Protest przeciwko schronisku przy osiedlu Arkońskie-Niemierzyn.

Mieszkańscy Szczecina Szczecin 12.07.2014

 

Pan Piotr Krzystek

Prezydent Miasta Szczecina

 

Protest

W związku z projektowaną uchwałą nr 145/14 w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustanowienia użytków ekologicznych i zespołów przyrodniczo - krajobrazowych, przewidzianą do rozpatrzenia na XLIII zwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin w dniu 21.07.2014, jako mieszkańcy Miasta:

 

protestujemy przeciwko planowanej zmianie granic zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Zespół Parków Kasprowicza - Arkoński", zmierzającej do wyłączenia z reżimów ochronnych fragmentu cennego obszaru o wysokich wartościach w celu lokalizacji w tym miejscu Schroniska dla bezdomnych zwierząt.

 

Projekt uchwały narusza nasze prawa i interesy jako mieszkańców Szczecina. Warunki życia wypoczywających w tej okolicy mieszkańców naszego miasta pogorszą się (hałas i zapach). Są to przede wszystkim tereny rekreacyjne, przebiegają w poliżu trasy spacerowej, rowerowej, ścięzki zdrowia, znadjuje się tu także wybieg dla psów, stadion jak i kąpielisko miejskie i chcemy jako mieszkańcy aby zachować dotychczasowy stan rzeczy.

 

Granice Zespołu Krajobrazowego " Zespół parków Kasprowicza - Arkoński", chronione wartości oraz zasady użytkowania zostały określone w uchwale Rady Miasta Szczecin nr X/287/07 z dnia 11.06.2007r. Celem powołania Zespołu była ochrona wartości przyrodniczych i estetycznych wyjątkowo cennego krajobrazu kulturowego z fragmentem krajobrazu naturalnego. W stworzenie Zespołu w ostatnich latach zainwestowano duże pieniądze publiczne: oświetlenie, regulację rzeki, oczyszczanie i utrzymanie Syrenich Stawów.

 

Projekt (w trakcie realizacji) Zespołu przewiduje stworzenie parku dendrologicznego w sąsiedztwie istniejącego wybiegu dla psów, będącego kontynuacją przedwojennego parku znajduącego  się w okolicy ul. Harcerzy. Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy jest doskonałym uzupełnieniem terenów rekreacyjnych znajdujących się w tej części Szczecina, z których korzystają wszyscy mieszkańcy Szczecina, co łatwo sprawdzić wybierając się tam w weekend.

 

Tereny rekreacyjne w tej okolicy kąpielisko "Arkonka", boisko sportowe przy ul. Arkońskiej, Klub sportowy "Arkonia", Polana Czerwona, rekreacyjna trasa pieszo - rowerowa wzdłuż Syrenich Stawów, która jest przedłużeniem trasy rozpoczynającej się w okolicach Zamku Książat Pomorskich (Złoty Szlak) poprzez centrum miasta, Jasne Błonia, Park Kasprowicza i Ogród Różany. Po podjęciu przez Radę Miasta projektowanej uchwały nr 145/14, schronisko dla bezdomnych zwierząt będzie zakończeniem tej trasy, co naszym zdaniem obniży jej rangę i atrakcyjność.

 

Należy przypuszczać, że ewentualna budowa schroniska będzie kosztowna ze względu na wysoki stan wód gruntowych (tereny podmokłe, torfowiska), konieczność palowania oraz skomplikowanie instalacji wodno - kanalizacyjnych. Jest mało prawdopodobne aby inwestycja tego typu została przewidziana w przeprowadzonym niedawno remoncie ul. Arkońskiej - jezdnie wraz z infrastrukturą, w tym kanalizacją, kolektorami etc. Wobec powyższego należy zadać pytanie o celowość wydawania środków publicznych na wszystkie te inwestycje.

 

Ponadto zwracamy Pańską uwagę na fakt, iż założenia projektu uchwały nr 145/14 są niezgodne z ideą marki "Floating Garden" oraz z dokumentami określającymi kierunki rozwoju naszego Miasta: Strategią Rozwoju Szczecina 2025 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestszennego Miasta Szczecina.

 

Z wyrazami Szacunku,

mieszkańcy Szczecina

załączniki:

lista z podpisami protestujących mieszkańców

 

do wiadomości:

Przewodniczący Rady Mista - p. Jan Stopyra

Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin - p. Kądziołka

Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin - p. Mync


Mieszkańcy Szczecina    Skontaktuj się z autorem petycji