List otwarty do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Wiceprezesów Rady Ministrów w sprawie finansowania nauki, w tym zwłaszcza Narodowego Centrum Nauki
Komentarze
#804
doktor, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureat grantów NCN Preludium i Sonata, zdobywca nagrody PSPS im. Roberta B. Zajonca dla młodych badaczyWiktor Soral (Warszawa, 2025-09-29)
#805
Studentka, Uniwersytet Rolniczy w KrakowieZuzanna Tarasek (Brzesko, 2025-09-29)
#806
Jestem pracownikiem uczelni wyższej i widzę degradację Polskiej Nauki.Paweł Dzienis (Białystok, 2025-09-29)
#807
Popieram treść petycji całkowicie i bez reszty.Andrzej Dąbrowski (Kraków, 2025-09-29)
#816
Uniwersytet Warszawski, laureatka, wykonawczyni i mentorka w programach grantowych NCN, stypendystka FNPdr Joanna Jankowska (Warszawa, 2025-09-29)
#817
Uniwersytet Warszawski, przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji UWŁukasz Zamęcki (Warszawa, 2025-09-29)
#819
Jestem młodym naukowcem, stypendystką Stypendium Humboldta, obecnie kończę postdoka i obawiam się o przyszłość moich badań, które jak widać doceniane są zagranicąNatalia Leciejewska (Poznań, 2025-09-29)
#821
Prof., Instytut Geofizyki PAN.Podpisuję, ponieważ chciałbym żyć w kraju, w którym nauka i edukacja zostają uznane za fundament rozwoju. Pracuję obecnie w Finlandii - kraju, który stawia na to od lat.
Michal Malinowski (Espoo, 2025-09-29)
#827
Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, laureat stypendium MNiSW, stypendium START FNP, finalista stypendium Polityki, kierownik grantów NCNWitold Nowak (Kraków, 2025-09-29)
#840
#NCNtotlen.Adrian Trzoss (Poznań, 2025-09-29)
#845
Należy dbać o naukowców - bez nich będziemy w szczerym polu.Miłosz Jan Kaczorowski (Gdańsk, 2025-09-29)
#846
DoktorantMaciej Kierkla (Warszawa, 2025-09-29)
#848
Jestem pracownikiem wyższej uczelni i nie zgadzam się na traktowanie ludzi nauki jako zbędnego elementu. Inwestujmy w naukę, w rozwój. Idiokracja to zła droga, a mam wrażenie, że w Polsce gloryfikuje się w ostatnich latach miałkie rozumy. Moi znajomi odchodzą z pracy w uczelni do prywatnych firm, motywując to założeniem rodziny, potrzebą jej utrzymania. Mówią: "było fajnie, ale czas na koniec pracy w ramach hobby". Dlaczego Polska, szczycąca się 20 gospodarką w ogóle nie dba o rozwój, innowacyjność, konkurencyjność dla innych dobrze rozwiniętych krajów? Bez inwestycji na naukę nie będzie rozwoju.Justyna Pruszyńska (Szczecin, 2025-09-29)
#852
Wiedza jest podstawą skutecznego działania, dlatego badania naukowe gwarantujące uzyskanie rzetelnej wiedzy to podstawowa potrzeba we wszystkich obszarach działania naszego społeczeństwaMarta Witkowska (Warszawa, 2025-09-29)
#855
Chce aby polska nie trwala w problemie krajow tzw sredniego dochodu i krotkowzrocznie opierala sie tylko o konkurencyjnosc kosztow pracyPawel Mikulski (Warszawa, 2025-09-29)
#864
Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w PoznaniuLuiza Handschuh (Poznan, 2025-09-29)
#865
Jestem doktorantką i sprawa dotyczy mnie bezpośrednioMarta Chmielniak (Duchnice, 2025-09-29)
#873
Jestem naukowcem i martwi mnie stan finansów polskiej naukiMartyna Kobus (Warszawa, 2025-09-29)
#874
Gdański Uniwersytet MedycznyTomasz Ślebioda (Gdańsk, 2025-09-29)
#877
Drodzy Panstwo ! Podpisuje,poniewaz nie trzeba byc naukowcem,aby rozumiec,jak istotne jest, dla Polski i jej rozwoju, odpowiednie finansowanie nauki. Kiedy wyjezdzalem z Polski,mialem kolege,ktory wowczas byl doktorem na Uniwersytecie i zarabial troche wiecej niz najnizsza krajowa. Minelo 20 lat,i moj kraj w dalszym ciagu poprzez haniebnie male wydatki na nauke,niemal poniza najlepsze umysly,ktore wydaje polski narod. Tak byc nie moze. Jak kazdy Polak chcialbym widziec Polske,ktora jest w czolowce nowoczesnych i bogatych panstw,a najlatwiejsza i najkrotsza droga,wbrew byc moze pozorom, wiedzie do celu poprzez stawianie na rozwoj wlasnych zasobow intelektualnych. Napisze za Kurtem Vonnegutem :" Nauka to czary ktore naprawde dzialaja" Prosze,niech politycy wreszcie to zrozumieja,przyznajac odpowiednie finansowanie nie tylko NCN-owi,ale innym placowkom naukowym. To wazne w czasach,kiedy nadchodzaca rywalizacja o talenty miedzy panstwami oraz problemy demograficzne sprawia, ze panstwo moze zostac wydrenowane z najmadrzejszych ludzi. A na to nie ma, mysle, naszej zgody.Witold Jarek (Bedford, 2025-09-29)
