów, wizji i informacji o wszystkich swoich kandydatach, czy będą tam umieszczali plakat z nazwiskiem każdego dnia innego kandydata.

4. Apelujemy również o wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na aktywność indywidualnych osób chętnych i gotowych kandydować. Nie wymuszajmy na nich potrzeby przyłączania się do komitetów jako jedynej drogi do ubiegania się o piastowanie funkcji samorządowych. Pozwólmy lokalnym liderkom i liderom społeczności wystartować i uzyskać np. mandat radnego w oparciu o przekładające się na głosy w okręgu. Dotyczy to również kwestii progu wyborczego. Wiadomo, że pojedynczy kandydat, czy lokalny ruch apolityczny może mieć trudność w uzyskaniu progu wyborczego w ramach wyborów, ale bez względu na to u społeczności lokalnej może on mieć bardzo duże poparcie. Taki bliski Radny, bądź Radna może w najpełnieszy sposób reprezentować głos społeczności, która chciała właśnie takiej reprezentacji.


Prosimy o to, by pomysły i metody rozwiązania powyższych zagadnień konsultować na każdym etapie z organizacjami zajmującymi się promowaniem udziału w głosowaniach, monitorującymi działalność samorządową oraz z obywatelami np. poprzez stronę www, albo ankiety przeprowadzone w budynkach struktur samorządowych. 
grafika1.png


Włodzimierz Pawelec    Skontaktuj się z autorem petycji