Społeczna opinia w sprawie dokumentu "Program wieloletni ESK"

 

MKiDN przedłożyło do konsultacji część Programu wieloletniego Europejska Stolica Kultury 2016. Jest to część, jaka ma być dofinansowana z budżetu krajowego.

Zaprezentowany program Europejskiej Stolicy Kultury coraz bardziej oddala się od swoich pierwotnych założeń. Zamiast wykorzystania energii mieszkańców i połączenia kultury z zaangażowaniem w miasto dostajemy zbiór festiwali i wielkich widowisk nie służących procesom włączania się jednostek w życie społeczności.

Uważamy, że konsultacji poddany powinien być cały program oraz że przedmiotem konsultacji nie powinien być gotowy projekt, ale warianty jego realizacji.

Wnioskujemy, aby położyć nacisk na wspieranie i promowanie projektów realizowanych przez wolnych strzelców, małe zespoły, organizacje ngo. Takie działania są najbardziej zakorzenione w mieście i regionie, są najbardziej innowacyjne (na co wskazują badania wcześniejszych ESK), perspektywiczne (nie są realizowane przez osoby przyjeżdżające na gościnny występ) i najpełniej aktywizują mieszkańców (chodzi o małe inicjatywy, a nie mikro).

Nie dokonano pogłębionych badań aktywności kulturalnej obywateli. Dokumenty ESK posługują się wyłącznie statystykami. Uważamy, iż należy dokonać rozpoznania zasobów i potrzeb kulturalnych mieszkańców, i na podstawie takiej diagnozy budować program ESK i późniejsze projekty kulturalne.

Nie są znane kryteria na podstawie których podejmowane są kluczowe decyzje o rozdysponowaniu środków w ramach ESK. Postulujemy przeprowadzenie badania i dyskusji nad praktykowanymi, uznawanymi i pożądanymi kryteriami dobrego przedsięwzięcia kulturalnego, na które warto wydać publiczne pieniądze. Oczywiście efektem takich badań nie będzie jednolity zespół kryteriów, ale dostosowana do zróżnicowania aktywności kulturalnej sieć kryteriów. Cała procedura powinna mieć charakter publiczny i partycypacyjny.

Naszym zdaniem polska i wrocławska kultura powinny być promowane i finansowane w ramach ESK w nie mniejszym stopniu niż folklor i kultury egzotyczne (w tym baskijska). Kiedy mamy promować rodzime tradycje kulturowe jeśli nie przy takiej okazji? Powinno się pod tym względem przeanalizować budżet projektu i przywrócić należyte proporcje.

Uważamy, iż niezwykle cenne i wymierne w dalszej perspektywie jest budowanie międzysektorowych porozumień i inicjatyw na rzecz kultury. ESK daje doskonałą sposobność do zainicjowania takich procesów.

Obecnie ESK zarządza Rada Kuratorów. Jest to dobre ciało do zarządzania instytucjami artystycznymi, szczególnie tymi dużymi. Powinno się jednak dodatkowo utworzyć niezależne zespoły (wyłonione na drodze konkursu) do:

- wspierania i promowania małych, lokalnych przedsięwzięć oraz

- wspierania inicjatyw dostosowanych do lokalnych warunków i realizowanych w regionie

Zachęcamy do zapoznania się z całością opracowanego przez nas dokumentu -

https://dl.dropboxusercontent.com/u/58671523/Opinia%20do%20dokumentu%20Program%20Wieloletni_ESK%20Wroc%C5%82aw%202016.pdf

i wyrażenia swojego poparcia poprzez podpisanie niniejszego dokumentu.