List otwarty do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Wiceprezesów Rady Ministrów w sprawie finansowania nauki, w tym zwłaszcza Narodowego Centrum Nauki
Komentarze
#6604
Wobec nowych i starych wyzwań, które czekają nas w XXI wieku, rozwój i promocja polskiej nauki to konieczność.Konstanty Smolira (Lublin, 2025-12-08)
#6608
Wykształcone społeczeństwo tworzy silny i bogaty krajStanisław Skupień (Lubków, 2025-12-26)
#6624
Podpisuję ponieważ od lat czuje,że Polscy naukowcy to jak żebracy pod bramą. Świat podziwia polskie umysły, tylko rząd ich własnego kraju zabija możliwości i duszę.Lidia Woszczyk (Myszkow, 2026-04-29)
#6634
Każdy głos się liczyJakub Bożek (Gdynia, 2026-05-08)
#6636
no żęby klasy były mniej liczne12-15 uczniów i 2 nauczycieli starszy i młodszy i rodzic jako asystent ucznia na lekcji lekcje interdyscyplinarne zespołowe grupy zadaniowe 1 lekcja równa jeden dzień w szkole dosłownie
i lekcje myślenia i czytania ze zrozumieniem m lekcje on-line e i reforma edukacji szkolnictwa i OŚwiaty a nie zamiatanie problemów pod dywan!!
MARCIN Antoni SAPIŃSKI (Wysokie MAzowieckie, 2026-05-08)
#6637
Uważam, że bez nauki nie ma dobrobytu nas wszystkich. Uważam, że część nakładów na wojnę musi być przeznaczona na badania naukowe.Jeśli nie teraz to kiedy?
Bronisław Chlipała (WEJHEROWO, 2026-05-09)
#6652
Obecny poziom finansowania NCN i "niski współczynnik sukcesu" dla składanych wniosków skutecznie zniechęcają, zwłaszcza młodych, naukowców do składania wniosków o projekty badawcze. Grozi to powstaniem luki pokoleniowej na uczelniach wyższych.Dariusz Gawin (Grabina, 2026-05-15)
#6655
Podpisuję ponieważ się zgadzam. Do prezydenta nie wysyłam, bo zbyt się nim brzydzę.Michał Kurzej (Kraków, 2026-05-16)
#6671
Jestem studentem, który rozważa rozpoczęcie doktoratu, ale największą przeszkodą są elementy finansowe. To nie powinien być wybór między godnym życiem, a możliwością pracy dla nauki, a aktualnie, bez grantów, zaczyna tak być.Adam Nowak (Wrocław, 2026-05-22)
#6673
Finansowanie sektora nauki w Polsce jest oburzające. Kraj, który chce się rozwijać powinien wspierać rozwój Nauki.Joanna Wiśniewska (Siekierki Wielkie, 2026-05-22)
#6685
Podpisuję, ponieważ wierzę, że Polska nauka może być na światowym poziomie i przynieść wiele dobrego całej Polskiej społeczności!Konrad Pac (Kopenhaga, 2026-05-26)
#6690
Polska zasługuje na dalszy rozwój.Wojciech Knop (Szczecin, 2026-05-27)
#6692
Wyrażam głęboką nadzieję, że wspólne działania środowiska naukowego oraz środowiska popularyzatorów nauki pomogą w akcji wsparcia nauki w Polsce oraz przyczynią się do realizacji postulatów szczytnej inicjatywy „3% dla nauki, 100% dla Polski”.Sebastian Soberski (Grudziądz, 2026-05-27)
#6702
Dobra nauka jest ważna!Marek Gozdzik (Warszawa, 2026-05-28)
#6704
Nauka pozwala na zrozumienie otaczającego nas świata i na niezależność na rynku światowym.Kacper Kowerski (Pilchowo, 2026-05-29)
#6707
Zależy mi na jakości kształcenia, a trudno nauczycielom akademickim i badaczom, w grupie których sama się znajduję, zapewniać jakość nauczania i pracy naukowej, kiedy walczą o finansowe przetrwanie.Dr Małgorzata Mader (Łódź, 2026-05-29)
#6711
Przez 45 lat obserwuję i doświadczam skutki braku należytnego finansowania nauki...STEFAN ŻUK (Warszawa, 2026-06-03)