Petycjeonline.com

List otwarty do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP,  Prezesa Rady Ministrów oraz Wiceprezesów Rady Ministrów w sprawie finansowania nauki, w tym zwłaszcza Narodowego Centrum Nauki

Komentarze

#804

doktor, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureat grantów NCN Preludium i Sonata, zdobywca nagrody PSPS im. Roberta B. Zajonca dla młodych badaczy

Wiktor Soral (Warszawa, 2025-09-29)

#805

Studentka, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Zuzanna Tarasek (Brzesko, 2025-09-29)

#806

Jestem pracownikiem uczelni wyższej i widzę degradację Polskiej Nauki.

Paweł Dzienis (Białystok, 2025-09-29)

#807

Popieram treść petycji całkowicie i bez reszty.

Andrzej Dąbrowski (Kraków, 2025-09-29)

#816

Uniwersytet Warszawski, laureatka, wykonawczyni i mentorka w programach grantowych NCN, stypendystka FNP

dr Joanna Jankowska (Warszawa, 2025-09-29)

#817

Uniwersytet Warszawski, przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji UW

Łukasz Zamęcki (Warszawa, 2025-09-29)

#819

Jestem młodym naukowcem, stypendystką Stypendium Humboldta, obecnie kończę postdoka i obawiam się o przyszłość moich badań, które jak widać doceniane są zagranicą

Natalia Leciejewska (Poznań, 2025-09-29)

#821

Prof., Instytut Geofizyki PAN.
Podpisuję, ponieważ chciałbym żyć w kraju, w którym nauka i edukacja zostają uznane za fundament rozwoju. Pracuję obecnie w Finlandii - kraju, który stawia na to od lat.

Michal Malinowski (Espoo, 2025-09-29)

#827

Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, laureat stypendium MNiSW, stypendium START FNP, finalista stypendium Polityki, kierownik grantów NCN

Witold Nowak (Kraków, 2025-09-29)

#840

#NCNtotlen.

Adrian Trzoss (Poznań, 2025-09-29)

#845

Należy dbać o naukowców - bez nich będziemy w szczerym polu.

Miłosz Jan Kaczorowski (Gdańsk, 2025-09-29)

#846

Doktorant

Maciej Kierkla (Warszawa, 2025-09-29)

#848

Jestem pracownikiem wyższej uczelni i nie zgadzam się na traktowanie ludzi nauki jako zbędnego elementu. Inwestujmy w naukę, w rozwój. Idiokracja to zła droga, a mam wrażenie, że w Polsce gloryfikuje się w ostatnich latach miałkie rozumy. Moi znajomi odchodzą z pracy w uczelni do prywatnych firm, motywując to założeniem rodziny, potrzebą jej utrzymania. Mówią: "było fajnie, ale czas na koniec pracy w ramach hobby". Dlaczego Polska, szczycąca się 20 gospodarką w ogóle nie dba o rozwój, innowacyjność, konkurencyjność dla innych dobrze rozwiniętych krajów? Bez inwestycji na naukę nie będzie rozwoju.

Justyna Pruszyńska (Szczecin, 2025-09-29)

#852

Wiedza jest podstawą skutecznego działania, dlatego badania naukowe gwarantujące uzyskanie rzetelnej wiedzy to podstawowa potrzeba we wszystkich obszarach działania naszego społeczeństwa

Marta Witkowska (Warszawa, 2025-09-29)

#855

Chce aby polska nie trwala w problemie krajow tzw sredniego dochodu i krotkowzrocznie opierala sie tylko o konkurencyjnosc kosztow pracy

Pawel Mikulski (Warszawa, 2025-09-29)

#864

Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu

Luiza Handschuh (Poznan, 2025-09-29)

#865

Jestem doktorantką i sprawa dotyczy mnie bezpośrednio

Marta Chmielniak (Duchnice, 2025-09-29)

#873

Jestem naukowcem i martwi mnie stan finansów polskiej nauki

Martyna Kobus (Warszawa, 2025-09-29)

#874

Gdański Uniwersytet Medyczny

Tomasz Ślebioda (Gdańsk, 2025-09-29)

#877

Drodzy Panstwo ! Podpisuje,poniewaz nie trzeba byc naukowcem,aby rozumiec,jak istotne jest, dla Polski i jej rozwoju, odpowiednie finansowanie nauki. Kiedy wyjezdzalem z Polski,mialem kolege,ktory wowczas byl doktorem na Uniwersytecie i zarabial troche wiecej niz najnizsza krajowa. Minelo 20 lat,i moj kraj w dalszym ciagu poprzez haniebnie male wydatki na nauke,niemal poniza najlepsze umysly,ktore wydaje polski narod. Tak byc nie moze. Jak kazdy Polak chcialbym widziec Polske,ktora jest w czolowce nowoczesnych i bogatych panstw,a najlatwiejsza i najkrotsza droga,wbrew byc moze pozorom, wiedzie do celu poprzez stawianie na rozwoj wlasnych zasobow intelektualnych. Napisze za Kurtem Vonnegutem :" Nauka to czary ktore naprawde dzialaja" Prosze,niech politycy wreszcie to zrozumieja,przyznajac odpowiednie finansowanie nie tylko NCN-owi,ale innym placowkom naukowym. To wazne w czasach,kiedy nadchodzaca rywalizacja o talenty miedzy panstwami oraz problemy demograficzne sprawia, ze panstwo moze zostac wydrenowane z najmadrzejszych ludzi. A na to nie ma, mysle, naszej zgody.