#883
prof. dr hab. (IPI PAN / Uniwersytet Warszawski)Adam Przepiórkowski (Warszawa, 2025-09-29)
#885
Dr inż., Politechnika OpolskaMonika Napieraj (Opole, 2025-09-29)
#888
dr hab. prof ucz., Uniwersytet WarszawskiAnna Karnkowska (Warsaw, 2025-09-29)
#889
Studentka psychologiiAnna Hadryan (Poznań, 2025-09-29)
#893
Adiunkt, Instytut Genetyki Roślin PANGrzegorz Koczyk (Poznan, 2025-09-29)
#895
Podpisuję ponieważ jestem matką dwójki młodych,ale już dorosłych dzieci. Chcę aby żyły w bezpiecznym, szybko rozwijającym się kraju. Córka jest młodym naukowcem, dr.inż.Politechniki Warszawskiej , chcę żeby dalej pracowała dla Polski.Ewa Cywińska (Mława, 2025-09-29)
#896
To ważne!Sylwia Czubkowska (Warszawa, 2025-09-29)
#898
Jestem naukowczynią i widzę jakie braki budżetowe są w nauceOlga Blauth (Warszawa, 2025-09-29)
#901
Profesor biologii, Uniwersytet im. Adama MickiewiczaJacek Radwan (Poznań, 2025-09-29)
#902
dr, Instytut Psychologii, Uniwersytet JagiellońskiMarta Maj (Kraków, 2025-09-29)
#907
Bez inwestycji w naukę Polska stanie się zaściankiem, a Polacy chłopami pańszczyźnianymi rozwiniętych gospodarek światowych.Joanna Strubińska (Lublin, 2025-09-29)
#909
Nauka jest ważnaPawel Bułgaryn (Kobyłka, 2025-09-29)
#917
dr Dawid F. Wieczorek, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.Dawid F. Wieczorek (Warszawa, 2025-09-29)
#924
Chce, zeby polska nauka nie zginela w morzu kapitalizmu i dezinformacji.Anna Bialas (Warszawa, 2025-09-29)
#925
Adiunkt w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, laureatka i stypendystka projektów NCNAngelika Andrzejewska-Romanowska (Poznań, 2025-09-29)
#928
dr hab inż. , Profesor Politechniki Poznańskiej, Stypendium MNiSW dla młodych naukowców, FNP Start, NCN OPUS, PRELUDIUM, FulbrightPaweł Kryszkiewicz (Poznań, 2025-09-29)
#930
Ktoś musi pchać ten kraj do przodu!Kamil Biniasz (Karczew, 2025-09-29)
#931
adiunkt, Instytut Matematyczny PANAdam Śpiewak (Warszawa, 2025-09-29)
#933
Uniwersytet WrocławskiDagmara Jakimowicz (Wrocław, 2025-09-29)
#936
"Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję"Grzegorz Kowalski (Warszawa, 2025-09-29)
#942
prof. dr hab. dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek korespondent PANMałgorzata Szumacher (Poznań, 2025-09-29)
#944
Chcę pracować w Polsce i tutaj realizować swoje plany badawcze.Piotr Węgrzyn (Warszawa, 2025-09-29)
#945
dr hab., profesor instytutu, Centrum Badań Kosmicznych PAN, laureat programu NAWA Polskie PowrotyPaweł Swaczyna (Warszawa, 2025-09-29)
#946
Jestem profesorem na UW. Pełna zgoda z twórca i tego apeluPaweł Holas (Warszawa, 2025-09-29)
#948
dr, Uniwersytet Jagielloński, laureat grantów NCN, stypendysta MNiSWDominik Kaim (Wieliczka, 2025-09-29)
#961
dr hab. prof. UAM - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat grantów NCN i Marie-Curie, członek sieci COSTSławomir Cerbin (Poznań, 2025-09-29)
#963
Chcę prowadzić badania naukowe w Polsce!Elżbieta Wątor-Wilk (Kraków, 2025-09-29)
#964
Zależy mi na przywróceniu znaczenia nauki jako takie, eliminowaniu dezinformacji naukowej, szacunku dla badaczy, przyszłości pokoleń.Iwona Hofman (Lublin, 2025-09-29)
#965
Martwi mnie sytuacja nauki w Polsce. W naszym kraju - odkąd pamietam - nauka zawsze była niedofinansowana.Renata Ciereszko (Olsztyn, 2025-09-29)
#981
Uniwersytet Warszawski, Wydział NeofilologiiDaniel Ziembicki (Warszawa, 2025-09-29)
#988
Nauka i energetyka to dwie najważniejsze rzeczy jeżeli chodzi o naszą przyszłośćRafał Smolarek (Chynów, 2025-09-29)
#999
Podpisuje, ponieważ wierze w Naukę w PolsceAleksandra Synowiec (Kraków, 2025-09-29)