Rozszerzenia refundacji sensorów do systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM) dla szerszej grupy pacjentów

Szanowna Pani
Izabela Leszczyna

Minister Zdrowia 

 

Petycja w sprawie rozszerzenia refundacji sensorów do systemu ciągłego monitorowania
stężenia glukozy (CGM) dla szerszej grupy pacjentów

W imieniu pacjentów diabetologicznych zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozszerzenie refundacji sensorów do systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM), niezintegrowanych i zintegrowanych funkcjonalnie z pompą insulinową, z potwierdzoną w materiałach rejestracyjnych możliwością dostosowania dawki insuliny na podstawie odczytów sensora, dla szerszej grupy pacjentów w zakresie:

1.      poszerzenia grupy pacjentów objętych refundacją o osoby z cukrzycą typu 2 stosujące insulinoterapię, bez względu na ilość wstrzyknięć,      2.      wyrównania zakresu wskazań refundacyjnych dotyczących różnych systemów ciągłego monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym CGM-RT oraz systemów FGM,
3.      objęcie refundacją grupy pacjentów z cukrzycą typu 2 nie stosujących insulinoterapii w krótkookresowym stosowaniem CGM (2 sensory/ rok).  

Wnioskowane zmiany są zgodne ze stanowiskami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej a także stanowiska organizacji reprezentujących środowisko ponad 3 milionowej rzeszy pacjentów z cukrzycą. Proponowane zmiany w refundacji otwierają szansę na zwiększenie efektywności terapii oraz wymierną poprawę jakości życia szerszego grona osób z cukrzycą. 

Systemy ciągłego monitorowania glukozy są stosowane w medycynie od ponad 20 lat. Dla pacjentów z cukrzycą w Polsce szerszy dostęp do systemów CGM umożliwiło wprowadzenie refundacji. Dostępność systemów ciągłego monitorowania poziomu glukozy dla dzieci dorosłych z cukrzycą typu 1 oraz dla części osób z cukrzycą typu 2 zmieniła efektywność terapii cukrzycy i znacząco poprawiła jakość życia z chorobą. Systemy do monitorowania poziomu glukozy istotnie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa życia osób z cukrzycą minimalizując ryzyko hipoglikemii, a także poprawiają samodzielność w zarządzaniu chorobą i redukują możliwość wystąpienia ostrych i późnych powikłań.  

W dalszym ciągu są jednak grupy pacjentów, które nie mogą skorzystać z refundacji systemów monitorowania poziomu glukozy. Są to pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2 oraz pacjenci z cukrzycą typu 1, których dotyczą ograniczenia w dostępności do refundowanych systemów (zakres obecnych wskazań refundacyjnych).  

Osoby z cukrzycą, niezależnie od typu cukrzycy, stanowią zróżnicowaną grupę — wśród nich są dzieci, młodzież, dorośli, kobiety w ciąży, osoby uczące się, uprawiające sport, pracujące w różnych zawodach, odczuwające i nieodczuwające wahania poziomu glikemii. Każda osoba potrzebuje zindywidualizowanego podejścia do samokontroli, w tym również możliwości stosowania metody terapii dobranej adekwatnie do indywidualnych cech organizmu i stylu życia. Systemy ciągłego monitorowania poziomu stężenia glukozy są jednym z najważniejszych elementów terapii i mają istotny wpływ na możliwość personalizacji leczenia cukrzycy.  

Doceniając dotychczasowe starania Ministerstwa o zapewnienie osobom chorym na cukrzycę dostępu do najnowszych technologii, pragniemy podkreślić, jak ważne jest zarówno poszerzenie grupy pacjentów objętych refundacją, jak również wyrównanie zakresu wskazań refundacyjnych do stosowania różnych systemów monitorowania poziomu glukozy (CGM-RT i FGM) w sposób obejmujący wszystkie grupy osób z cukrzycą ze szczególnym uwzględnieniem zniesienia dotychczasowego podziału na grupy osób nieodczuwających i odczuwających hipoglikemię.  

Środowiska medyczne widzą także uzasadnienie dla krótkookresowego stosowania CGM wśród pacjentów z cukrzycą typu 2 nie stosujących insulinoterapii. Użycie zaledwie 2 sensorów rocznie pozwala tym pacjentom na szczegółowe monitorowanie poziomów glukozy w określonych sytuacjach życiowych, takich jak: zmiana terapii, wprowadzenie nowej diety, wpływ na glikemię aktywności fizycznej. Zaangażowanie pacjenta z typem 2 cukrzycy w proces podejmowania decyzji terapeutycznych przyczynia się do efektywniejszej samokontroli i osiągnięcia celów leczenia, dzięki czemu możliwe jest obniżenie ryzyka wystąpienia hipoglikemii oraz późnych powikłań m.in. kardio-metabolicznych i nefrologicznych.  

Mając na względzie stanowisko całego środowiska diabetologicznego i jak zawsze dobro pacjenta, prosimy o przychylenie się do prośby pacjentów wspartej głosem organizacji pacjenckich oraz szerokiego grona ekspertów, mówiących o potrzebie rozszerzenia dotychczasowych zapisów refundacyjnych dla systemów CGM.    

 


Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...