Sprzeciw wobec chęci sprzedaży i zabudowy terenu graniczącego z dawnym cmentarzem żydowskim przy ul. Młynowej 29. 

Petycja do Rady Miasta i Pana Prezydenta miasta Białegostoku . My niżej podpisani, domagamy się odstąpienia od planów sprzedaży przez gminę Białystok terenu między ulicami kardynała Stefana Wyszyńskiego, Młynową i Krótką. Wyrażamy także kategoryczny sprzeciw planom zabudowy wielorodzinnej z częścią usługową w tym miejscu i apelujemy o zmianę zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
IMG_20220206_230826.jpg Według najstarszych znanych nam map teren żydowskiego cmentarza cholerycznego z 1830r. został określony, lecz faktyczny przebieg historyczny granic nie jest de facto do końca znany. Prowadzone na tym obszarze inwestycje budowlane na przestrzeni dziesięcioleci odsłaniające liczne jamy grobowe dowodzą, że granice cmentarza sięgały dużo dalej niż zostało to założone. Pierwszy przykład to teren budynków ZUS i hali mięsnej, gdzie podczas ich budowy odnajdywano wiele szczątków ludzkich... Drugim dowodem na to, że granice cmentarza sięgały dużo dalej, jest fakt natrafienia na dziesiątki grobów podczas przedłużania ulicy Wyszyńskiego pod koniec lat 90-tych. Namacalnym, udokumentowanym dowodem są także zabezpieczone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków fragmenty kości ludzkich z 2019r., znalezione w hałdzie wykopu budowlanego związanego z budową linii kablowej SN w ciągu ul. Kard. St. Wyszyńskiego w Białymstoku, na odcinku od ul. Gen. J. Bema do ul. Młynowej. 
IMG_20220125_161249.jpg
 W związku z tym domagamy się wyłączenia z użytkowania obszaru między ulicami Wyszyńskiego, Młynową i Krótką (dziś to dziki parking) oraz obszaru między uporządkowanym skwerem a ulicą Bema i halą mięsną wraz z likwidacją istniejącego tu sklepu z tanią odzieżą stojącego na cmentarzu. Uważamy, że tereny te powinny być przeznaczone pod założenie parkowe, tworzące otulinę dla miejsca wiecznego spoczynku dawnych mieszkańców naszego Miasta. 
 
Czujemy się w obowiązku zakończyć erę bazarowych straganów i urządzanych tu parkingów wzorem cmentarza ewangelicko-augsburskiego przy ulicy Młynowej, gdzie powstało miejsce pamięci. Utworzenie zielonych skwerów z przewagą drzew w tych miejscach uważamy za najwłaściwsze rozwiązanie, przekładające się na niematerialne wartości moralne i estetyczne w poszanowaniu historii miasta i dawnych jego mieszkańców. 
Teren ten mógłby stać się zieloną oazą w otaczającym go coraz ciaśniej blokowisku, w jakie przekształcane są okolice ulic Młynowej, Czarnej, Bema, Angielskiej i Bażantarskiej.
Co dla niektórych ważne nie kłóciło by się to z budową nowego ale mniejszego parkingu, usytuowanego trochę dalej przylegającego do ul. Młynowej, w miejscu gdzie grobów na pewno nie ma.
Sprzedaż tego terenu i zabudowa wielorodzinna nie daje takiej alternatyw.
Prosimy również o przychylenie się do wniosku o powołanie nowego pomnika przyrody-rosnącego tu Dębu szypułkowego.
IMG_20220208_103846.jpg
 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Maciej Zahorski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...