Przywrócenie kursowania linii 178 na trasie: Pod Fortem - Mistrzejowice

                            Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie
                            ul. Wielopole 1
                            31-072 Kraków                                                      

       W związku ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, wprowadzonymi od dnia 4 lipca br., znacznemu skróceniu uległa trasa linii autobusowej 178, łączącej dotychczas Mistrzejowice z Osiedlem Pod Fortem.
Wspomniane skrócenie trasy ww. linii autobusowej do przystanku Łagiewniki mocno ogranicza możliwość swobodnego poruszania się mieszkańców Krakowa pomiędzy północno – wschodnim, a południowym rejonem miasta. Pasażerowie zmuszeni są do korzystania  z dwóch (a nawet 3) odrębnych środków komunikacji, co zdecydowanie wydłuża podróż i zwiększa jej koszt.
      Sytuacja ta szczególnie dotkliwie uderza w mieszkańców Klinów, jednego z najgorzej skomunikowanych osiedli w Krakowie, na którym gęstość zaludnienia wzrasta w ekspresowym tempie za sprawą zasiedlania kolejnych, nowo powstałych bloków.
Obecnie jedyne połączenie Klinów z centrum miasta stanowi autobus linii 114, który w godzinach porannego szczytu już na przystanku Borkowska bywa mocno przepełniony. Linia 178 w dużym stopniu pomagała rozładować tłum pasażerów wsiadających na Klinach, zabierając tych którzy przemieszczali się w kierunku Płaszowa, Czyżyn, Mistrzejowic czy Nowej Huty. Niestety, znaczne obniżenie komfortu podróży, a nawet wzrost ryzyka "niezałapania się na autobus" z powodu przepełnienia, najprawdopodobniej skutkować będą zwiększeniem liczby prywatnych aut na - już teraz - korkujących się osiedlowych uliczkach, a następnie ul. Zawiłej, ul. Borkowskiej, ul. Kobierzyńskiej - i dalej w stronę centrum.
    Skrócenie trasy autobusu 178 to nie jedyna z nowości, gdyż z Mistrzejowic zniknęła także  linia 478. Sytuacja obecna wydaje się być podróżą w czasie albowiem ponad 10 lat temu mieszkańcy obu wspomnianych części Krakowa mieli problem z przemieszczaniem się pomiędzy nimi. W tym okresie również w dzielnicy Mistrzejowice nastąpił znaczny wzrost liczby mieszkańców, spodziewających się raczej rozbudowy połączeń komunikacyjnych niż ich ograniczania.
    Niestety od kilku dni czas podróży z płn.- wsch. części miasta do części płd. trwa tyle co ponad dekadę temu. Mając na uwadze fakt, iż z transportu publicznego licznie korzystają osoby starsze, niepełnosprawne, rodzice z dziećmi w wózkach, niewłaściwym jest podzielenie trasy jaką przebywają na odrębne odcinki, ponieważ utrudnia to bezpieczne i sprawne przemieszczanie się z punktu A do B,  co powinno być myślą przewodnią w organizowaniu transportu publicznego.
Nowa linia autobusowa 578 jest linią przyspieszoną w związku z czym nie jest możliwe swobodne wsiadanie i wysiadanie na dowolnym przystanku, co w gruncie rzeczy wymusza przesiadki i oczekiwanie na kolejny autobus, który pozwoli mieszkańcom na dotarcie do/z Mistrzejowic.
Wdrożenie systemu przesiadkowego sprawdza się w miastach, w których sieć transportu publicznego oraz infrastruktura drogowa jest na tyle rozbudowana, że pozwala na płynne oraz punktualne poruszanie się pasażerów środkami komunikacji miejskiej. Tymczasem rozdzielona linia 178, to czas na przesiadkę wynoszący 2 min i niemożliwy do osiągnięcia na trasie Mistrzejowice - Łagiewniki, co wyklucza szanse pasażerów na kontynuację podróży bez straty czasu oraz oczekiwania kilkadziesiąt minut na kolejny autobus.
     Kraków to nie tylko ścisłe centrum. To również okolice peryferyjne - jak Kliny czy Mistrzejowice, i ludzie którzy osiedlają się tam, pracują, wychowują kolejne pokolenie mieszkańców ... By miasto mogło rozwijać swój potencjał nie może stać się miejscem nieprzyjaznym do życia. Sprawny i w miarę komfortowy dojazd do pracy, szkoły, placówek służby zdrowia, instytucji publicznych itd. to jeden z najistotniejszych parametrów.
Dlatego apelujemy  o przywrócenie kursowania linii 178 na trasie Mistrzejowice -  Pod Fortem.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Lepsze Kliny do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...