powrót "numerków" w poradniach dzieci chorych na Ursynowie

Pani
Grażyna Napierska
Dyrektor  Samodzielnego Publicznego
Zakładu Opieki Zdrowotnej Warszawa-Ursynów

 

My niżej podpisani wzywamy władze ursynowskiego ZOZu do powrotu systemu "numerków" wydawanych podczas zapisu dzieci do lekarza w poradni dzieci chorych, w taki sposób aby można było zarezerwować wizytę u lekarza pierwszego kontaktu przez telefon w dniu oczekiwanej wizyty lub w dniu poprzedzającym tę wizytę.

W imieniu rodziców korzystających z publicznych placówek służby zdrowia w Dzielnicy Ursynów zwracam się również z uprzejmą prośbą o podanie powodów zmiany systemu zapisu dzieci do lekarza w poradni dzieci chorych. W chwili obecnej zapisy do lekarza dziecięcego nie są przyjmowane – tak jak to miało wcześniej miejsce – przez telefon na konkretną godzinę, tylko trzeba osobiście pobrać „numerek” w godzinach pracy lekarza i odstać z dzieckiem w kolejce do gabinetu (często i po dwie godziny – informacje potwierdzone przez rodziców). Rodzice sygnalizują mi, że tego typu system naraża dzieci z lekkimi chorobami oraz te, które są tuż po rekonwalescencji (braniu leków i które przyszły tylko na osłuchanie do lekarza, aby stwierdził czy mogą już uczęszczać do szkół /przedszkoli) na przebywanie z dziećmi, które są chore na różne choroby (w tym wirusowe, zakaźne), co może powodować pogłębieniem się chorób i przejściem z jednej choroby w inną - w ich osłabionych immunologicznie organizmach.

Nie wspominam, że obecny system obniża standard przyjmowania pacjentów, gdzie są duże kolejki do rejestracji, a często nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na przyjęcie przez lekarza. Poza tym, od chorych dzieci zarażają się też i rodzice innych dzieci i muszą potem brać zwolnienia lekarskie również i na siebie. Dodatkowym argumentem jest to, że przy obecnie panującym systemie wizytę u lekarza najczęściej muszą być zaangażowane, aż dwie osoby z rodziny w celu uniknięcia zarażenia dziecka innymi chorobami - jeden rodzic stoi i pilnuje kolejki, a drugi krąży z dzieckiem dookoła przychodni.

Czy dokonana zmian była poprzedzona jakimiś badaniami wśród pacjentów? Czy zasadne nie było by chociaż częściowa rejestracja przez telefon? Czy jest możliwe stworzenie poradni dla dzieci po chorobie, dochodzących do siebie i które przyszły tylko po stwierdzenie faktu, że już są zdrowe i mogą wrócić do placówki oświatowej lub wyznaczenie godzin przyjęć dla tych dzieci?

Będę wdzięczny za ewentualne rozważenie postulatów przedstawionych powyżej. W razie potrzeby spotkania jestem gotowy wraz w rodzicami spotkać się z Panią Dyrektor i przedstawić nasze postulaty osobiście.

Z wyrazami szacunku

Paweł LENARCZYK
radny Dzielnicy Ursynów