Witold Jarek (Bedford, 2025-09-29)

#883

prof. dr hab. (IPI PAN / Uniwersytet Warszawski)

Adam Przepiórkowski (Warszawa, 2025-09-29)

#885

Dr inż., Politechnika Opolska

Monika Napieraj (Opole, 2025-09-29)

#888

dr hab. prof ucz., Uniwersytet Warszawski

Anna Karnkowska (Warsaw, 2025-09-29)

#889

Studentka psychologii

Anna Hadryan (Poznań, 2025-09-29)

#893

Adiunkt, Instytut Genetyki Roślin PAN

Grzegorz Koczyk (Poznan, 2025-09-29)

#895

Podpisuję ponieważ jestem matką dwójki młodych,ale już dorosłych dzieci. Chcę aby żyły w bezpiecznym, szybko rozwijającym się kraju. Córka jest młodym naukowcem, dr.inż.Politechniki Warszawskiej , chcę żeby dalej pracowała dla Polski.

Ewa Cywińska (Mława, 2025-09-29)

#896

To ważne!

Sylwia Czubkowska (Warszawa, 2025-09-29)

#898

Jestem naukowczynią i widzę jakie braki budżetowe są w nauce

Olga Blauth (Warszawa, 2025-09-29)

#901

Profesor biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Jacek Radwan (Poznań, 2025-09-29)

#902

dr, Instytut Psychologii, Uniwersytet Jagielloński

Marta Maj (Kraków, 2025-09-29)

#907

Bez inwestycji w naukę Polska stanie się zaściankiem, a Polacy chłopami pańszczyźnianymi rozwiniętych gospodarek światowych.

Joanna Strubińska (Lublin, 2025-09-29)

#909

Nauka jest ważna

Pawel Bułgaryn (Kobyłka, 2025-09-29)

#917

dr Dawid F. Wieczorek, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dawid F. Wieczorek (Warszawa, 2025-09-29)

#924

Chce, zeby polska nauka nie zginela w morzu kapitalizmu i dezinformacji.

Anna Bialas (Warszawa, 2025-09-29)

#925

Adiunkt w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, laureatka i stypendystka projektów NCN

Angelika Andrzejewska-Romanowska (Poznań, 2025-09-29)

#928

dr hab inż. , Profesor Politechniki Poznańskiej, Stypendium MNiSW dla młodych naukowców, FNP Start, NCN OPUS, PRELUDIUM, Fulbright

Paweł Kryszkiewicz (Poznań, 2025-09-29)

#930

Ktoś musi pchać ten kraj do przodu!

Kamil Biniasz (Karczew, 2025-09-29)

#931

adiunkt, Instytut Matematyczny PAN

Adam Śpiewak (Warszawa, 2025-09-29)

#933

Uniwersytet Wrocławski

Dagmara Jakimowicz (Wrocław, 2025-09-29)

#936

"Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję"

Grzegorz Kowalski (Warszawa, 2025-09-29)

#942

prof. dr hab. dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek korespondent PAN

Małgorzata Szumacher (Poznań, 2025-09-29)

#944

Chcę pracować w Polsce i tutaj realizować swoje plany badawcze.

Piotr Węgrzyn (Warszawa, 2025-09-29)

#945

dr hab., profesor instytutu, Centrum Badań Kosmicznych PAN, laureat programu NAWA Polskie Powroty

Paweł Swaczyna (Warszawa, 2025-09-29)

#946

Jestem profesorem na UW. Pełna zgoda z twórca i tego apelu

Paweł Holas (Warszawa, 2025-09-29)

#948

dr, Uniwersytet Jagielloński, laureat grantów NCN, stypendysta MNiSW

Dominik Kaim (Wieliczka, 2025-09-29)

#961

dr hab. prof. UAM - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat grantów NCN i Marie-Curie, członek sieci COST

Sławomir Cerbin (Poznań, 2025-09-29)

#963

Chcę prowadzić badania naukowe w Polsce!

Elżbieta Wątor-Wilk (Kraków, 2025-09-29)

#964

Zależy mi na przywróceniu znaczenia nauki jako takie, eliminowaniu dezinformacji naukowej, szacunku dla badaczy, przyszłości pokoleń.

Iwona Hofman (Lublin, 2025-09-29)

#965

Martwi mnie sytuacja nauki w Polsce. W naszym kraju - odkąd pamietam - nauka zawsze była niedofinansowana.

Renata Ciereszko (Olsztyn, 2025-09-29)

#981

Uniwersytet Warszawski, Wydział Neofilologii

Daniel Ziembicki (Warszawa, 2025-09-29)

#988

Nauka i energetyka to dwie najważniejsze rzeczy jeżeli chodzi o naszą przyszłość

Rafał Smolarek (Chynów, 2025-09-29)

#999

Podpisuje, ponieważ wierze w Naukę w Polsce

Aleksandra Synowiec (Kraków, 2025-09-29)