Sprzeciw wobec zmianom mpzp w Wysokiej

                                                                                                                                                    

Wójt Gminy Kobierzyce

Pan Ryszard Pacholik

Al. Pałacowa 1

55-040 Kobierzyce

 

 

Dotyczy: projekt uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego pomiędzy ul. Nastrojową a ul. Cztery Podkowy w środkowo – północnej części wsi Wysoka.  

W związku z ogłoszeniem Wójta Gminy Kobierzyce o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego pomiędzy ul. Nastrojową a ul. Cztery Podkowy w środkowo – północnej części wsi Wysoka, odnosząc się do treści uzasadnienia uchwały ”…Intensywność zabudowy w analizowanym obszarze nie zmieni się w znacznym stopniu, ponieważ w obecnej chwili dopuszczona jest na działkach zabudowa jednorodzinna szeregowa, która ma zbliżoną intensywność jak budynki wielorodzinne…” informujemy, że stwierdzenie to jest nieprawdziwe z uwagi na to że:

1. Przyjęcie wskaźnika intensywności zabudowy w wartościach zaproponowanych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w § 13 ustęp 2. punkt 4) oraz w § 14 ustęp 3. punkt 4) umożliwi wzrost powierzchni całkowitej o ok. 40% w stosunku do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

2. Przyjęcie nowego przeznaczenia podstawowego zaproponowanego w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w § 13 ustęp 1. punkt 1) podpunkt b) oraz w § 14 ustęp 1. punkt 1) podpunkt b) umożliwi wzrost liczby ludności o ok. 40% w stosunku do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

3. Przyjęcie wskaźnika powierzchni działki budowlanej przypadającej na jeden lokal mieszkalny w wartościach zaproponowanych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w § 13 ustęp 2. punkt 11) podpunkt d) oraz w § 14 ustęp 3. punkt 11) podpunkt d) umożliwi wzrost ilości lokali mieszkalnych o ok. 55% w stosunku do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

4. Przyjęcie wskaźnika udziału powierzchni obszaru zabudowanego w powierzchni działki budowlanej w wartościach zaproponowanych w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w § 13 ustęp 2. punkt 2) oraz w § 14 ustęp 3. punkt 2) umożliwi wzrost powierzchni zabudowy o ok. 16% w stosunku do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  

Dodatkowo projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest niezgodny z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kobierzyce ponieważ:

1. W § 13 ustęp 2. punkt 11) podpunkt d) zapisano wskaźnik powierzchni działki na jedno mieszkanie o wartości 120m2. Wartość taką dopuszcza się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Po pierwsze nie jest to uzasadniony przypadek, po drugie nie podano żadnego uzasadnienia;

2. Przedmiotowy teren w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kobierzyce oznaczony jest symbolem M. Dla takiego przypadku należy w miejscowym planie zagospodarowania terenu określić proporcję pomiędzy powierzchnią pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną a jednorodzinną czego w projekcie nie zrobiono.  

Dodatkowo w punkcie 3 podpunkt 1) oraz 2) Uzasadnienia uchwały zostało wskazane, iż „rozmieszczenie określonych w planie funkcji, związanych z przeznaczeniem terenów, warunkowane było sąsiedztwem i klasą techniczną istniejącego układu drogowego, tak aby zapewnić optymalne wykorzystanie dróg” oraz że lokalizowanie nowej zabudowy mieszkaniowej nastąpi w sposób umożliwiający mieszkańcom wykorzystanie publicznego transportu zbiorowego jako podstawowego środka transportu. Oba te uzasadnienia nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż obecny układ drogowy nie jest przystosowany do przyjęcia zwiększonego ruchu samochodowego, który powstanie w wyniku realizacji kolejnej inwestycji zabudowy wielorodzinnej, natomiast istniejąca sieć transportu publicznego w powiązaniu z niewydolnym układem drogowym jest niewystarczająca i niewydajna, aby uznać ją za podstawowy środek transportu.  

Mając powyższe na uwadze należy w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego pomiędzy ul. Nastrojową a ul. Cztery Podkowy w środkowo–północnej części wsi Wysoka uwzględnić następującą uwagę: Przeznaczenie terenu oraz wszystkie wskaźniki dotyczące sposobu i intensywności zabudowy powinny pozostać niezmienione.


mieszkańcy Wysokiej    Skontaktuj się z autorem petycji