STOP wystawie ciał pt. "Body Worlds: The Cycle of Life" w Warszawie

Od 1 grudnia 2018 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie organizowana wystawa ciał pt. "Body Worlds & The Cycle of Life". Jest to kontrowersyjna wystawa plastynowanych ciał, która a od paru lat pojawia się w Polsce i pokazuje ludzkie zwłoki poddane plastynacji, w najróżniejszych pozycjach.

 

Wystawa ta narusza fundamentalną w każdej kulturze i cywilizacji zasadę poszanowania czci dla zmarłej osoby. Na wystawie ciała są pokazywane w najróżniejszych pozycjach, np. trzymając gitarę, grając w piłkę nożną, czy jeżdżąc na nartach. Jest to przykład skrajnie niemoralnego znieważania zwłok.

 

Poza brakiem moralnej zgody na takie widowisko występują także poważne zastrzeżenia co do źródła ciał przeznaczanych na plastynację. W 2008 roku Prokurator Generalny Nowego Jorku w procesie wytoczonym organizatorom podobnej wystawy tego typu, wymusił na spółce zajmującej się wystawą, aby używała następującego znaku ostrzegawczego: "Uwaga: części ciała, które państwo będą oglądać, mogą pochodzić od chińskich więźniów, którzy byli torturowani i zabici".  

 

Istnieje wiele przesłanek wskazujących, że ciała przeznaczane na wystawę mogą pochodzić od więźniów sumienia, w tym także od praktykujących Falun Gong, którzy od 1999 roku są prześladowani przez reżim komunistyczny w Chinach w sposób brutalny - pobiera się od nich organy wewnętrzne bez znieczulenia, pozbawiając ich życia, a następnie sprzedaje dla zysku.

 

Falun Gong (znane także jako Falun Dafa) jest tradycyjną praktyką duchową opartą na zasadach Prawdy, Życzliwości i Cierpliwości, w której wykonuje się także cztery ćwiczenia i medytację. W 1999 roku według rządowych statystyk około 100 milionów osób praktykowało Falun Gong. 20 lipca 1999 roku rozpoczęła się brutalna kampania prześladowań, której efektem jest grabież organów, a także bardzo możliwe, że ciała praktykujących przeznaczane są na plastynację, w celu wykorzystania ich na wystawie ciał "Body Worlds".

 

Niektóre kraje już wydały wyroki zakazujące, bądź w pewien sposób ograniczające działanie wystawy ciał "Our Body" i analogicznych wystaw ciał pod innymi nazwami. We Francji Sąd Najwyższy uznał tę wystawę za nielegalną i zakazał jej pokazywania. Podobny wyrok wydał sąd w Izraelu. Z kolei burmistrz dzielnicy Praga 7 w czeskiej Pradze, zamierza walczyć z "Wystawą ciał", odnosząc się do prawa nakazującego pochowanie ciał, które znajdują się na terenie miasta. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby w Polsce również nie zezwolono na tak haniebne znieważanie ludzkich zwłok.

 

Ażeby lepiej wyobrazić sobie horror tego przedstawienia, wyobraźmy sobie, że podczas II wojny światowej ciała jeńców katyńskich, bądź ofiar obozów koncentracyjnych, byłyby wystawiane na pokaz na całym świecie. Pamiętajmy również, że do Pałacu Kultury i Nauki przychodzi wiele wycieczek szkolnych. Czy chcemy, aby dzieci i młodzież pojawiały się w miejscu, gdzie prezentowana jest tak nieetyczna wystawa?

 

Body Worlds przyjeżdża do Polski już po raz kolejny. Nie udawajmy, że to jedynie wystawa "w celach edukacyjnych". Musimy się przeciwstawić jej organizacji, jeśli chcemy dbać o fundamentalne wartości ważne dla każdego człowieka.

 

Domagamy się aby organizatorzy przedstawili pełną dokumentację na temat pochodzenia ciał wykorzystywanych na wystawie. Domagamy się również, by na podstawie art. 262.: "Znieważenie zwłok, prochów ludzkich lub miejsca spoczynku zmarłego", natychmiast odebrano możliwość organizacji wystawy ciał "Body Worlds: The Cycle of Life" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 1 grudnia 2018 roku oraz aby ta wystawa została zakazana w Polsce, podobnie jak to miało miejsce we Francji oraz Izraelu. Zachęcamy do podpisania petycji.


Mikołaj Jaroszewicz    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Mikołaj Jaroszewicz do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Facebook