PROTEST PRZECIW LIKWIDACJI RESTAURACJI BOSTON PORT

 

                                                                                                                 Warszawa 2015

 

   Do:          Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

 

                  Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

 

                  Biuro Gospodarki Nieruchomościami Delegatura w Dzielnicy

 

 

 

                 MokotówMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

 

 

         Wydział Architektury i Budownictwa Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

 

 

 

List otwarty przeciw likwidacji restauracji Boston Port

 

W związku z pismem Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Gospodarki Nieruchomościami Delegatura w Dzielnicy Mokotów sygn. GK-D-IV.3-6845890/2014.JLU z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie nieprzedłużenia umowy dzierżawy gruntu pod pawilonem gastronomicznym Boston Port w Warszawie, co będzie skutkować jego likwidacją z dniem 31 grudnia 2015 roku, my niżej podpisani stanowczo sprzeciwiamy się likwidacji Boston Portu i zwracamy się z prośbą do władz Miasta Stołecznego Warszawy oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ponowne przeanalizowanie sprawy i zmianę decyzji w tej sprawie.

 

 

 

            Boston Port, usytuowany na rogu Odyńca, Puławskiej i Okolskiej, działa nieprzerwanie od 1994 roku. Prowadzi go Maciej Szczykutowicz, który wciąż z pasją rozwija ten obiekt oraz serwuje wyśmienite dania najwyższej jakości. Dlatego też, mimo niewielkich rozmiarów Boston Port znajduje się na liście rankingowej wśród najlepszych warszawskich restauracji.

 

            W ciągu ponad 20 lat działalności, Boston Port, zyskał wielu fanów i stałych bywalców, na stałe wpisując się w mapę kulinarną Warszawy.

 

            W rankingu lokali Newsweeka Boston Port trzy lata z rzędu: 2003, 2004 i 2005 roku został wyróżniony w kategorii „Najlepsza Kuchnia”, gdzie zajmował kolejno czwarte, trzecie oraz drugie miejsce. Restauracja została także wyróżniona w gronie najlepszych warszawskich restauracji w rankingu Stein Survey w kategorii „najlepszy steak”  oraz „najlepsze jedzenie”. W komentarzu czytamy: „Moc pochwał za jakość jedzenia, szczególnie za grill i duży wybór; potrawy są tak dobre, że nie zwraca się uwagi na pozostałe parametry”.

 

            O Boston Porcie, w początkowych latach jego istnienia, pisał znany polski dziennikarz i publicysta, krytyk kulinarny  Piotr Bikont – z zachwytem nad sztuką gastronomiczną oraz obawą o jej przetrwanie. Pisał o pasji do gotowania i umiejętnościach kulinarnych jego właścicieli. Parę lat później polski historyk, teatrolog, krytyk kulinarny Maciej Nowak rozwiał jego obawy. „Wciąż karmią doskonale, a miejscowa duma i sława, czyli kremowa zupa rybna zniewala i zachwyca jak dawniej (…)” – stwierdza, kontynuując - „z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że tak wyśmienitej zupy rybnej nie znajdziecie w żadnej z warszawskich i polskich restauracji (…).”

 

            Obecnie, w kwartalniku – Magazyn Dzielnica dla warszawskich dzielnic: Mokotowa i Ochoty czytamy „Na Warszawskim Mokotowie jest bar rybny, który każdy smakosz powinien znać – Boston Port. Kultowe miejsce odwiedzane przez osobistości, aktorów i krytyków kulinarnych”.

 

            Dzięki inwestycjom dokonywanym przez właściciela restauracji na dzierżawionym gruncie powstała gustowna oranżeria, w której goście mogą wygodnie usiąść i odpocząć w oczekiwaniu na wyśmienite dania.

 

            Boston Port, od lat prowadzony jest niezmienną pasją, według tej samej, prostej dewizy: najlepszej jakości surowce, serce do gotowania, miła obsługa i szeroki wybór. Boston Port nie uległ pokusom komercjalizacji i masowej produkcji. Wciąż pozostaje autentycznym miejscem, gdzie, w swobodnej atmosferze, można zjeść dania najlepszej jakości.

 

            W imieniu sygnatariuszy jeszcze raz zwracamy się do władz Miasta Stołecznego Warszawy o przedłużenie umowy dzierżawy gruntu pod pawilonem gastronomicznym Boston Port przy ul. Okolskiej 2. Nie pozwólmy aby to kultowe miejsce współtworzące mapę gastronomiczną Warszawy, stało się jedynie legendą i wspomnieniem.

 


Maciej Szczykutowicz    Skontaktuj się z autorem petycji